stadium-image
IMAGO/David Klein
RC Lens

RC Lens

Ligue 1
Rok założenia: 1906
Przydomek: Les Sang eet Or
Barwy: żółto-czerwone
Prezes: Joseph Oughourlian
Trener: Franck Haise
Strona: rclens.fr
Pojemność: 38223
Adres: 33 rue Arthur-Lamendin, 62210 Avion

Następny mecz

Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 5 marca 2024 12:34.

RC Lens - piłkarze

Sukcesy

Mistrzostwo Francji

1 raz

Zdobyte w 1998

Puchar Ligi

1 raz

Zdobyty w 1999

Newsy

RC Lens – terminarz i wyniki

RC Lens – skład i statystyki

Najlepsi strzelcy Lens w Ligue 1

RC Lens – transfery

RC Lens to klub, który ma na swoim koncie mistrzostwo Francji, a więc wpisuje się w wąskie grono drużyn z tego rodzaju trofeum. RC Lens próbowało też kilkukrotnie zdobyć krajowy puchar, ale w finale zawsze znalazła się drużyna, która potrafiła ich zatrzymać. W Lens występują reprezentanci Polski Przemysław Frankowski, Adam Buksa i Łukasz Poręba.

RC Lens - początki klubu

Datuje się, że RC Lens powstało w 1906 roku. To klub, który koncentrował uwagę nie tylko miasta, ale też całego regionu. W sąsiednim mieście obok Lens działa też inny klub piłkarski, Lille OSC. To właśnie z tym rywalem RC Lens rozgrywa derby określane we Francji jako Derby du Nord, co oznacza derby północy. Co ciekawe, RC Lens utworzyli miejscowi studenci, którzy pasjonowali się piłką nożną. Pierwszy zarząd klubu składał się z rodziców tychże uczniów/studentów.

Stadion RC Lens, czyli Stade Félix-Bollaert został wybudowany w 1932 roku. Do tego czasu piłkarze z tego miasta rozgrywali mecze na sąsiednich obiektach. Gdy powstał stadion przy Avenue Alfred-Maes, RC Lens na stałe zadomowiło się na nim. To arena piłkarska, która może pomieścić 41 tysięcy widzów.

We Francji piłkarzy RC Lens określa się jako Les Artésiens lub Les Sang et Or. Barwy klubu są czerwono-żółte. Właśnie te kolory można spotkać na domowych trykotach RC Lens.

Największe sukcesy

Nikt nie kwestionuje tego, że do tej pory największym sukcesem RC Lens jest mistrzostwo Francji. Drużyna tego dokonała w sezonie 1997/1998. Podopieczni Daniela Leclercqa mieli szansę na potrójną koronę, bo poza zwycięstwem w Ligue 1 doszli też do finału Pucharu Francji i półfinału Pucharu Ligi. To złoty okres w historii RC Lens, które stanowiło o sile rozgrywek Ligue 1.

W pamiętnym sezonie dla RC Lens prym wiedli tacy gracze jak Anto Drobnjak i Stéphane Ziani. Les Artésiens w 34 meczach odnieśli 21 zwycięstw, 5 remisów i 8 porażek. Klub zwyciężył Ligue 1 wyprzedzając w tabeli m.in. FC Metz, AS Monaco i Olympique Marsylia.

W kampanii 2001/2002 RC Lens ponownie było blisko mistrzowskiego tytułu. Ostatecznie piłkarze z tego miasta zakończyli rozgrywki na drugim miejscu tracąc do zwycięskiego Lyonu tylko dwa punkty.

Trzeba dostrzec, że RC Lens poza krajowym tytułem triumfowało też dwukrotnie w Pucharze Ligi Francuskiej. W 1999 roku Les Sang et Or w finale zwyciężyli FC Metz 1:0.

Europejskie puchary

RC Lens debiut w europejskich rozgrywkach zaliczyło w sezonie 1975/1976. Jako finalista Pucharu Francji drużyna ta mogła wystąpić w Pucharze Zdobywców Pucharu. Tam Lens swój udział zakończyło na etapie drugiej rundy. W debiutanckim sezonie Les Artésiens nie sprostali FC Den Haag. Dwa lata później było lepiej, bo w tych samych rozgrywkach Lens uporało się z Malmo FF i Lazio, odpadając później z 1. FC Magdeburg.

W latach 90. RC Lens po raz pierwszy wystąpiło w Lidze Mistrzów. Tak się stało po tym, gdy klub w 1998 roku sięgnął po mistrzostwo kraju. W premierowym sezonie w Champions League RC Lens zajęło drugie miejsce w grupie, co nie pozwoliło awansować do dalszych gier.

Jak na razie najlepszą kampanią w europejskich pucharach w wykonaniu RC Lens był Puchar UEFA w sezonie 1999/2000. Wówczas francuski klub doszedł aż do półfinału rozgrywek. Tam lepszy okazał się Arsenal, który triumfował w dwumeczu 3:1.

Ostatni raz RC Lens zagrało w europejskich pucharach w sezonie 2007/2008. Klub ten szybko odpadł z rozgrywek Pucharu UEFA, bo już w pierwszej rundzie przegrywając z FC Kopenhagą.

Przemysław Frankowski

Latem 2021 roku do RC Lens trafił reprezentant Polski, Przemysław Frankowski. Gdańszczanin wcześniej występował w Chicago Fire, a z nowym klubem związał się pięcioletnim kontraktem. Jak na razie przygoda Frankowskiego w RC Lens przebiega udanie, bo Polak jest podstawowym zawodnikiem tego klubu. Co więcej, Frankowski ma już za sobą pierwsze bramki dla RC Lens.