Mecz otwarcia Euro 2024

Wszyscy kibice piłki nożnej z niecierpliwością czekają na Euro 2024. Kiedy zaczynają się Mistrzostwa Europy, o której godzinie mecz otwarcia i kto w nim zagra? Poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Mistrzostwa Europy 2024 – kiedy się zaczynają?

Już 14 czerwca 2024 roku rozpoczną się Mistrzostwa Europy w piłce nożnej, których gospodarzem będą Niemcy. Mecz otwarcia Niemcy – Szkocja rozegrany zostanie o godzinie 21:00 na Allianz Arena w Monachium.

Nasi zachodni sąsiedzi zorganizują najważniejszą piłkarską imprezę na Starym Kontynencie po raz trzeci w historii. Tyle samo razy Euro odbyło się we Francji i Anglii, a tylko raz więcej gospodarzami byli Włosi. Mecz otwarcia Euro 2024 Niemcy – Szkocja

Tak samo, jak w poprzednich dwóch edycjach Mistrzostw Europy, tak i tym razem do rywalizacji staną 24 najlepsze reprezentacje Starego Kontynentu. UEFA zdecydowała się zwiększyć liczbę reprezentacji po turnieju, który został rozegrany w Polsce i na Ukrainie w 2012 roku.

Mistrzostwa Europy 2024 odbędą się na 10 stadionach. Główną areną, na której rozegrany zostanie finał Euro 2024, będzie Stadion Olimpijski w Berlinie. Oprócz tego, przywilej goszczenia najlepszych reprezentacji uzyskały obiekty w Monachium, Dortmundzie, Gelsenkirchen, Stuttgarcie, Hamburgu, Düsseldorfie, Kolonii, Lipsku oraz Frankfurcie nad Menem. Największa z aren, która może pomieścić ponad 81 tysięcy widzów jest Signal Iduna Park w Dortmundzie. 

Sprawdź także:

Euro 2024. Mecz otwarcia 

Jak tradycja nakazuje, w meczu otwarcia Euro 2024 zagrają gospodarze, a więc Niemcy. Podopieczni Juliana Nagelsmanna zmierzą się ze Szkotami. Pojedynek odbędzie się 14 czerwca 2024 roku. Pierwszy gwizdek na Allianz Arenie w Monachium zabrzmi o godzinie 21:00.

DataGodzinaStadionMecz otwarcia
14.06.202421:00Allianz Arena, MonachiumNiemcy – Szkocja

Ceremonia otwarcia Euro 2024 

Standardowo też, w pierwszym dniu Euro 2024 – jeszcze przed rozpoczęciem pierwszego meczu – odbędzie się uroczysta ceremonia otwarcia. To na niej kibice będą mogli usłyszeć oficjalną piosenkę tegorocznych Mistrzostw Europy w piłce nożnej oraz bliżej poznać oficjalną maskotkę, która otrzymała imię Albaert. To sympatyczny niedźwiadek, który ma inspirować najmłodszych do gry w piłkę nożną. Podczas ceremonii otwarcia można spodziewać się także prawdziwego show, które powinno być ucztą zarówno dla oczu, jak i uszu kibiców, którzy będą oczekiwali na rozpoczęcie Mistrzostw Europy w piłce nożnej.

Niemcy vs Szkocja 

Wspomniano już, że mecz Niemców ze Szkotami zainauguruje Euro 2024. Gospodarze uważani są za jednych z głównych faworytów do wygrania Mistrzostw Europy. Co zatem naturalne, także w meczu ze Szkotami, wszyscy spodziewają się zwycięstwa naszych zachodnich sąsiadów. Czy Niemcy już 14 czerwca rozpoczną pewny marsz po czwarty w historii tytuł najlepszej drużyny na Starym Kontynencie? Patrząc po ich kadrze, w której widnieją tacy piłkarze, jak Gundogan, Kimmich, Musiala, Rudiger, Havertz czy nawet doświadczony Mueller, jest to całkiem prawdopodobne. Jednak konkurencja jest spora, a chrapkę na wygranie Euro 2024 mają także chociażby Francuzi, Włosi, Hiszpanie, Portugalczycy czy Anglicy.

Wracając jednak do meczu Niemcy – Szkocja, trudno nie zauważyć, że reprezentacja naszych zachodnich sąsiadów wygrała trzy ostatnie bezpośrednie starcia przeciwko Szkotom. Ostatnie z nich zostało rozegrane dość dawno temu, bowiem w kwalifikacjach do Euro 2016. Niemcy wygrali wówczas 3:2. Co ciekawe, dwa gole zdobył Thomas Mueller, a jedno trafienie dołożył Ilkay Gundogan. Interesująco wygląda także inna statystyka. Otóż w każdym z czterech ostatnich bezpośrednich meczów obie reprezentacje zdołały się przynajmniej raz wpisać na listę strzelców. To pokazuje, że Szkoci mogą postawić trudne warunki. Zwłaszcza, że to nie na podopiecznych Steve’a Clarke’a, a na ekipie Juliana Nagelsmanna będzie ciążyć potężna presja.

Mecze otwarcia na mistrzostwach Europy w XXI. wieku 

Skoro wiadomo już kiedy rozpoczyna się Euro 2024, jaki będzie mecz otwarcia i o której godzinie się odbędzie, to warto sobie przypomnieć, jak wyglądały inauguracyjne spotkania w poprzednich edycjach Mistrzostw Europy w piłce nożnej.

  • 2020: Turcja – Włochy (0:3)
  • 2016: Francja – Rumunia (2:1)
  • 2012: Polska – Grecja (1:1)
  • 2008: Szwajcaria – Czechy (0:1)
  • 2004: Portugalia – Grecja (1:2)

Jak pokazuje historia, mecze otwarcia nie zawsze są takie oczywiste. Tylko raz w XXI. wieku gospodarze wygrali swoje pierwsze spotkanie na Mistrzostwach Europy w piłce nożnej. Sztuka ta udała się Francuzom w 2016 roku, kiedy pokonali Rumunów 2:1. Poza tym dwa mecze otwarcia w XXI. wieku zakończyły się porażkami gospodarzy, a jeden remisem*

* w wyliczeniu nie uwzględniono meczu Turcja – Włochy, bowiem Euro 2020 było organizowane w więcej, niż w dwóch krajach.