stadium-image
IMAGO/Richard Seller
Le Havre AC

Le Havre AC

Ligue 1
Rok założenia: 1894
Przydomek: Le club doyen
Barwy: granotowo-błętkine
Prezes: Vincent Volpe
Trener: Lukas Elsner
Strona: hac-foot.com
Stadion: Stade Ocean
Pojemność: 25181
Adres: 2 route du château, BP 90 76700 Harfleur

Następny mecz

Brest

Ligue 1 |

3 marca 2024

15:00

Le Havre
Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 24 lutego 2024 22:28.

Sukcesy

Puchar Francji

1 raz

Zdobyty w 1959

Newsy

Le Havre AC – terminarz i wyniki

Le Havre AC – skład i statystyki

Najlepsi strzelcy Le Havre w Ligue 1

Le Havre AC – transfery

Nie wszyscy o tym wiedzą, ale Le Havre AC to najstarszy klub piłkarski we Francji. Drużyna ta ma długi staż, ale wciąż brakuje u niej najcenniejszego trofeum, a więc mistrzostwa kraju. Le Havre AC ma za to na swoim koncie triumf w rozgrywkach Coupe de France. Dla Francji to bardzo zasłużony klub, który aktualnie występuje na poziomie Ligue 1.

Le Havre AC - początki klubu

Za sprawą angielskich wpływów w 1872 roku w mieście został utworzony klub sportowy o nazwie Le Havre Football-Club. Co ciekawe, koncentrował on się nie tylko na piłce nożnej, ale też rugby i lekkoatletyce. Przyjmuje się, że to najstarszy klub sportowy we Francji. W 1882 roku klub zmienił nazwę na  Le Havre Athletic Club, która obowiązuje do dziś.

We wczesnych latach działalności, a więc przed utworzeniem zawodowej ligi piłkarskiej we Francji, Le Havre zwyciężało amatorskie mistrzostwa kraju. Pierwszy raz sztuka ta udała się w 1899 roku, a następnie w 1900 i 1919 roku. Po utworzeniu Ligue 1 Le Havre AC nie było w stanie powtórzyć tych sukcesów.

Pełna nazwa klubu brzmi: Le Havre Athletic Club Football Association. We Francji drużyna ma kilka przydomków np. Le HAC i Les Ciel et Marine. Barwy klubu są niebiesko-błękitne. Od 2012 roku Le Havre AC mecze domowe rozgrywa na nowym obiekcie Stade Océane. Stadion ten może pomieścić 25 tysięcy widzów. 

Największe sukcesy

Oficjalnie we Francji nie klasyfikuje się amatorskich mistrzostw kraju. Dlatego Le Havre AC to zespół bez tego najważniejszego skalpu na krajowym podwórku. Nie ma wątpliwości, że Le HAC w ostatnich dekadach znajdują się w cieniu potężniejszych klubów takich jak Paris Saint Germain, Olympique Lyon i AS Monaco. Możliwości finansowe Le Havre AC są znacznie mniejsze, dlatego klub ten ostatnio występuje na poziomie Ligue 2.

Le Havre AC nigdy nie zwyciężyło Ligue 1, ale za to ma na swoim koncie triumfy w Ligue 2. Oczywiście to niższy poziom rozgrywkowy, ale trofeum jest równie zacne. Tym bardziej, że wiąże się z awansem do francuskiej ekstraklasy. Po raz pierwszy Le Havre AC sukces ten wywalczyło w 1938, a ostatni raz w sezonie 2007/2008. Generalnie Les Ciel et Marine pięciokrotnie wygrywali zmagania na poziomie 2. ligi francuskiej.

Jak na razie Le Havre AC ma więcej występów na szczeblu drugoligowym aniżeli w ekstraklasie. Drużyna ta rozegrała 37 sezonów na poziomie Ligue 2 i 24 kampanie w 1. lidze. Le Havre AC ostatni raz w Ligue uczestniczyło w sezonie 2008/2009. Wówczas trenerem klubu był Frédéric Hantz. Le HAC zajęli ostatnie miejsce w tabeli, co wiązało się z bezpośrednim spadkiem do Ligue 2. W 38 meczach odnieśli tylko 7 zwycięstw przy 26 porażkach.

Puchar Francji

Le Havre AC już w 1920 roku po raz pierwszy grało w finale Pucharu Francji. Wówczas Le HAC ulegli w decydującym starciu CA Paris 1:2. Kolejna szansa na to trofeum przyszła w sezonie 1958/1959. W tym czasie Le Havre grało na poziomie 2. ligi. W ćwierćfinale rozgrywek podopieczni Luciena Jasserona pokonali FC Metz, a następnie w półfinale uporali się z Nîmes Olympique. O trofeum decydował dwumecz przeciwko FC Sochaux-Montbéliard. W pierwszym spotkaniu padł remis 2:2, ale w rewanżu pewnym zwycięstwem 3:0 popisała się ekipa Le Havre AC. Puchar Francji trafił do tego klubu. W kolejnych dziesięcioleciach Le Havre AC nie powtórzyło już tego wyczynu.

Europejskie puchary

Kiedy Le Havre AC odgrywało ważną rolę we francuskim futbolu, to nie były jeszcze organizowane europejskie rozgrywki. Dlatego Le HAC nigdy nie zadebiutowali w Pucharze Zdobywców Pucharów, Pucharze Europy czy Pucharze Europy. Również w ostatnich dekadach Le Havre AC epizodycznie grało w Ligue 1 i to bez większych sukcesów. To uniemożliwiało klubowi udział w Lidze Mistrzów czy Lidze Europy.