Matty
Cash

Matty Cash jest prawym obrońcą Aston Villi, w barwach której zadebiutował w Premier League. Jego dziadkowie pochodzą z Polski, a sam zawodnik po uzyskaniu polskiego paszportu obecnie reprezentuje biało-czerwone barwy.

Czytaj dalej…

2
IMAGO/Łukasz Grochała/Cyfrasport
Imię i nazwisko Matty Cash
Data urodzenia 1997-08-07
Miejsce urodzenia Slough
Narodowość Anglia
Aktualny klub Aston Villa
Pozycja prawy obrońca
Waga 64 kg
Wzrost 185 cm

Matty Cash – kariera

Matty Cash urodził się 7 sierpnia 1997 roku w angielskim Slough i ma polskie korzenie. Jego dziadek wyemigrował do Anglii w trakcie drugiej wojny światowej i poznał tam swoją żonę, która jest babcią zawodnika. Już w Anglii urodziła się mama Casha – Barbara Tomaszewska.

Cash pierwsze kroki w piłce stawiał w Wycombe Wanderers i FAB Academy. W 2014 roku przeniósł się do szkółki Nottingham Forest, którego piłkarzem był aż do lipca 2016 roku. W międzyczasie trzy miesiące spędził na wypożyczeniu w FC Dag & Red.

W pierwszej drużynie Nottingham Forest zadebiutował w wieku 18 lat i 11 miesięcy, w wygranym 4:3 meczu Championship z Burton Albion. W barwach Nottingham Matty Cash rozegrał, biorąc pod uwagę wszystkie rozgrywki, 141 spotkań, zdobywając 13 bramek i notując 15 asyst.

Na debiut na boiskach Premier League musiał poczekać ponad cztery lata. Po dobrym w jego wykonaniu sezonie 2019/20 sięgnęli po niego przedstawiciele Aston Villi, wykładając za niego ponad 14 milionów funtów. Prawy obrońca w angielskiej ekstraklasie zadebiutował 21 września 2020 roku w meczu z Sheffield United. Bardzo szybko wywalczył sobie miejsce w podstawowym składzie i sezon 2020/21 zakończył z 28 występami w Premier League. Kolejna kampania 2021/22 również była znakomita w wykonaniu Casha, który wystąpił w 38 meczach Premier League zdobywając w nich cztery gole i trzy asysty, co jest znakomitym wynikiem jak na obrońcę zespołu środka tabeli. Oprócz tego gracz dołożył jedno spotkanie w Pucharze Anglii i Pucharze Ligi Angielskiej. Cash, dzięki dobrym występom w Premier League, jest łączony z transferem do znacznie lepszego zespołu. Mówiło się nawet o zainteresowaniu ze strony Atletico Madryt, jednak jak na razie prawy obrońca wypełnia swój kontrakt w klubie z Birmingham.

Matty Cash w reprezentacji Polski

W 2021 roku Matty Cash ze względu na pochodzenie dziadka zaczął ubiegać się o polskie obywatelstwo, co pozwoliłoby mu zadebiutować w reprezentacji Polski. Jego starania przyniosły efekt dokładnie 12 listopada 2021 roku, gdy po raz pierwszy miał okazję wystąpić z orzełkiem na piersi. Biało – Czerwoni pokonali w meczu eliminacji mistrzostw świata Andorę 4:1, a Cash na boisku spędził 26 minut. Od tego momentu gracz Aston Villi jest regularnie powoływany do naszej drużyny narodowej. Do sierpnia 2022 Matty Cash uzbierał już siedem występów w reprezentacji Polski, a swojego debiutanckiego gola strzelił w meczu Ligi Narodów przeciwko Holandii 11 czerwca 2022 roku.

Matty Cash – aktualności

Najczęściej zadawane pytania:

Jaki numer na koszulce ma Matty Cash?

Matty Cash rozgrywa spotkania w koszulce z numerem 2.

W jakich klubach grał Matty Cash?

Matty Cash w trakcie swojej kariery grał w klubach Nottingham, FC Dag & Red, Nottm Forest, Aston Villa.