stadium-image
IMAGO/Buzzi
AJ Auxerre

AJ Auxerre

Inne Ligi
Rok założenia: 1905
Przydomek: AJA
Barwy: biało-niebieskie
Prezes: Baptiste Malherbe
Trener: Christopher Pelissier
Strona: aja.fr
Stadion: Stade de l'Abbe-Deschamps
Pojemność: 17924
Adres: Route de Vaux BP 349, 89006 Auxerre

Następny mecz

Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 5 marca 2024 12:34.

Sukcesy

Mistrzostwo Francji

1 raz

Zdobyte w 1996

Puchar Francji

4 razy

Zdobyty w 1994, 1996, 2003, 2005

Newsy

AJ Auxerre – terminarz i wyniki

AJ Auxerre – skład i statystyki

Najlepsi strzelcy Auxerre w Ligue 2

AJ Auxerre – transfery

AJ Auxerre to francuski klub, który ma na swoim koncie najcenniejsze trofea w tym kraju. W Auxerre ważną rolę odegrali również polscy piłkarze tacy jak Andrzej Szarmach. Drużyna ta ma w swoim dorobku również grę w europejskich pucharach. Na ten moment AJ Auxerre występuje w Ligue 2.

AJ Auxerre - początki klubu

Datuje się, że AJ Auxerre powstało w 1905 roku. Na debiut w najwyższej klasie rozgrywkowej we Francji klub ten musiał czekać długie lata. Dopiero w sezonie 1980/1981 AJ Auxerre po raz pierwszy zaprezentowało się w Ligue 1. To od tamtej pory w klubie zaczęły być zdobywane trofea takie jak mistrzostwo Francji i krajowy puchar. Jak powstał klub piłkarskie w Auxerre? Co ciekawe, założycielem drużyny w mieście był ksiądz, Ernest- Théodore Valentin Deschamps.

W AJ Auxerre na dystansie lat grało aż pięciu polskich piłkarzy. Co ważne, w drużynie marzeń kibice Auxerre wskazali aż czterech naszych rodaków, którzy zapisali się w historii tego klubu. O kim mowa? Chodzi o Mariana Szeja, Pawła Janasa, Andrzeja Szarmacha i Waldemara Matysika.

W przeszłości w AJ Auxerre wielkie piłkarskie kariery rozpoczynali: Eric Cantona, Laurent Blanc, Stéphane Guivarc'h, Philippe Mexès czy Djibril Cissé. Od 1905 roku klub z Auxerre mecze domowe rozgrywa na obiekcie Stade l’Abbé- Deschamps. To stadion, który może pomieścić 24 tysięcy widzów. Barwy klubu są biało- niebieskie. Na piłkarzy Auxerre we Francji mawia się AJA.

Największe sukcesy

Pierwszy znaczący sukces, który był trampoliną do kolejnych wyczynów, to historyczny awans do Ligue 1 w sezonie 1979/1980. Piłkarze Auxerre wygrali drugą ligę francuską, co pozwoliło im po raz pierwszy awansować do krajowej ekstraklasy. AJ Auxerre pozostało w niej aż do 2012 roku.

Na kolejne triumfy Auxerre musiało czekać do lat 90. To w dziejach tego klubu najlepsza dekada, bo wtedy klub pierwszy i jedyny raz zdobył mistrzostwo Francji, a także zaczął wygrywać w krajowym pucharze. W tamtym czasie AJ Auxerre prowadził legendarny Guy Roux, który trenował drużynę od 1964 do 2000 roku. To pod jego wodzą klub odnosił
największe sukcesy. Pierwszy z nich miał miejsce w 1994 roku, gdy Auxerre triumfowało w Coupe de France. Piłkarze AJA w finale pokonali 3:0 ekipę Montpellier HSC.

Nie było to jedyne zwycięstwo w Coupe de France, ponieważ Auxerre wygrywało te rozgrywki jeszcze trzykrotnie w roku 1996, 2003 i 2005.

Podwójna korona

Nikt nie ma wątpliwości, że najlepszy czas dla Auxerre to sezon 1995/1996. To wtedy podopieczni Guya Rouxa wygrali Ligue 1, a także Puchar Francji. Tym samym zespół z Auxerre zdobył podwójną koronę wygrywając w sezonie dwa najważniejsze trofea we Francji. W lidze klub AJA na koniec rozgrywek miał cztery punkty przewagi nad drugim Paris
Saint Germain. W 38 meczach zawodnicy z Auxerre odnieśli 22 zwycięstwa, 6 remisów i 10 porażek. Liderem zespołu był Corentin Martins, który w Ligue 1 strzelił najwięcej goli. Zawodnicy Auxerre nie poprzestali tylko na mistrzostwie, bo w Pucharze Francji również sięgnęli po sukces. W finale na Parc des Princes zwyciężyli Nimes Olympique 2:1. Jedną z bramek w tym starciu zdobył Laurent Blanc.

Europejskie puchary

AJ Auxerre ma za sobą występy w europejskich pucharach. Chodzi o rozgrywki Pucharu UEFA, jak i Ligi Mistrzów. Po raz pierwszy klub ten wystąpił na arenie międzynarodowej w sezonie 1984/1985. Wówczas odpadł już w pierwszej rundzie Pucharu UEFA przeciwko Sportingowi CP. W kolejnych latach Auxerre również szybko żegnało się z europejskimi rozgrywkami okazując się słabsze od AC Milan i Panathinaikos AO. W sezonie 1992/1993 piłkarze Guya Rouxa doszli aż do półfinału Pucharu UEFA. Po drodze wyeliminowali m.in. Standard Liège i Ajax Amsterdam. W meczu o finał górą była Borussia Dortmund.

Ostatni raz Auxerre występowało w Lidze Mistrzów w sezonie 2010/2011, kiedy to barwy tego klubu reprezentował Ireneusz Jeleń. Wówczas klub ze Stade l’Abbé-Deschamps trafił do grupy z Realem Madryt, AC Milan i Ajaxem Amsterdam. Francuzi zajęli ostatnie miejsce. Później nie mieli już okazji do występów na arenie europejskiej.