Euro 2024 – tabele

Mistrzostwa Europy 2024 – grupy

Euro 2024 toczyć się będzie w dwóch fazach – grupowej i pucharowej. W pierwszej z nich rywalizować będą 24 reprezentacje, które będą podzielone na sześć grupy po cztery zespoły. Awans do fazy pucharowej wywalczą po dwie najlepsze zespoły w każdej grupie plus cztery najlepsze drużyny z trzecich miejsc.

Euro 2024 – tabela

W finałach Euro 2024 zagrają 24 reprezentacje. W drodze losowania zostały podzielone na 6 grup. Trafiły do niej po cztery zespoły, których podstawowym celem będzie zajęcie jednego z dwóch pierwszych miejsc w grupie, które dają pewny awans do 1/8 finału. Stawkę uzupełnią cztery reprezentacje, które z najlepszym dorobkiem zakończą grupową rywalizację na trzecich miejscach w swoich grupach.

Grupa AGrupa D
Grupa BGrupa E
Grupa CGrupa F

Tabela – Grupa A

Grupa A jest bardzo ważna z punktu widzenia kibiców gospodarzy turnieju – reprezentacji Niemiec. To właśnie do niej została przydzielona z automatu. Zespół prowadzony obecnie przez Juliana Nagelsmanna jest faworytem do zajęcia pierwszego miejsca, ale w żadnym wypadku nie może pozwolić sobie na zlekceważenie rywali. Miejscowym faworytom plany postarają się pokrzyżować reprezentacje Szwajcarii, Szkocji i Węgier. Między innymi również zapowiada się bardzo ciekawa walka o awans do fazy pucharowej.

Tabela – Grupa B

Emocji na pewno nie zabraknie w walce o awans z grupy B, która określana jest mianem “grupy śmierci”. To oczywiście konsekwencja znalezienia się w niej takich zespołów jak Hiszpania, Włochy i Chorwacja. Na papierze faworytem do wygrania grupy są Hiszpanie, ale turnieje mistrzowskie często rządzą się własnymi prawami. Rywalizacja o awans zapowiada się tej grupie pasjonującą. Stawkę w grupie B uzupełnia absolutny debiutant – reprezentacja Albanii.

Tabela – Grupa C

Niezwykle interesujący skład ma grupa C Euro 2024. Na pierwszy plan wysuwa się reprezentacja Anglii, która wydaje się dysponować największym potencjałem. Jest również wyraźnym faworytem do zajęcia jednego z miejsc premiowanych grą w fazie pucharowej. Jej rywalami będą między innymi Serbia i Dania, które prawdopodobnie uważają siebie za bezpośrednich rywali do drugiego miejsca. Za outisdera tej grupy uważana jest reprezentacja Słowenii.

Tabela – Grupa D

Grupy D jest bardzo ważna z punktu widzenia polskiego kibica. To właśnie miejsce w tej grupie czeka na reprezentację Polski, która o udział w turnieju finałowym będzie walczyć w marcowych barażach. W przypadku awansu Biało-czerwoni nie będą jednak rozpatrywani jako jeden z faworytów do awansu do fazy pucharowej. Tymi zdecydowanie będą reprezentacje Francji i Holandii. Pierwsi są uważani nawet za głównego faworyta do wygrania całego turnieju. W grupie D rywalizować będzie także reprezentacja Austrii.

Tabela – Grupa E

Grupa E to kolejna grupa, do której dołączy jeszcze jeden z finalistów wyłonionych w marcowych barażach. Grupa E jest również jedną z nielicznych grup, które mają wyraźnego faworyta. Jest nim oczywiście reprezentacja Belgii, która do Euro 2024 przystąpi z dużymi ambicjami. Belgowie grając na swoim poziomie nie powinni mieć problemów z zajęciem pierwszego miejsca. Walkę o drugą lokatę stoczą między sobą Słowacy, Rumunii i drużyna wyłoniona w barażach. O miejsce to walczyć będą Bośnia i Hercegowina, Islandia, Izrael i Ukraina.

Tabela – Grupa F

Reprezentacja Portugalii jest zdecydowanym faworytem do zajęcia pierwszego miejsca w grupie F turnieju finałowego. Cristiano Ronaldo i spółka nie powinni mięć większych problemów z zakwalifikowaniem się do fazy pucharowej. O drugą bój powinny stoczyć drużyny Turcji lub Czech. Stawka grupy F uzupełniona zostanie po marcowych barażach, w których o grę w tej grupie walczyć będą Grecja, Gruzja, Kazachstan i Luksemburg. Żaden z tych zespołów nie ma jednak większych szans, aby zamieszać w walce o wyjście z grupy.

Ostatnie artykuły – Euro 2024