Troyes

Troyes

Ligue 1

Troyes AC nie było kilka lat w Ligue 1, ale drużyna ta wraca do francuskiej ekstraklasy na sezon 2021/2022. Troyes wygrało poprzednie rozgrywki Ligue 2 i w nowym sezonie będzie rywalizować m.in. z PSG, AS Monaco i Lille. To mniej znany klub francuski, który niegdyś osiągnął sukces na arenie międzynarodowej.

ES Troyes – podstawowe informacje

Rok założenia: 1986

Przydomek:

Barwy: niebiesko-białe

Adres:
29 bis, rue St-Exupery BP 801 10158 PONT STE MARIE Cedex

Fax:
03.25.70.48.33

Telefon:
08.92.70.79.26

Strona: :
www.estac.fr

Prezes:
Daniel Masoni

Menedżer:
Bruno Irles

Stadion:
Stade de l’Aube

Pojemność:
20,400

Sukcesy

Puchar Intertoto:
1 tytuł

Zdobyte w 2001

Troyes – aktualności klubowe

Troyes AC – historia klubu

Troyes AC został założony w 1900 roku, ale na przestrzeni lat drużyna ta była kilka razy rozwiązana i funkcjonowała jako niezawodowy klub. W 1935 roku Troyes mogło legitymować się jako zawodowy klub piłkarski, ale w 1963 roku status ten został im odebrany. Aktualnie od 1986 roku Troyes działa jako profesjonalny, zawodowy klub. T drużyna, która balansuje pomiędzy Ligue 1 i Ligue 2. Klub ten miał krótki epizod w trzeciej klasie rozgrywkowej we Francji.

Troyes znajduje się w regionie Szampania – Ardeny. Klub ten występuje na stadionie Stade de l’Aube, który może pomieścić około 20 tysięcy widzów. Obiekt ten został otworzony w 1925 roku.

Troyes to francuski klub, który nie może pochwalić się mistrzostwem kraju lub pucharem. To zespół niżej notowany, który wciąż czeka na tak wielkie triumfy, jak zwycięstwo w Ligue 1. Dla Troyes AC wielkim wydarzeniem jest zwyciężenie rozgrywek Ligue 2 i gra we francuskiej ekstraklasie.

Przydomek Troyes AC to L’ESTAC – to skrót od pełnej nazwy klubu Espérance Sportive Troyes Aube Champagne. Barwy Troyes są niebiesko-białe.

Troyes AC w Ligue 1

Dla klubu Troyes gra w Ligue 1 jest sporym wyróżnieniem. W XIX wieku klub ten częściej grywał w ekstraklasie niż na jej zapleczu. Ostatni raz Troyes AC grało w Ligue 1 w sezonie 2017/2018. Wówczas zajęło przedostatnie miejsce, co wiązało się z degradacją do Ligue 2. 

Tam L’ESTAC pozostali na trzy sezony, a awans do ekstraklasy wywalczyli w rozgrywkach 2020/2021. Wtedy to okazali się najlepszym zespołem w Ligue 2. Podopieczni Laurenta Batllesa w 38 meczach odnieśli 23 zwycięstwa, 8 remisów i 7 porażek. Drużyna Troyes AC była liderem przez 23 kolejki, a co ważniejsze – pozostała nim na koniec sezonu.

W poprzednim sezonie w ekipie Troyes formą błysnęli napastnicy: Yoann Touzghar i Pape Ibnou Ba. Obaj znaleźli się w TOP 5 najlepszych strzelców Ligue 2 rozgrywek 2020/21. Łącznie zdobyli 30 goli dla Troyes AC.

Generalnie dla Troyes AC najlepszym miejscem, jakie ten klub osiągnął w Ligue 1 to siódma lokata zdobyta w 2001 i 2002 roku. Później było już coraz gorzej, bo Troyes spadło z ligi, a jeśli już się w niej utrzymywało to sezon kończyło w dolnej części tabeli.

Sukcesy Troyes AC

Jako największe sukcesy klubu z Szampanii wymienia się zwycięstwa w Ligue 2. Dwa razy sztuka ta udała się piłkarzom L’ESTAC. Kiedy? W sezonie 2014/2015 i ostatnio w rozgrywkach 2020/21.

Troyes w dawnych latach było o krok od zdobycia Pucharu Francji. W 1956 roku klub ten zagrała w finale przeciwko UA Sedan-Torcy. Górą 3:1 byli rywale, a jak się później okazało Troyes AC już nigdy nie doszło tak daleko w tych zmaganiach. W 2001 i 2013 roku Troyes AC rywalizowało w półfinału Pucharu Francji. Wówczas lepszymi zespołami okazało się Amiens SC i Girondins de Bordeaux. Z kolei w 2014 roku Troyes AC wystąpiło w półfinale Pucharu Ligi Francuskiej, w którym uległo Olympique Lyon.

Europejskie puchary

Troyes AC w swojej historii ma za sobą trzy przygody z europejskimi pucharami. Jedna z nich jest bardzo udana, bo zakończyła się sukcesem. Chodzi o nieistniejący już Puchar Intertoto, który padł łupem Troyes AC w 2001 roku. Wówczas L’ESTAC w finale pokonali Newcastle United, dzięki bramkom strzelonym na wyjeździe, bo w Troyes padł remis 0:0, a w Anglii był wynik 4:4. Wcześniej francuska drużyna poradziła sobie z WIT Georgia, AIK Fotboll oraz VfL Wolfsburg. 

Rok później Troyes AC występowało w Pucharze Intertoto jako obrońca trofeum, ale tym razem klub ten odpadł w półfinale przegrywając z Villarreal. Podczas tamtej kampanii Troyes okazało się lepsze od Coleraine i NAC Breda.

Co więcej, w sezonie 2001/2002 Troyes AC zadebiutowało w Pucharze UEFA, czyli dzisiejszej Lidze Europy. L’ESTAC w pierwszej rundzie wyeliminowali MFK Ružomberok, ale w kolejnej fazie przegrali z Leeds United.

Jak na razie Troyes czeka na debiut w Lidze Mistrzów, bo ani w nowej formule, ani w starej (Puchar Europy) klub ten nie miał okazji się zaprezentować.

Marek Saganowski

Krótki epizod w klubie Troyes AC miał polski piłkarz, Marek Saganowski. Popularny “Sagan” przeszedł do Troyes w 2006 roku. Francuski klub pozyskał go z portugalskiej Vitória SC. Były reprezentant Polski występował w Troyes w sezonie 2006/2007, kiedy drużyna ta grała w Ligue 1. Saganowski rozegrał dla tego klubu łącznie sześć meczów bez zdobyczy bramkowej. Następnie został wypożyczony, a w konsekwencji sprzedany do angielskiego Southampton.

Troyes – terminarz i wyniki

Troyes – kadra i statystyki zespołu