Amad
Diallo

Amad Diallo to iworyjski piłkarz występujący na pozycji skrzydłowego. Od 2021 roku zawodnik Manchesteru United. Reprezentant Wybrzeża Kości Słoniowej.

Czytaj dalej…

16
IMAGO/Shaun Brooks
Imię i nazwisko Amad Diallo
Data urodzenia 2002-07-11
Miejsce urodzenia Abidżan
Narodowość Wybrzeże Kości Słoniowej
Aktualny klub Manchester United
Pozycja prawoskrzydłowy
Waga 72 kg
Wzrost 173 cm

Amad Diallo – kariera

Amad Diallo urodził się w Wybrzeżu Kości Słoniowej, ale już w wieku 13 lat wyemigrował do Włoch. Po dwóch latach w Boca Barco przeniósł się do szkółki Atalanty. Tam jego talent rozkwitł. Szybkość, technika i nos do strzelania bramek sprawiły, że już w 2019 roku zadebiutował w seniorskiej drużynie La Dei. Mało tego, ustrzelił wówczas dublet, stając się pierwszym zawodnikiem z rocznika 2002, który zdobył gola w Serie A.

W styczniu 2021 roku Diallo był jednym z najbardziej rozchwytywanych nastolatków w Europie. Ostatecznie batalię o skrzydłowego wygrał Manchester United, który zapłacił Atalancie ponad 21 milionów euro.

18 lutego zadebiutował w pierwszej drużynie Czerwonych Diabłów. Miesiąc później ustrzelił pierwszą bramkę; miało to miejsce w meczu z AC Milan w ramach Ligi Europy. Zimą 2022 roku Anglicy postanowili zapewnić Diallo regularną grę i wypożyczyli go do Glasgow Rangers. Tam pokazał się z dobrej strony i wrócił do Anglii z Pucharem Szkocji. Czerwone Diabły poszły za ciosem i ponownie wypożyczyły Iworyjczyka – tym razem do Sunderlandu. Tam jego talent ponownie dał o sobie znać. W Championship strzelił aż 13 bramek, wydatnie pomagając Czarnym Kotom w awansie do półfinału baraży o awans o Premier League. Diallo liczy, że po tak udanym sezonie znajdzie się w planach Erika ten Haga na przyszłość.

Skrzydłowy zadebiutował w reprezentacji Wybrzeża Kości Słoniowej w marcu 2021 roku.

Amad Diallo – aktualności