Oscar Mingueza

Oscar Mingueza

Oscar Mingueza to prawy bądź środkowy obrońca występujący w zespole Barcelony. Zdobywca Pucharu Króla w roku 2021 i jednokrotny reprezentant Hiszpanii.

Czytaj dalej…

Oscar Mingueza – najważniejsze informacje

Imię i nazwiskoOscar Mingueza
Data urodzenia13 maja 1999 roku
Miejsce urodzeniaSanta Perpetua de Mogoda
NarodowośćHiszpania
Aktualny klubFC Barcelona
PozycjaŚrodkowy obrońca
Waga78 kg
Wzrost1,84 m

Oscar Mingueza – kariera

Przykład Oscara Minguezy pokazuje, jak bardzo w piłce nożnej istotne jest zrządzenie losu połączone z determinacją.

Młody obrońca od najmłodszych lat związany był z Barceloną. Spokojnie awansował do kolejnych grup wiekowych, choć kolejni trenerzy nigdy nie umieszczali go w zestawieniu najlepszych graczy w swoim roczniku. W tamtym okresie kluczowy dla Minguezy okazał się sezon 2017/2018. To wtedy młoda drużyna Barcelony błysnęła, wygrywając młodzieżową Ligę Mistrzów. Defensor rozegrał na drodze do tytułu dziewięć meczów i zanotował asystę. Później jednak jego kariera zwolniła. Tu w grę wchodzi wspomniane zrządzenie losu.

Przed startem sezonu 2020/2021 Blaugrana znajdowała się w opłakanym stanie finansowym. Ówczesny trener, Ronald Koeman, został zmuszony do poszukiwania utalentowanych graczy pośród drużyn rezerwowych. Tam wypatrzył Minguezę, który… nie grał regularnie nawet w rezerwach! Obrońca spodobał się jednak Koemanowi, który przez cały sezon dawał mu szanse.

Hiszpan popełnił sporo błędów, ale też rozwijał się w trakcie kampanii. Występował jako środkowy obrońca w czwórce, grał jako prawy defensor, ale najlepiej czuł się jako jeden z trzech stoperów w formacji z piątką z tyłu. Tam jego błędy w grze indywidualnej nie były tak widoczne, a przy tym dawało o sobie znać solidne wyprowadzenie piłki. Pod koniec tamtej kampanii przedłużono z nim kontrakt o rok.

Sezon 2021/2022 nie był już tak udany dla defensora. Całkowicie stracił miejsce, gdy schedę po Ronaldzie Koemanie przejął Xavi Hernandez. W styczniu 2022 roku Mingueza był bliski wypożyczenia do Valencii, ale ostatecznie rozmowy upadły. Wydaje się jednak, że sezon pod skrzydłami Koemana wystarczy, by Hiszpan w przyszłości zacumował w La Lidze. Patrząc na jego ostatni etap kariery juniorskiej, nie było to wcale tak oczywiste.

Mingueza zdołał raz wystąpić w seniorskiej reprezentacji Hiszpanii. Przez liczne przypadki zakażenia koronawirusem pierwsza kadra nie mogła wziąć udziału w towarzyskim meczu z Litwą, więc oddelegowano do tego młodzieżówkę. W jej szeregach znajdował się defensor Barcelony, który może pochwalić się międzynarodowym debiutem.

Oscar Mingueza – aktualności