stadium-image
IMAGO/Craig Thomas
Nottingham Forest

Nottingham Forest

Premier League
Rok założenia: 1865
Przydomek: The Reds
Barwy: czerwono-białe
Prezes: Nicholas Randall KC
Trener: Steve Cooper
Stadion: City Ground
Pojemność: 30332
Adres: The City Ground, NG2 5FJ West Bridgford

Nottingham Forest - piłkarze

Sukcesy

Mistrzostwo Anglii

1 raz

Zdobyte w 1978

Puchar Anglii

2 razy

Zdobyty w 1898, 1959

Superpuchar Anglii

1 raz

Zdobyty w 1978

Puchar Europy

2 razy

Zdobyty w 1979, 1980

Superpuchar Europy

1 raz

Zdobyty 1979

Następny mecz

Nottingham Forest

Premier League |

2 marca 2024

16:00

Liverpool FC
Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 25 lutego 2024 12:48.

Newsy

Nottingham Forest – terminarz i wyniki

Nottingham Forest – skład i statystyki

Najlepsi strzelcy Nottingham Forest w Premier League

Nottingham Forest – transfery

Nottingham Forest - historia klubu

Nottingham Forest Football Club to zespół ze środkowej części Anglii, który posiada bardzo długą tradycję. Klub został utworzony w 1865 r. jako Nottingham Forest Football and Bandy Club. Nazwa klub wzięła się od Forest Recreation Ground, czyli miejsca publicznego w Nottingham. Drużyna znana jest pod takimi przydomkami jak: The Reds, Forest oraz Tricky Trees. Najważniejsze osiągnięcia w historii klubu to dwukrotny triumf w Pucharze Europy oraz wywalczenie jednego mistrzostwa Anglii. Przez pięć sezonów w barwach Nottingham grał Radosław Majewski w latach 2009-2014, natomiast przez rok (sezon 2016/17) w ekipie Tricky Trees grał mający polskie obywatelstwo Damien Perquis.

Nottingham Forest od 1898 rozgrywa swoje mecze na obiekcie City Ground, który zlokalizowany jest w West Bridgford, w hrabstwie Nottinghamshire. Stadion pomieści aktualnie 30,455 tysięcy widzów. Od momentu powstania Nottingham utożsamia się z kolorem czerwonym i białym, a stroje w tej tonacji przywdziewają gracze klubu w spotkaniach domowych. Największym rywalem ekipy Nottingham jest Derby County, a mecze pomiędzy tymi drużynami określane są mianem "Derbów East Midlans". Tricky Trees rywalizują również w derbach miasta z drużyną Notts County, jednak bardzo rzadko, gdyż Nottingham większość swojej historii grało w najwyższej klasie rozgrywkowej lub na zapleczu, natomiast lokalni przeciwnicy w niższych ligach.

Pierwsze trofea i wiele dekad przeciętności

W sezonie 1878/79 Nottingham FC przystąpiło po raz pierwszy do rozgrywek o Puchar Anglii i w debiucie doszło do półfinału tych zmagań. W późniejszych latach klub jeszcze kilka razy dochodził do tej fazy rywalizacji. W sezonie 1897/98 The Reds premierowo cieszyli się z triumfu w krajowym pucharze, po tym, jak pokonali w decydującym starciu Derby County 3:1. Nottingham sięgnęło po to trofeum jeszcze raz w kampanii 1958/59, natomiast w edycji 1990/91 nie sprostało Tottenhamowi.

W najwyższej klasie rozgrywkowej Forest zadebiutowali w sezonie 1892/93, zajmując 10. miejsce. Do lat 60. XX w. najlepszymi pozycjami wywalczonymi przez Nottingham w elicie były miejsca cztery i pięć (lata 1900-02). W kolejnych dekadach klub wędrował między pierwszą ligą a zapleczem. Przez dwa sezony po drugiej wojnie zespół grał nawet w trzeciej lidze.

Pamiętne lata pełne sukcesów

Najlepszy okres w historii Nottingham Forest to druga połowa lat 70. XX w. oraz początek kolejnej dekady. Wówczas przez trzy sezony z rzędu Tricky Trees kończyli rywalizację na podium elity (1976-79), a w sezonie 1977/78 klub sięgnął po długo wyczekiwane mistrzostwo, które jak się okazało, było jedynym wywalczonym przez Nottingham w historii. W tym samym sezonie popularni Czerwoni wygrali także premierowo zmagania o Puchar Ligi Angielskiej. W kolejnym sezonie Nottingham ponownie triumfowało w tych rozgrywkach, wygrało także spotkanie o Tarczę Wspólnoty.

W końcówce lat 70. XX w. klub osiągnął sukces również na arenie międzynarodowej. W kampanii 1978/79 Nottingham okazało się zwycięskie w Pucharze Europy. W finale tych rozgrywek pokonało szwedzkie Malmoe FF 1:0. W kolejnej kampanii Tricky Trees zdołali ponownie wygrać batalię w Pucharze Europy. W decydującym starciu Nottingham ograło Hamburger SV 1:0. Ponadto w 1980 r. ekipa Forest triumfowała w starciu i Superpuchar Europy, pokonując w dwumeczu FC Barcelonę.

Długi okres poza elitą

Lata 90. XX w. to okres, w którym Nottingham balansowało między Premier League a zapleczem. W sezonie 1994/95 jako beniaminek Tricky Trees ukończyli zmagania w elicie na trzecim miejscu, ale dwa sezony później ponownie spadli z ligi, by wrócić do Premier League w kampanii 1998/99. Nottingham zajęło wówczas ostatnią - dwudziestą lokatę i w kolejnych latach grało głównie na drugim szczeblu rozgrywkowym, a przez trzy sezony (lata 2005-08) nawet na trzecim. Od kampanii 2008/09 Nottingham gra w zmaganiach Championship, zajmując miejsca głównie w środku stawki.

Powrót do Premier League

Po wieloletniej przerwie kibice Nottingham Forest doczekali się powrotu swojej drużyny do najwyższej klasy rozgrywkowej. The Garibaldi wywalczyli awans do Premier League w sezonie 2021/22 pod wodzą Steve'a Coopera.