Euro 2024 stadiony

Euro 2024 w Niemczech rozegrane zostanie na dziesięciu stadionach. Najwięcej spotkań odbędzie się na Stadionie Olimpijskim w Berlinie oraz Allianz Arena w Monachium. Pierwszy z tych obiektów będzie również areną finałowego meczu, natomiast na drugim odbędzie się mecz otwarcia pomiędzy Niemcami i Szkocją.

Euro 2024 – stadiony

Nazwa stadionuLokalizacjaPojemność
Stadion OlimpijskiBerlin71 000
Allianz ArenaMonachium66 000
Signal Iduna ParkDortmund62 000
MHPArenaStuttgart54 000
Veltins-ArenaGelsenkirchen50 000
VolksparkstadionHamburg49 000
Merkur Spiel-ArenaDüsseldorf47 000
Deutsche Bank ArenaFrankfurt nad Menem47 000
RhenEnergieStadionKolonia43 000
Red Bull ArenaLipsk40 000
Stadiony Euro 2024

Mistrzostwa Europy 2024 – stadiony

Stadion Olimpijski

Główną areną Euro 2024 będzie Stadion Olimpijski w Berlinie, na którym rozegranych zostanie aż sześć spotkań turnieju finałowego. Mogący pomieścić 71 tysięcy kibiców obiekt będzie gościł również finalistów i kandydatów do zdobycia złotego medalu Mistrzostw Europy. Jedno ze spotkań fazy grupowej na tym stadionie rozegra również reprezentacja Polski.

Allianz Arena

Podobnie jak na Stadionie Olimpijskm w Berlinie, również w Monachium rozegranych zostanie sześć spotkań. 14 czerwca o godzinie 21:00 na stadionie rozegrany zostanie mecz otwarcia Euro 2024, w którym reprezentacja Niemiec zmierzy się ze Szkocją. Na stadionie, który może pomieścić 66 tysięcy kibiców, rozegrane zostanie także jedno z półfinałowych spotkań.

Signal Iduna Park

Jednym ze obiektów Euro 2024, które robią największe wrażenie, jest bez wątpienia stadion w Dortmundzie. Uwagę zwraca przede wszystkim jedna z trybun za bramką, na której na co dzień zasiadają najbardziej zagorzali kibice Borussii. W Dortmundzie również rozegranych zostanie sześć spotkań, w tym mecz Francja – Polska oraz jeden z półfinałów.

Signal Iduna Park
Signal Iduna Park. fot. Orange Pics BV/Alamy

MHPArena

Obiekt MHPArena w Stuttgarcie to jeden ze starszych stadionów, które będą gościć finalistów Euro 2024. W przypadku tego turnieju zaplanowano rozegranie na nim pięciu meczów, w tym jednego z ćwierćfinałów. Dużym wydarzeniem będzie bez wątpienia jeden z meczów reprezentacji Niemiec w fazie grupowej. 19 czerwca zagra w Stuttgarcie z Węgrami.

Arena Auf-Schalke

Jednym z “pewniaków” do organizacji meczów Euro 2024 był obiekt w Gelsenkirchen. ArenaAufSchalke w 2006 roku była jedną z arena mistrzostw świata. Teraz na stadionie rozegrane zostaną cztery mecze Mistrzostw Europy, w tym jeden z hitów fazy grupowej. O punkty walczyć będą na nim reprezentacje Hiszpanii i Włoch. W Gelsenkirchen poznamy również jednego z ćwierćfinalistów.

Volksparkstadion

Stadion w Hamburgu w przeszłości był już gospodarzem meczów kilku dużych turniejów. Rozgrywane były na nim mecze mistrzostw świata w 1974 i 2006 roku, a także mistrzostw Europy w 1988 roku. Teraz odbędzie się na nim pięć spotkań, w tym jeden z meczów ćwierćfinałowych. Hamburg odwiedzi reprezentacja Polski, która 16 czerwca rozegra na nim swój pierwszy mecz w turnieju. Rywalem będzie Holandia.

Volksparkstadion
Volksparkstadion. fot. Hans Blossey/Alamy

Merkur-Spiel Arena

Otwarty w 2004 roku stadion w Düsseldorfie jest jedynym z wybranych obiektów, który w 2006 roku nie gościł u siebie finalistów mistrzostw świata. Na stadionie, która jest domem miejscowej Fortuny, reprezentacja Niemiec rozgrywała tylko towarzyskie mecze. W ramach Euro 2024 na Merkur-Spiel Arena rozegranych zostanie pięć meczów, w tym spotkania 1/8 finału i ćwierćfinał.

