Celta Vigo jest klubem, który przez większość swojej działalności gra w La Liga. Jedynym trofeum jakie zdobyła do tej pory jest Puchar Intertoto. Błękitni trzykrotnie meldowali się w finale Pucharu Króla, ale nigdy nie udało im się go wygrać.
Przedstawiamy podstawowe informacje, statystyki, aktualny skład i najświeższe wiadomości na temat Celestes.
Celta Vigo – podstawowe informacje
Rok założenia: 1923
Przydomek: Os Célticos
Barwy: Błękitno-białe
Adres:
C/ Conde de Gondomar, 1. 36203 Vigo (Pontevedra)
Fax:
986 29 20 40
Telefon:
00 34 986 11 09 00
Strona: :
rccelta.es
Sukcesy
Puchar Intertoto:
1 tytuł
Zdobyte w 2000
Celta Vigo – wyniki i terminarz
Celta Vigo – skład i statystyki piłkarzy
Najlepsi strzelcy Celta Vigo w La Liga
Celta Vigo – aktualności klubowe
Potwierdziły się doniesienia: PSG ma nowego doradcę
La Liga. Najlepsi z najlepszych – jedenastka sezonu 2021/2022
La Liga: czołówka na remis, spadek Deportivo Alaves – podsumowanie 37. kolejki
La Liga: Barcelona z kolejną wygraną, popisowy występ Betisu – podsumowanie 36. kolejki
Wysokie zwycięstwo Barcy w cieniu dramatu obrońcy
Barcelona – Celta Vigo: gdzie oglądać mecz? Transmisja w TV oraz stream (10.05.2022)
Przed 36. kolejką La Ligi: typy, kursy, zapowiedzi
FC Barcelona – Celta Vigo: typy, kursy, zapowiedź (10.05.2022)
La Liga – świetna forma 40-latka, coraz gorsza sytuacja Alaves, emocje do samego końca w meczu Barcelony
Barcelona chciała lewego obrońcę, ale ma dwa problemy
Napastnik Celty Vigo skazany na cztery lata więzienia
Dobra seria Elche, sporo remisów, trzy gole na Camp Nou – podsumowanie niedzieli z La Liga
Atletico rozczarowało, Real bardzo blisko tytułu – środa w La Liga
La Liga – klęska Granady, dramatyczna końcówka, wielkie emocje w szlagierze
Pudła z karnych i gole w końcówce – niedziela w La Liga
Celta Vigo – historia klubu
Celta Vigo została założona 23 sierpnia 1923 roku po fuzji Real Vigo Sporting i Real Fortuna Football Club. Pełna nazwa klubu to Real Club Celta de Vigo, a przydomki najbardziej popularne przydomki to Błękitni oraz Celtowie. Występuje w błękitno-białych barwach i gra na Estadio Baladois. Prezesem klubu jest Carlos Mourino.
Niezbyt udane początki
Pierwszy mecz Celta Vigo rozegrała z Boavistą i wygrała aż 8:2. Natomiast drugie spotkanie Celtowie grali z polskim klubem – Cracovią. Pasy uległy Hiszpanom 1:3. W sezonie 1923-1924 Błękitni grali w regionalnej lidze (Mistrzostwa Galicji), którą zakończyli na pierwszym miejscu i zadebiutowali w Pucharze Króla. Jednak już w pierwszej rundzie odpadli z Atheltic Bilbao. Kolejna kampania również zakończyła się zwycięstwem w mistrzostwach Galicji, ale po te trofeum Błękitni sięgali dosyć często.
W sezonie 1928-1929 rozpoczęto Celta miała wziąć udział w rozgrywkach, które obejmowały całą Hiszpanię. Celtowie walczyli z Sevillą o udział w Primera Division, ale górą byli Andaluzyjczycy, dlatego Błękitni musieli grać w Segunda Division. Pierwsza kampania na zapleczu ligi hiszpańskiej była najgorszym okresem dla Celty. Zajęła dziewiąte miejsce na dziesięć drużyn i spadła na rok do Tercera Division. Była to jedyna kampania w historii klubu w tak niskiej lidze. Celtowie w sezonie 1930-1931 wygrali trzecią ligę hiszpańską i awansowali do Segunda Division. W roku 1931-1932 Celta dobrze grała w Pucharze Króla. Dotarła do półfinału, gdzie musiała uznać wyższość Barcelony.
