Celtic Glasgow jest niezwykle utytułowanym i rozpoznawanym szkockim klubem. Powstały w 1887 roku zespół jest rekordzistą, jeśli chodzi o liczbę sezonów spędzonych w najwyższej klasie rozgrywkowej w tym kraju.
Celtic FC – podstawowe informacje
Rok założenia: 1888
Przydomek: The Bhoys
Barwy: biało-zielone
Prezes:
Ian Bankier
Menedżer:
Ange Postecoglou
Stadion:
Celtic Park
Pojemność:
60,832
Sukcesy
1966/67 Celtic – Inter Mediolan 2:
1 tytuł
Zdobyte w 1
II miejsce 1969/70 Feyenoord – Celtic 2:
1 tytuł
Zdobyte w 1 po dogr.
półfinał:
2 tytułów
Zdobytych w 1971/72, 1973/74
II miejsce 2002/03 Celtic – Porto 2:
1 tytuł
Zdobyte w 3 po dogr.
Celtic FC – aktualności klubowe
Szkocja a sprawa polska. W tle mecz charytatywny, pralki i Jan Paweł II
Liga Konferencji: Milik nie grał, ale OM gra dalej – podsumowanie 1/16 finału
Liga Konferencji: kolejne gole Milika, strzelanina w Stambule – podsumowanie meczów 1/16 finału
Na stadionach nie ma COVID-a. Kibice oszukali system
Celtic FC – historia klubu
Celitc znany jest pod takimi przydomkami jak: The Bhoys, The Hoops, The Celts (Celtowie). Klub ze stolicy Szkocji posiada zielono-białe barwy, które dominują także na strojach Celtiku. Największe osiągnięcie Celtów to triumf w Pucharze Europy w 1967 roku. Ekipa z Glasgow może poszczycić się długą listą triumfów w rodzimych zmaganiach. Celtic ma na koncie ponad pięćdziesiąt zwycięstw w lidze szkockiej, a po puchar kraju sięgał czterdzieści razy (stan na styczeń 2021). Największym rywalem klubu jest inna drużyna z tego samego miasta – Rangers FC.
Celtic został utworzony 6 listopada 1887 r. przez Irlandczyka Andrewa Kerina, który był bratem zakonu narystów. Wówczas klub uformowano w sali Kościoła Świętej Marii przy ulicy East Rose. Głównym celem funkcjonowania Celtiku miała być walka z ubóstwem wśród irlandzkich imigrantów. Pierwsze sukcesy Celtów w kraju przyszły bardzo szybko. Już w debiutanckim sezonie ekipa ze stolicy doszła do finału Pucharu Szkocji w 1889 roku. Trzy lata później Celtic cieszył się z pierwszego ważnego triumfu w swojej historii, triumfując właśnie w rozgrywkach o Puchar kraju. W 1893 roku The Bhoys świętowali zdobycie premierowego mistrzostwa Szkocji.
Zacięta walka z Rangersami
Rozgrywki w lidze szkockiej niemal od samego początku zostały całkowicie zdominowane przez dwa kluby ze stolicy – Celtic i ekipę Rangersów. Wszystkie inne drużyny w całej historii tych zmagań cieszyły się z mistrzowskich tytułów zaledwie dziewiętnaście razy. Podobnie wygląda sytuacja, jeśli chodzi o rywalizację w Pucharze kraju czy Pucharze Ligi Szkockiej. Derby pomiędzy tymi klubami, znane jako „Old Firm Derby” rozegrano już ponad 420 razy, a nieznacznie lepszy bilans zwycięstw ma zespół Rangers FC. W XXI wieku to jednak Celtowie mogą pochwalić się zdecydowanie liczniejszymi triumfami we wcześniej wymienionych szkockich rozgrywkach.
Najważniejsze lata Celtów
W 1907 roku Celtic po raz pierwszy cieszył się z „podwójnej korony”, czyli mistrzostwa oraz Pucharu kraju. W tamtym okresie do sukcesów Celtów prowadził Jimmy Quinn. Mecz pomiędzy Celtikiem a Aberdeen w finale Pucharu Szkocji w 1937 roku oglądało na trybunach aż 146 tysięcy widzów, co po dziś dzień jest rekordem frekwencji w Europie. Najlepszy okres w dziejach Celtiku to lata 1965-1974. Wówczas The Bhoys sięgnęli po dziewięć mistrzowskich tytułów z rzędu w lidze szkockiej, a ponadto w 1967 roku zanotowali najważniejszy rezultat w europejskich pucharach, triumfując w Pucharze Europy. Celtic pokonał w decydującym starciu Inter Mediolan 2:1.
W późniejszych latach Celtowie grali jeszcze trzykrotnie w finałach różnych rozgrywek w Europie, ale za każdym razem przegrywali. Po raz ostatni miało to miejsce w kampanii 2002/03, kiedy to Celtic uległ po dogrywce FC Porto 2:3. W tamtym okresie niezwykle bramkostrzelnym zawodnikiem ekipy z Glasgow był Szwed Henrik Larsson. Od sezonu 2011/12 Celtic nieprzerwanie triumfuje w lidze szkockiej, a po kampanii 2019/20 drużyna wyrównała swój rekord zdobycia dziewięciu mistrzowskich tytułów z rzędu.
Polacy w Celtiku
Pierwszym Polakiem, który reprezentował Celtic, był w latach 1989-1992 Dariusz Dziekanowski. W międzyczasie do klubu ze stolicy Szkocji dołączył w 1990 roku Dariusz Wdowczyk, który przez pięć sezonów rozegrał dla klubu ponad 100 meczów. Kolejni Polacy w Celtiku pojawili się już w XXI wieku. W 2005 roku ekipę The Bhoys zasilili Maciej Żurawski i Artur Boruc. Obaj znacząco zapisali się na kartach tego klubu. Pierwszy w premierowym sezonie zdobył łącznie 20 goli w 30 meczach, natomiast Boruc w ciągu pięciu lat rozegrał dla Celtów ponad 150 spotkań. W kolejnych latach zawodnikami Celtiku byli także Łukasz Załuska i Paweł Brożek, a obecnie napastnikiem drużyny ze stolicy Szkocji jest Patryk Klimala.