Anthony Martial

Anthony Martial

Anthony Martial to francuski piłkarz, występujący głównie w roli skrzydłowego. We wrześniu 2015 roku stał się najdroższym – w tamtym czasie – nastolatkiem w świecie futbolu, gdy zmienił AS Monaco na Manchester United. Obecnie wypożyczony do Sevilli do końca sezonu 2021/2022. Wicemistrz Europy z reprezentacją Francji.

Czytaj dalej…

Anthony Martial – najważniejsze informacje

Imię i nazwiskoAnthony Martial
Data urodzenia5 grudnia 1995 roku
Miejsce urodzeniaMassy
NarodowośćFrancja
Aktualny klubSevilla FC
PozycjaSkrzydłowy, napastnik
Waga76 kg
Wzrost1,81 m

Anthony Martial – kariera

Swoje pierwsze kroki Anthony Martial stawiał w zespole CO Les Ulis. Gdy miał 14 lat, dojrzał go skaut Olympique’u Lyon. Podczas drugiego sezonu w OL występował w zespole do lat 17. Zdobył wówczas 32 gole w 21 występach, co z kolei zaowocowało powołaniem na mistrzostwa świata w tej kategorii wiekowej.

Tak rozwijająca się kariera musiała zakończyć się szybkim debiutem w seniorskiej drużynie. Lyon nie zdołał jednak utrzymać u siebie wschodzącej gwiazdy. Nieco ponad pół roku od debiutu w drużynie seniorów gracza wykupiło AS Monaco za pięć milionów euro.

W sezonie 2014/2015 był już podstawowym graczem ekipy z Księstwa. W Ligue 1 zanotował dziewięć bramek i cztery asysty, dobrze zaprezentował się też w Lidze Mistrzów. Choć w jego grze nieraz brakowało konkretów, Manchester United postanowił zaryzykować. Latem 2015 roku zapłacił za Francuza 60 milionów euro – a mówi się, że z bonusami kwota mogła wzrosnąć nawet do 80 milionów. Tym samym Martial został wówczas najdroższym nastolatkiem w historii futbolu.

W zespole Czerwonych Diabłów miewał lepsze i gorsze okresy. Testowano go na obu skrzydłach, a nawet na środku ataku, ale nigdzie nie potrafił zagrzać miejsca. Zarzucano mu brak pewności pod bramką, a co za tym idzie – brak konkretów. W styczniu 2022 roku Martial głośno domagał się transferu, jako że nie dostawał szans od Ralfa Rangnicka. Ostatecznie został wypożyczony do Sevilli, gdzie pozostanie do końca sezonu i spróbuje odzyskać dawny blask dzięki regularnym występom.

Martial reprezentuje Francję, ale przy tak ogromnej konkurencji jak w składzie Les Bleus, nie jest powoływany regularnie. Mimo tego wziął udział w Euro 2016, a więc może pochwalić się medalem za wicemistrzostwo kontynentu. Nie otrzymał jednak powołania na mundial w Rosji, który dla Francji zakończył się wielkim triumfem. Do końca 2021 roku Martial rozegrał dla Les Bleus 30 spotkań i strzelił w nich dwie bramki.

Anthony Martial – aktualności