Oficjalna piłka na Euro 2024. Pierwsza taka w historii

Wiemy już, jak będzie wyglądała oficjalna piłka na Euro 2024. UEFA przekonuje, że będzie to model, który bardzo pomoże sędziom w ocenianiu pozycji spalonej.

Manuel Neuer
Obserwuj nas w
dpa picture alliance / Alamy Na zdjęciu: Manuel Neuer

Tak wygląda oficjalna piłka na Euro 2024

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej zbliżają się wielkimi krokami. Do rozpoczęcia czempionatu pozostał dokładnie miesiąc, a więc jest to dobry czas na przypomnienie tego, jak wygląda oficjalna piłka na Euro 2024.

Wykonawcą piłki został Adidas, a jej nazwa to Fussballliebe. Tłumacząc tę zbitkę słów na język polski, można otrzymać zwrot “miłość do piłki nożnej”.

oficjalna piłka na Euro 2024
fot. Herrmann Agenturfotografie / Alamy

Z technicznego punktu widzenia bardzo ważną kwestią jest to, że po praz pierwszy w historii mistrzostw Europy piłka zostanie wyposażona w funkcję Adidas Connected Ball. Co to oznacza w praktyce? UEFA przekonuje, że ma to pomóc sędziom w wykrywaniu spalonych. Warto dodać, że podobne możliwości miała futbolówka na MŚ 2022 w Katarze, ale teraz ma być to znacznie precyzyjniejsze.

Opracowana w ścisłej współpracy z firmą Kinexon technologia Adidas Connected Ball pomaga także sędziom VAR identyfikować każdy kontakt z piłką, skracając czas spędzony na rozpatrywaniu zagrań ręką i rzutów karnych – przekazała UEFA.

W tym miejscu zachęcamy także do sprawdzenia terminarza Euro 2024, który od dawna jest dostępny na naszej stronie. Sprawdzisz w nim m.in. kiedy i o której godzinie swoje spotkania rozegra reprezentacja Polski.

Zobacz również: Grupy Euro 2024

Komentarze