Historyczny awans do La Liga
W sezonie 1935-1936 zespół prowadzony przez Ricardo Comesane, Noletę i Venacio wywalczył historyczny awans do Primera Division. Z powodu wojny domowej, Celtowie czekali na debiut w hiszpańskiej ekstraklasie aż trzy lata. W kampanii 1939-1940 Celta Vigo doczekała się gry w La Liga, ale pierwszy sezon zakończyła dopiero na dziesiątym miejscu, powtarzając w kolejnym rok ten rezultat, a klub o jeden punkt uratował się przed spadkiem. W dwóch kolejnych latach Błękitni dwukrotnie zajęli piątą pozycję, ale w sezon 1943-1944 nie był udany, dlatego Celta spadła do Segunda Division.
Rok później udało się wrócić do Primera Division, a w 1946 roku stery klubu objął jeden z najlepszych bramkarzy wszechczasów – Ricardo Zamora. Nowy trener wprowadził Celtę wprowadził Celtę na nieosiągalny dotychczas poziom. Klub sezon 1947-1948 zakończył na rekordowym czwartym miejscu i nie był to koniec dobrych osiągnięć. Celta osiągnęła także historyczny rezultat w Pucharze Króla. Po emocjonującym dwumeczu z Atletico Madryt (5:5 i 1:2), Błękitni awansowali do półfinału, gdzie rozprawili się z Espanyolem. W finale musieli uznać jednak wyższość Sevilli.
Spadek formy
Po bardzo udanym sezonie, Celta zaczęła grać z roku na rok coraz gorzej, dlatego w roku 1958-1959 spadła na dłużej do Segunda Division. Błękitni na zapleczu hiszpańskiej ekstraklasy spędzili dziesięć sezonów, co jest najdłuższym okresem w historii klubu w tych rozgrywkach. Awans wywalczyli dopiero w kampanii 1968-1969. Dwa lata później Celta zajęła szóste miejsce w lidze i udało jej się zakwalifikować do pierwszej edycji Pucharu UEFA. Odpadła jednak już w pierwszej rundzie ze szkockim Aberdeen. W kolejnych sezonach Celta balansowała między Primera Division a Segunda DIvision, notując nawet grę w Segunda Division B.
W sezonie 1986-1987 Celta Vigo wygrała Segunda Division i na trzy lata awansowała do Primera Division, z której spadła na zaplecze na dwa lata, aby powrócić na długi czas do najwyższej klasy rozgrywkowej w Hiszpanii.
W sezonie 1993-1994 Celta uplasowała się dopiero na 15. miejscu, ale dotarła do finału Pucharu Króla. Była bardzo bliska zdobycia tego trofeum, ale ostatecznie przegrała w rzutach karnych z Realem Zaragoza. W sierpniu 1995 roku Celta Vigo i parę innych klubów, między innymi Sevilla, miały zostać zdegradowane do Segunda DIvision B, ale dzięki protestom kibiców federacja piłkarska pozwoliła im na dalszą grę w Primera Division.
Sukces w Europie
Od sezonu 1997-1998 Celta zajmowała przez kilka lat czołowe miejsce w La Liga, kwalifikując się do europejskich pucharów. W 2000 roku Celta zdobyła jedyne oficjalne trofeum w historii klubu – Puchar Intertoto, pokonując Zenit. Rok później miała miejsce powtórka finału Pucharu Króla z sezonu 1993-1994, ale Błękitni ponownie okazali się gorsi od drużyny z Saragossy. W kampanii 2002-2003 Celta Vigo uplasowała się na czwartym miejscu w lidze, wyrównując rekord klubu.
Udanym dla klubu był także sezon 2016/2017, gdzie Celta Vigo dotarła aż do półfinału Ligi Europy. W paru ostatnich latach Celtowie plasują się głównie na końcowych miejscach La Liga. W obecnej kampanii Błękitni grają przeciętnie i dlatego krążą w okolicach połowy tabeli