Oscar Mingueza

Oscar Mingueza

Oscar Mingueza to prawy bądź środkowy obrońca występujący w zespole Celty Vigo. Zdobywca Pucharu Króla w roku 2021 z Barceloną i jednokrotny reprezentant Hiszpanii.

Czytaj dalej…

Oscar Mingueza – najważniejsze informacje

Imię i nazwiskoOscar Mingueza
Data urodzenia13 maja 1999 roku
Miejsce urodzeniaSanta Perpetua de Mogoda
NarodowośćHiszpania
Aktualny klubCelta Vigo
PozycjaŚrodkowy obrońca
Waga78 kg
Wzrost1,84 m

Oscar Mingueza – kariera

Przykład Oscara Minguezy pokazuje, jak bardzo w piłce nożnej istotne jest zrządzenie losu połączone z determinacją.

Młody obrońca od najmłodszych lat związany był z Barceloną. Spokojnie awansował do kolejnych grup wiekowych, choć kolejni trenerzy nigdy nie umieszczali go w zestawieniu najlepszych graczy w swoim roczniku. W tamtym okresie kluczowy dla Minguezy okazał się sezon 2017/2018. To wtedy młoda drużyna Barcelony błysnęła, wygrywając młodzieżową Ligę Mistrzów. Defensor rozegrał na drodze do tytułu dziewięć meczów i zanotował asystę. Później jednak jego kariera zwolniła. Tu w grę wchodzi wspomniane zrządzenie losu.

Przed startem sezonu 2020/2021 Blaugrana znajdowała się w opłakanym stanie finansowym. Ówczesny trener, Ronald Koeman, został zmuszony do poszukiwania utalentowanych graczy pośród drużyn rezerwowych. Tam wypatrzył Minguezę, który… nie grał regularnie nawet w rezerwach! Obrońca spodobał się jednak Koemanowi, który przez cały sezon dawał mu szanse.

Hiszpan popełnił sporo błędów, ale też rozwijał się w trakcie kampanii. Występował jako środkowy obrońca w czwórce, grał jako prawy defensor, ale najlepiej czuł się jako jeden z trzech stoperów w formacji z piątką z tyłu. Tam jego błędy w grze indywidualnej nie były tak widoczne, a przy tym dawało o sobie znać solidne wyprowadzenie piłki. Pod koniec tamtej kampanii przedłużono z nim kontrakt o rok.

Sezon 2021/2022 nie był już tak udany dla defensora. Całkowicie stracił miejsce, gdy schedę po Ronaldzie Koemanie przejął Xavi Hernandez. W styczniu 2022 roku Mingueza był bliski wypożyczenia do Valencii, ale ostatecznie rozmowy upadły. Pół roku później stało się już jasne, że przy nowych wzmocnieniach Hiszpan nie miałby szans na grę. Doszedł zatem do porozumienia z klubem i odszedł za darmo do Celty Vigo. Podpisał czteroletnią umowę.

Mingueza zdołał raz wystąpić w seniorskiej reprezentacji Hiszpanii. Przez liczne przypadki zakażenia koronawirusem pierwsza kadra nie mogła wziąć udziału w towarzyskim meczu z Litwą, więc oddelegowano do tego młodzieżówkę. W jej szeregach znajdował się defensor Barcelony, który może pochwalić się międzynarodowym debiutem.

Oscar Mingueza – aktualności