James
Maddison

James Maddison to angielski piłkarz występujący na pozycji ofensywnego pomocnika. Od 2023 roku zawodnik Tottenhamu Hotspur. Wcześniej przez pięć lat grał w Leicester City, z którym sięgnął po Puchar Anglii i Tarczę Wspólnoty. Reprezentant Anglii.

Czytaj dalej…

71
IMAGO/James Fearn/PPAUK
Imię i nazwisko James Maddison
Data urodzenia 1996-11-23
Miejsce urodzenia Coventry
Narodowość Anglia
Aktualny klub Tottenham Hotspur
Pozycja ofensywny pomocnik
Waga 73 kg
Wzrost 175 cm

James Maddison – kariera

James Maddison jest wychowankiem Coventry City. W pierwszym zespole zadebiutował już w wieku 18 lat i szybko zwrócił uwagę drugoligowego Norwich City. Kanarki kupiły go zimą 2016 roku za niespełna trzy miliony euro, ale szybko wypożyczyły go z powrotem do Coventry, by dokończył tam sezon.

Następnego lata Norwich wypożyczyło go znowu – tym razem do szkockiego Aberdeen. Wrócił po zaledwie sześciu miesiącach, a niedługo później zadebiutował w meczu Championship. Prawdziwym przełomem okazał się dla niego pierwszy pełny sezon w barwach Kanarków. W kampanii 2017/2018 rolę trenera przejął Daniel Farke. Uczynił on z Maddisona etatowego członka wyjściowego składu i z pewnością nie żałował tej decyzji. Anglik ostatecznie trafił zarówno do drużyny roku wybieranej przez dziennikarzy, jak i innych zawodników. Był też nominowany do nagrody dla najlepszego młodego gracza sezonu.

Jedna świetna kampania wystarczyła, by pomocnikiem zainteresował się Leicester City. Lisy zapłaciły za niego 25 milionów euro, a ten krok po kroku rozpychał się w pierwszym składzie. Dał się poznać jako niezwykle kreatywny pomocnik ze świetnym uderzeniem z dystansu. Przez długi czas był jedną z gwiazd zespołu, rozgrywając w jego barwach 203 spotkania, zdobywając 55 bramek i notując 41 asyst.

Latem 2023 roku zrobił kolejny krok w swojej karierze przenosząc się do Tottenhamu Hotspur. Koguty zapłaciły za niego ponad 46 milionów euro.

Z powodu licznej konkurencji na tej pozycji, Maddison zagrał w seniorskiej reprezentacji Anglii tylko trzy razy [stan na lipiec 2023 roku – przyp. red.]. Ma jednak zaufanie Garetha Southgate’a; był członkiem kadry podczas Mistrzostw Świata w Katarze.

James Maddison – aktualności

Najczęściej zadawane pytania:

Jaki numer na koszulce ma James Maddison?

James Maddison rozgrywa spotkania w koszulce z numerem 71.

W jakich klubach grał James Maddison?

James Maddison w trakcie swojej kariery grał w klubach: Coventry City, Norwich City, Aberdeen FC, Leicester City i Tottenham Hotspur.