Glasgow Rangers

Glasgow Rangers

Inne Ligi

Rangers F.C. (znani jako Glasgow Rangers) to klub piłkarski mający swoją siedzibę w Glasgow, w Szkocji. 55-krotny mistrz kraju, najbardziej utytułowany zespół piłkarski na świecie.

Glasgow Rangers – podstawowe informacje

Rok założenia: 1873

Przydomek: The Gers

Barwy: niebiesko-białe

Adres:
Ibrox Stadium, 150 Edmiston Drive, G51 2XD Glasgow

Fax:
b/d

Telefon:
0141-427-8500

Strona: :
rangers.co.uk

Prezes:
Douglas Park

Menedżer:
Giovanni van Bronckhorst

Stadion:
Ibrox Park

Pojemność:
50,444

Sukcesy

1971/72 Rangers – Dynamo Moskwa 3:
1 tytuł

Zdobyte w 2

II miejsce:
2 tytułów

Zdobytych w 1961, 1967

II miejsce:
1 tytuł

Zdobyte w 2007/08 Rangers – Zenit St. Petersburg 0

Glasgow Rangers – aktualności klubowe

Glasgow Rangers – początki

Bracia Moses i Peter McNeil, zainspirowani widokiem grających w parku mężczyzn, postanowili w 1872 roku założyć własny zespół. Nazwali go Rangers, wzorując się na angielskiej drużynie rugby. Zespół rozegrał kilka meczów pożyczoną piłką, a dopiero rok później doszło do pierwszego oficjalnego zebrania zarządu, dlatego też przez jakiś czas to rok 1873 uznawano za datę powstania klubu.

Rangersi nie czekali długo z naznaczeniem piętna na szkockim futbolu. Już w pierwszym oficjalnym sezonie 1890/1891 sięgnęli po mistrzostwo, ex aequo z Dumbarton. Był to pierwszy pokaz siły drużyny, która w nadchodzących 130 latach miała zostać najbardziej utytułowanym zespołem na świecie.

Glasgow Rangers – regularność kluczem do sukcesu

Podczas, gdy większość najlepszych drużyn na świecie miewa swoje lepsze i gorsze momenty, The Gers od momentu założenia szkockiej ekstraklasy regularnie sięgali po trofea. Aż do historycznego spadku do czwartej ligi – o którym później – najdłużej na mistrzostwo kraju czekali dziewięć lat. Zwykle jednak, sięgali po nie seriami, by wspomnieć tylko lata 20., w których byli najlepsi w rozgrywkach aż ośmiokrotnie.

Zespół z Glasgow nie zadowalał się jednak wyłącznie czempionatami. The Gers mają też na koncie 33 Puchary Szkocji i 27 Pucharów Ligi. Piętą achillesową zespołu są jednak rozgrywki europejskie. Podczas gdy największy rywal Rangersów, Celtic, ma na koncie po jednym triumfie w Pucharze Mistrzów i Pucharze UEFA, największym sukcesem ich rywali zza miedzy jest Puchar Zdobywców Pucharów z 1972 roku.

Glasgow Rangers – rywalizacja z Celtikiem

Rywalizacja pomiędzy Glasgow Rangers, a Celtikiem, jest jedną z najzacieklejszych w świecie sportu Tak zwane “Old Firm Derby” znane są jako jedne z najgorętszych spotkań tego typu. Główną osią niechęci pomiędzy zespołami są spory religijne, czyli podział na katolików (Celtic) i protestantów (Rangers). Oba kluby zdobyły łącznie 106 mistrzostw kraju, 73 Puchary Szkocji i 46 Pucharów Ligi. Można śmiało powiedzieć, że w swojej ojczyźnie grają we własnej lidze. Obecnie lekką przewagę mają Rangersi, którzy nie tylko mają na koncie więcej pucharów (116 do 111), ale i wygrali więcej bezpośrednich starć (167 do 159, stan na 14.12.2021r.).

Rangers – bolesny upadek i era Gerrarda

Aż do sezonu 2011/2012, Rangersi nieprzerwanie występowali w najwyższej klasie rozgrywkowej. Zmieniło się to, choć nie ze względów stricte sportowych. Problemy finansowe i spór z Urzędem Skarbowym sprawił, że w 2012 roku rozpoczęto postępowanie upadłościowe. W jego efekcie klub przejęła nowa spółka, która musiała aplikować o miejsce w szkockiej ekstraklasie. Zdecydowaną większością głosów odrzucono ten wniosek, a klub rozpoczynał swoją historię na nowo od czwartego poziomu rozgrywkowego.

Glasgow Rangers błyskawicznie poradzili sobie z problemem. Już w 2016 roku powrócili do ekstraklasy, ale potrzebowali lat, by na nowo rządzić, zarówno w swoim mieście, jak i kraju. W 2018 roku władze dały szansę byłemu świetnemu piłkarzowi, Stevenowi Gerrardowi. Ten stworzył z The Gers fantastyczny zespół, który ostatecznie odzyskał krajowy prymat w 2021 roku.

Obecnie, po tym jak Gerrard postanowił pod koniec 2021 roku przyjąć ofertę Aston Villi, drużynę prowadzi Giovanni van Bronckhorst. Kapitanem zespołu jest doświadczony Anglik, James Tavernier, a drużyna walczy o drugie z rzędu (a 56. ogółem) mistrzostwo kraju. The Gers zagrają też na wiosnę kampanii 2021/2022 w fazie pucharowej Ligi Europy.

Rangers FC – terminarz i wyniki

Rangers FC – skład i statystyki zawodników

Najlepsi strzelcy Rangers w Premiership