Deutsche Bank Arena

Kilka bardzo ciekawych pojedynków rozegranych zostanie we Frankfurcie. Mogący pomieścić 47 tysięcy kibiców obiekt będzie gościł między innymi reprezentację Niemiec, która rozegra na nim mecz fazy grupowej ze Szwajcarią. Wcześniej na tym stadionie zaprezentują się także reprezentacje Belgii czy Anglii. Ostatni z meczów, który rozegrany zostanie 1 lipca, wyłoni jednego z ćwierćfinalistów.

RheinEnergieStadion

Kibice w Kolonii w przeszłości mogli obserwować rywalizację na Euro 1988 i mistrzostwach świata 2006. Teraz na miejscowym stadionie rozegranych zostanie pięć meczów Euro 2024 – cztery fazy grupowej oraz jeden z pojedynków w ramach 1/8 finału. Na trybunach RheinEnergieStadion będzie mogło zasiąść 43 tysiące kibiców.

Red Bull Arena

Najmniejszą areną mistrzostw Europy w 2024 roku będzie stadion w Lipsku. Na jedynym obiekcie znajdującym się terenie byłego NRD, rozegrane zostaną cztery spotkania. Emocji na Red Bull Arena jednak nie zabraknie. Ich gwarantem są takie pojedynki jak Holandia – Francja czy Chorwacja – Włochy. W Lipsku rozegrany zostanie także jeden z meczów 1/8 finału.

Red Bull Arena
dpa picture alliance/Alamy

Ile stadionów będzie na Euro 2024?

Turniej finałowy Euro 2024 rozegrany zostanie na dziesięciu stadionach w dziesięciu niemieckich miastach. Aż na dziewięciu z nich w 2006 roku rozgrywane były również mecze finałów mistrzostw świata. Jedynym “debiutantem” w tym gronie jest obiekt w Düsseldorfie. O prawo organizacji meczów Euro 2024 ubiegały się również Hanower, Norymberga, Kaiserslautern, Brema i Mönchengladbach. Poniżej lista wszystkich aren Euro 2024:

  • Stadion Olimpijski
  • Allianz Arena
  • Signal Iduna Park
  • MHPArena
  • Veltins-Arena
  • Volksparkstadion
  • Merkur Spiel-Arena
  • Deutsche Bank Arena
  • RheinEnergieStadion
  • Red Bull Arena

Największą pojemnością dysponuje Stadion Olimpijski w Berlinie, który może pomieścić 71 tysięcy kibiców. Na stadionie w stolicy Niemiec rozegrane zostanie finałowe spotkanie, które odbędzie się 14 lipca. Ponadto obiekt będzie gościł trzy mecze fazy grupowej, jeden mecz 1/8 finału i jedno spotkanie ćwierćfinałowe.

Sprawdź także terminarz meczów Euro 2024.

Gdzie mecz otwarcia?

Euro 2024 zainaugurowane zostanie 14 czerwca 2024. Na ten dzień zaplanowano mecz otwarcia Mistrzostw Europy w piłce nożnej 2024. Gospodarz turnieju – reprezentacja Niemiec zmierzy się w nim ze Szkocją. Spotkanie rozegrane zostanie na Allianz Arena w Monachium. Rozpoczęcie meczu poprzedzi uroczysta i zapewne efektowna ceremonia otwarcia Mistrzostw Europy.

Na których stadionach Euro 2024 zagra Polska?

Reprezentacja Polski awans na Euro 2024 wywalczyła rzutem na taśmę, kwalifikując się poprzez baraże. Biało-czerwoni rywalizować będą w grupie D z zespołami Holandii, Austrii oraz Francji. Mecze reprezentacji Polski na Euro 2024 rozegrane zostaną 16, 21 i 25 czerwca. Podopieczni Michała Probierza udział w mistrzostwach Europy zainaugurują meczem z Holandią na Volksparkstadion w Hamburgu. Na trybunach będzie mogło zasiąść 49 tysiące kibiców.

Kolejne dwa mecze polska reprezentacja rozegra na zdecydowanie większych obiektach. Zaplanowane na 21 czerwca spotkanie z Austrią rozegrane zostanie na największej arenie – Stadionie Olimpijskim w Berlinie. Rywalizację “na żywo” będzie mogło obejrzeć 71 tysięcy kibiców.

Z kolei ostatni mecz w fazie grupowej z Francją, reprezentacja Polski rozegra na Signal Iduna Park w Dortmundzie. Trybuny powinny zapełnić się do ostatniego miejsca. Organizatorzy przygotowali 62 tysiące wejściówek.

Stadiony na Euro 2024 – najczęściej zadawane pytania

Na ilu stadionach rozgrywane jest Euro 2024?

Mecze Mistrzostw Europy w Niemczech rozegrane zostaną na dziesięciu stadionach.

Na jakim stadionie rozegrany będzie finał Euro 2024?

Finał Mistrzostw Europy 2024 rozegrany zostanie na Stadionie Olimpijskim w Berlinie.