Kamil Grabara – podstawowe informacje

Imię i nazwiskoKamil Grabara
Data urodzenia8 stycznia 1999 rok
Miejsce urodzeniaRuda Śląska
NarodowośćPolska
Aktualny klubFC Kopenhaga
PozycjaBramkarz
Waga92 kg
Wzrost1,85 m

Kamil Grabara – kariera

Jako junior pierwsze kroki w piłce nożnej stawiał w Wawelu Wirek. Następnie dołączył do szkółki piłkarskiej Stadionu Śląskiego Chorzów. Tymczasem w 2014 roku dołączył do Ruchu Chorzów. W szeregach Niebieskich nie rozegrał nawet jednego spotkania w dorosłym zespole, nie przeszkodziło to Kamilowi Grabarze w tym, aby trafić do Liverpoolu. Śląski klub zarobił na transakcji 330 tysięcy Euro.

W angielskiej ekipie grał w drugim zespole. Ostatecznie zaliczył w tej ekipie 34 spotkaniach, w których 11 razy zachował czyste konto. W trakcie swojej przygody z Liverpoolem był wypożyczony między innymi do Aarhus, czy Huddersfield. Tymczasem latem 2021 roku został nowym bramkarzem FC Kopenhagi, kosztując 3,5 mln euro. Tam szybko wywalczył sobie miejsce między słupkami. Jego forma stale rosła i już w pierwszym sezonie pomógł nowej drużynie w wywalczeniu mistrzostwa Danii.

Jego regularność i dobre występy – również w europejskich pucharach – nie umknęły Czesławowi Michniewiczowi. Grabara zadebiutował w reprezentacji Polski 1 czerwca 2022 roku podczas meczu Ligi Narodów przeciwko Walii (2:1). Bramkarz wziął udział w Mistrzostwach Świata w Katarze, choć pierwotnie nie znalazł się w ostatecznej kadrze. Poważna kontuzja Bartłomieja Drągowskiego sprawiła jednak, że bramkarz Kopenhagi zajął jego miejsce.

Kamil Grabara – aktualności