Mistrzostwa Europy 2024 w piłce nożnej

Dział poświęcony aktualnościom na temat Mistrzostw Europy 2024 w Niemczech. Aktualne informacje, relacje z miejsca zdarzenia, wyniki oraz typy na Euro 2024.

Euro 2024 – podstawowe informacje

WydarzenieMistrzostwa Europy 2024
Czas trwania14 czerwca – 14 lipca 2024
OrganizatorUEFA
GospodarzNiemcy
Liczba stadionów10
Liczba miast10
Liczba drużyn24
Licza meczów51

Bukmacherzy na Euro 2024

Sprawdź pełną listę bukmacherów na Euro 2024.

Aktualności Euro 2024

Mistrzostwa Europy 2024 w piłce nożnej

Już po raz 17. w historii rozegrany zostanie turniej, który wyłoni najlepszą reprezentację w Europie. Turniej finałowy po raz trzeci w historii rozegrany zostanie w Niemczech, które wcześniej organizowało go w 1960 i 1984 roku. Euro 2024 rozegrane zostanie w dniach 14 czerwca – 14 lipca. Mistrzowskiego tytułu broni reprezentacja Włoch, która trzy lata temu ograła w finałowym meczu po rzutach karnych Anglię.

Do finałów Euro 2024 przystąpią 24 reprezentacje. Będzie to trzeci turniej, w którym udział weźmie taka liczba drużyn. Pewny udziału w Mistrzostwach Europy bez konieczności rywalizacji w eliminacjach gospodarz – reprezentacja Niemiec. 20 zespołów awans wywalczyło zajmując dwa pierwsze miejsca w swoich grupach, natomiast trzy, w tym reprezentacja Polski, do turnieju dostały się przez baraże.

Euro 2024 – gdzie odbywają się mecze?

Wszystkie spotkania Euro 2024 odbywać się będą w Niemczech. Nasi zachodni sąsiedzi rywalizację o organizację turnieju wygrały z z Turcją. Turniej odbędzie się na dziesięciu stadionach we dziesięciu niemieckich miastach. Finałowe spotkanie odbędzie się w stolicy Niemiec – Berlinie, na Stadionie Olimpijskim. Obiekt ten może pomieścić powyżej 70 tysięcy kibiców. Najważniejsze spotkania gościć będą również Monachium i Dortmundzie. Zobacz wszystkie stadiony Euro 2024.

Euro 2024 – format rozgrywek

Euro 2024 jest trzecim turniejem, w którym wezmą udział 24 drużyny. W pierwszym etapie rywalizować będą w fazie grupowej. Grupy Euro 2024 składać się będą z czterech zespołów. Z każdej z sześciu grupy, które zostały rozlosowane w grudniu ubiegłego roku, awans do fazy pucharowej wywalczą po dwie najlepsze drużyny. To jednak nie wszystko. Stawkę 1/8 finału uzupełnią cztery najlepsze zespoły, które zajęły 3. miejsca w swoich grupach.

Rywalizacja w fazie grupowej rozpocznie się 14 czerwca. W meczu otwarcia Euro 2024 reprezentacja Niemiec zmierzy się w Monachium ze Szkocją. Ostateczny kształt 1/8 finały poznamy 26 czerwca, kiedy rozegrane zostaną ostatnie mecze w grupach. Sprawdź szczegółowy terminarz Mistrzostw Europy.

Decydująca część turnieju – faza pucharowa – rozpocznie się 29 czerwca. 16 zespołów systemem pucharowym będzie walczyć o udział w wielkim finale, który odbędzie się 14 lipca na Stadionie Olimpijskim w Berlinie.

Reprezentacja Polski na Euro 2024

Reprezentacja Polski po raz piąty z rzędu wywalczyła awans do finałów Mistrzostw Europy. Tym razem nie obeszło się bez problemów, bowiem Biało-czerwoni potrzebowali do tego aż baraży. W turnieju finałowym drużyna Michała Probierza zagra w grupie D, a jej rywalami będą Holandia, Austria i Francja. Mecze Polski na Euro 2024 rozegrane zostaną w dniach 16, 21 i 25 czerwca.

Biało-czerwoni stoją więc przed bardzo trudnym zadaniem. Ich celem jest wyjście z grupy i udział w fazie pucharowej, ale zdecydowanie wyższe notowania mają oczywiście Holendrzy i Francja. Na papierze Polska powinna walczyć o trzecie miejsce w grupie z Austrią, choć oczywiście będzie starała się również o niespodzianki w pozostałych dwóch spotkaniach.

Maskotka, hymn, piłka

Tradycyjnie już na Mistrzostwa Europy będą miały swoją oficjalną maskotkę, hymn oraz piłkę. Maskotką Euro 2024 będzie miś Albaert, który z pewnością będzie obecny na najważniejszych wydarzeniach tego turnieju. Kibice, którzy przyjadą do Niemiec, z pewnością wielokrotnie usłyszą również oficjalny hymn turnieju, który został nagrany przez zespoły MEDUZA i OneRepublic, a także niemiecką gwiazdę pop Leony. Chodzi o energetyczny utwór pod tytułem “Fire”.

Euro 2024 będzie miało również swoją dedykowaną piłkę. Wszystkie spotkania podczas turnieju rozgrywane futbolówką o nazwie “Fussballliebe”, która tradycyjnie została przygotowana przez firmę Adidas.

Euro 2024 – transmisje w telewizji i online

Kibice w tej kwestii mogą spać spokojnie, bowiem wszystkie 51 spotkań podczas Euro 2024 będzie można obejrzeć na kanałach Telewizji Polskiej. W telewizji transmisje z Euro 2024 będą prowadzone na kanałach TVP Sport, TVP1 i TVP2. To nie jednak nie wszystko, bowiem rywalizację będzie można śledzić za pośrednictwem internetu na stronie internetowej TVP Sport oraz w aplikacji mobilnej.