RC Strasbourg

RC Strasbourg

Ligue 1

RC Strasbourg to francuski klub, który w swojej historii raz triumfował w rozgrywkach Ligue 1. To zespół, który ma za sobą również występy w europejskich pucharach. Od kilku lat klub ten regularnie występuje we francuskiej ekstraklasie, co w przeszłości nie było normą, bo Strasbourg rozegrał wiele sezonów również w Ligue 2.

RC Strasbourg – podstawowe informacje

Rok założenia: 1906

Przydomek: Le Racing

Barwy: niebiesko-białe

Adres:
12, rue de l’Estenwoerth 67100 Strasbourg

Fax:
03 88 44 55 01

Telefon:
03 88 44 55 00

Prezes:
Marc Keller

Menedżer:
Julien Stephan

Stadion:
Stade de la Meinau

Pojemność:
26,280

Sukcesy

Mistrzostwo Francji:
1 tytuł

Zdobyte w 1979

Puchar Francji:
3 tytułów

Zdobytych w 1951, 1966, 2001

Puchar Ligi:
3 tytułów

Zdobytych w 1964, 1997, 2005

RC Strasbourg – aktualności klubowe

RC Strasbourg – początki klubu

Co ciekawe, pierwsza nazwa RC Strasbourg to Fußball Club Neudorf i pochodziła z języka niemieckiego. Dopiero po I wojnie światowej klub ten zmienił nazwę na  Racing Club de Strasbourg. Drużyna piłkarska w Alzacji (region we Francji) powstała w 1906 roku. Dopiero w 1933 roku klub uzyskał status zawodowej drużyny, co pozwoliło wziąć udział w profesjonalnych rozgrywkach.

Od 1914 roku RC Strasbourg występuje na Stade de la Meinau. To obiekt, który może pomieścić 29 tysięcy kibiców. Stade de la Meinau to jedna z aren piłkarskich Mistrzostw Świata w 1938 roku. 

Pełna nazwa klubu to Racing Club de Strasbourg Alsace. Jego barwy są niebiesko-białe. Przydomek klubu ze Strasbourgu to Le Racing.

Największe sukcesy

Kibice RC Strasbourg z tęsknotą spoglądają na sezon 1978/1979. To wtedy drużyna z Alzacji okazała się najlepsza we Francji. Co ciekawe, nie występowali w niej tak znani gracze jak chociażby w FC Nantes czy Saint-Étienne. Mimo to RC Strasbourg sprawił niespodziankę. Duża w tym zasługa Alberta Gemmricha, Francisa Piaseckiego i Rolanda Wagnera. To najlepsi strzelcy tamtego okresu w klubie. Finalnie Strasbourg w 38 meczach odniósł 22 zwycięstwa, 12 remisów i 4 porażki. To pozwoliło na to, by po raz pierwszy sięgnąć po mistrzostwo Francji. Jak się później okazało – był to jedyny z tak ważnych triumfów.

Poza zwycięstwem w Ligue 1, RC Strasbourg ma na swoim koncie również triumfy w Coupe de France. Jeśli chodzi o te rozgrywki, to w tym przypadku Le Racing zwyciężali aż trzykrotnie. Ostatni raz w 2001 roku, kiedy to w finale uporali się z Amiens SC po rzutach karnych. Warto też odnotować, że RC Strasbourg zwyciężał również Puchar Ligi w 1997, 2005 i 2019 roku. Tym ostatnim razem lepsi okazali się od EA Guingamp.

Europejskie puchary

W 1966 roku RC Strasbourg zdobył Puchar Francji, a to pozwoliło zagrać drużynie w Pucharze Zdobywców Pucharu. Wówczas były to istotne międzynarodowe rozgrywki. Strasbourg w pierwszej rundzie wyeliminował Steaua Bukareszt, ale później odpadł przeciwko Sławia Sofia. Rok później Le Racing wystąpili po raz pierwszy w Pucharze UEFA. W tym turnieju doszli do 1/8 finału, gdzie ulegli MSV Duisburg.

Dzięki mistrzostwie Francji w sezonie 1979/1980 RC Strasbourg mógł wystąpić w najbardziej prestiżowych rozgrywkach, a więc Pucharze Europy (dzisiejsza Liga Mistrzów). Przedstawiciel Ligue 1 rozgrywki te zakończył na etapie ćwierćfinału. RC Strasbourg wyeliminował norweski Start i czeską Duklę Praga. Przegrał jednak z Ajaxem Amsterdam.

Ostatni raz z powodzeniem w europejskich pucharach RC Strasbourg brał udział w sezonie 2005/2006. To wtedy drużyna ze Stade de la Meinau wygrała grupę Pucharu UEFA konfrontując się z AS Romą, FC Basel, Tromsø IL i Crveną Zvezdą Belgrad. Co więcej, w 1/16 finału Strasbourg pokonał bułgarski Liteks Łowecz, ale w 1/8 finału musiał uznać wyższość FC Basel.

W sezonie 2019/2020 Strasbourg wystąpił w kwalifikacjach do Ligi Europy, ale nie przebrnął ich, co uniemożliwiło występ w fazie grupowej.

Derby wschodu

Największym rywalem dla RC Strasbourg we Francji jest drużyna FC Metz. We Francji konfrontacje między Strasbourgiem a Metz określane są jako Derby de l’Est, co oznacza derby wschodu. Co prawda, oba miasta są oddalone od siebie aż o 150 km, ale regiony Alzacja i Lotaryngia są wrogo do siebie nastawione. Stąd taka gorąca atmosfera w meczach RC Strasbourg z FC Metz.

Karol Fila

W 2021 roku do RC Strasbourg trafił zawodnik Lechii Gdańsk, Karol Fila. To reprezentant polskiej młodzieżówki, który występuje na pozycji prawego obrońcy. Karol Fila zdążył już  zadebiutować w drużynie RC Strasbourg. Łączy go z tym klubem czteroletni kontrakt.

Informacje
NazwaStrasbourgStrasbourg
Kraj
Francja
FRA
TrenerJulien Stephan
Witryna internetowawww.rcstrasbourgalsace.fr
Forma
Statystyki
Turniej
Ligue 1
Rozegrane mecze
1
Bramki
1
Straconych bramek
2
Turniej
Puchar Francji
Rozegrane mecze
2
Bramki
1
Straconych bramek
1
Czyste konto
1
Turniej
Puchar Ligi Francuskiej
Rozegrane mecze
2
Bramki
1
Czyste konto
2
Żółte kartki
1

RC Strasbourg – terminarz i wyniki

RC Strasbourg – skład i statystyki zawodników

Najlepsi strzelcy RC Strasbourg w Ligue 1