Tottenham Hotspur Stadium (Anglia, Londyn)

Tottenham Hotspur Stadium już samą nazwą sugeruje do jakiego klubu piłkarskiego należy. To jeden z najnowocześniejszych stadionów na świecie, zbudowany za duże pieniądze. Tottenham Hotspur Stadium powstał w miejscu słynnego White Hart Line. To obiekt, na którym domowe mecze rozgrywa drużyna piłkarska, Tottenham. Stadion ten jest przeznaczony również do gry w futbol amerykański.

fot. PressFocus

Tottenham Hotspur Stadium – podstawowe informacje

KrajAnglia
MiastoLondyn
Adres782 High Rd, Tottenham, London N17 0BX
Data otwarcia03.04.2019
Koszt budowy1 mld £
Pojemność 62 303
Drużyna rozgrywająca mecze na obiekcieTottenham Hotspur

Spis treści:

Inwestycja w Tottenham Hotspur Stadium opiewała na miliard funtów! To stadion, który łączy najnowsze trendy w budownictwie obiektów sportowych. Tottenham Hotspur Stadium charakteryzuje się świetną widocznością i akustyką. To też stadion, który chwali się największym barem w Europie, który liczy 65 metrów. Na tym obiekcie znajduje się aż 60 punktów gastronomicznych.

Tottenham Hotspur Stadium zlokalizowany jest w północnym Londynie. To obiekt, który ma służyć Tottenhamowi przez najbliższe dziesięciolecia. Budowa tego stadionu zajęła cztery lata. Pierwsze prace zaczęły się w 2015 roku, a obiekt został oddany do użytku w kwietniu 2019 roku.

Tottenham Hotspur Stadium: dom Tottenhamu

Klub piłkarski Tottenham od 1899 roku występował na obiekcie zwanym White Hart Line. W XXI wieku stało się jednak jasne, że stadion ten nieco ogranicza możliwości “Kogutów”. White Hart Line mógł pomieścić niespełna 40 tysięcy widzów, a chętnych na mecze Tottenhamu było więcej. Dlatego włodarze klubu zdecydowali się na budowę nowego stadionu.

Tottenham Hotspur Stadium może pomieścić 62 tysiące kibiców. Od strony architektonicznej za plan stadionu odpowiadała firma Populous. To ona zdecydowała zastosować się kilka technologicznych nowości, które sprawiły, że stadion Tottenhamu zyskał na wyjątkowości. Są nimi m.in. panele aluminiowe, które tworzą powłokę dachu – patent ten wpływa na lepszą akustykę wewnątrz obiektu.

Na stadionie znajdują się cztery telebimy, a trybuna wzdłuż boiska jest czteropoziomowa. Tottenham pierwszy ligowy mecz na tym obiekcie zagrał z Crystal Palace 3 kwietnia 2019 roku. Kilka dni później stadion ten zaliczył debiut w Champions League.

Na obiekcie Tottenham Hotspur Stadium przyjmowane są tylko płatności bezgotówkowe. W każdej chwili można pobrać aplikację mobile, która ułatwia poruszanie się po tym stadionie. Jako ciekawostka służy sposób nalewania piwa w barze Goal Line Bar – kubki napełnione są od dołu.

Co ciekawe, w projekcie stadionu uwzględniono rozgrywanie na nim meczów futbolu amerykańskiego. Na Tottenham Hotspur Stadium znajdują się powiększone szatnie, a także druga płyta boiska, która wysuwana jest tylko na spotkania futbolu amerykańskiego. Oczywiście zdecydowanie częściej wykorzystywana jest ta do gry w piłkę nożną, ale trzeba wiedzieć, że pod spodem znajduje się sztuczna nawierzchnia do gry w NFL.

Najważniejsze wydarzenia na stadionie Tottenham Hotspur Stadium (Londyn)

Na stadionie Tottenhamu gra się dopiero od 2019 roku. Jak na razie obiekt ten nie gościł finału europejskich pucharów. Najważniejsze mecze były udziałem Tottenhamu, który rozgrywa na tym stadionie spotkania Premier League, Ligi Mistrzów i krajowych pucharów np. FA Cup.

Na Tottenham Hotspur Stadium były rozgrywane również mecze NFL w rozgrywkach  NFL International Series. Na tym obiekcie była też planowana walka o mistrzowski pas w wadze ciężkiej pomiędzy Anthonym Joshua a Kubratem Pulevem. Ostatecznie do niej nie doszło, ale na wrzesień 2021 zaplanowana jest konfrontacja Anthony Joshua – Oleksandr Usyk.

Najważniejsze mecze

  • 9.04.2019, ćwierćfinał Ligi Mistrzów, Tottenham – Manchester City 1:0
  • 3.04.2019, mecz otwarcia, Tottenham – Crystal Palace 2:0
  • 2.10.2019, faza grupowa Ligi Mistrzów, Tottenham – Bayern Monachium 2:7

Ciekawostki związane z Tottenham Hotspur Stadium

  • Na stadionie produkowane jest piwo w mikrobrowarze.
  • Son Heung-Min to pierwszy piłkarz, który strzelił gola na Tottenham Hotspur Stadium.
  • Na Tottenham Hotspur Stadium znajdują się dwie płyty – do gry w piłkę nożną i rugby. Zmiana ich poprzez wsunięcie i wysunięcie zajmuje 25 minut.
  • Boisko piłkarskie na stadionie jest w rozmiarze 105 x 68 metrów.
  • Rekord frekwencji na Tottenham Hotspur Stadium padł 22 grudnia 2019 roku w meczu przeciwko Chelsea – wówczas na obiekcie znalazło się 61 104 tysięcy widzów.
  • Koszt budowy stadionu to miliard funtów.