Florentino Perez

Florentino Perez to hiszpański biznesmen, inżynier budownictwa, były polityk i obecny prezes jednego z największych klubów na świecie, Realu Madryt.

fot. PressFocus

Florentino Perez – podstawowe informacje

Imię i nazwiskoFlorentino Perez Rodriguez
Data urodzenia8 marca 1947 roku
Miejsce urodzenia Madryt
NarodowośćHiszpania
Miejsce pracyReal Madryt
Stanowiskoprezes zarządu

Florentino Perez – pierwsza kadencja

Florentino Perez po raz pierwszy przejął władzę w Realu Madryt w 2000 roku. Lorenzo Sanz liczył, że triumfy w Lidze Mistrzów w latach 1998 i 2000 wystarczą, by zostać na kolejną kadencję. Perez wypunktował jednak rywala w kwestii problemów finansowych klubu, a do tego sam obiecywał unikalny projekt. Po pierwsze, zapowiedział kupno kapitana największego rywala, Luisa Figo. A następnie miał co roku sprowadzać jedną z największych gwiazd, która miała dołączać do stale rosnącej konstelacji. Projekt ten nazwano “Galacticos” albo też “Zidanes y Pavones”. Druga z nazw odnosiła się do konieczności połączenia licznych gwiazd z ciężko harującymi wychowankami z La Fabrica.

Za czasów pierwszej kadencji Pereza, do Królewskich trafili, m.in., Zinedine Zidane, Ronaldo Nazario de Lima, David Beckham czy Michael Owen. Pod względem sportowym drużyna nie osiągnęła tyle, ile oczekiwano, ale na zawsze stała się już legendarna. Klub rósł pod względem finansowym i marketingowym, ale Perezowi zarzucano brak skupienia na piłce nożnej. Dlatego też sam zrezygnował w 2006 roku.

Druga kadencja Pereza

Wytrzymał trzy lata. W 2009 roku ponownie wystartował w wyborach prezydenckich – i rzecz jasna je wygrał. Choć za same negocjacje z Cristiano Ronaldo docenić należy poprzednika Pereza, Ramona Calderona, historyczny transfer CR7 stał się podstawą nowej ery Florentino. Tym bardziej, że w tym samym okienku na Santiago Bernabeu trafił zdobywca Złotej Piłki Kaka i – jak się okazało – późniejszy triumfator tego plebiscytu, Karim Benzema. To za drugiej kadencji Królewscy idealnie połączyli wzrost znaczenia marketingowego z fenomenalnymi wynikami sportowymi. Na początku kadencji Perez walczył tylko o zepchnięcie z piedestału Barcelony, ale później Real skupiał się już głównie na sobie. Los Blancos stali się pierwszym w historii zespołem, który obronił tytuł Ligi Mistrzów. Mało tego, wygrali ją aż trzy razy z rzędu! Generalnie rzecz ujmując, Królewscy podczas drugiej kadencji Pereza wygrali – jak dotąd – aż pięć pucharów Ligi Mistrzów, a do tego cztery mistrzostwa Hiszpanii czy dwa Puchary Króla.

Florentino Perez – aktualności