stadium-image
IMAGO/Mi News Na zdjęciu: Stadium of Light
Sunderland AFC

Sunderland AFC

Inne Ligi
Rok założenia: 1879
Przydomek: Czarne Koty
Barwy: czerwono-biało-czarne
Prezes: Kyril Louis-Dreyfus
Trener: Tony Mowbray
Strona: safc.com
Stadion: Stadium of Light
Pojemność: 49000
Adres: Stadium of Light, SR5 1SU Sunderland

Następny mecz

Norwich

Championship |

2 marca 2024

16:00

Sunderland
Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 26 lutego 2024 09:20.

Sukcesy

Mistrzostwo Anglii

6 razy

Zdobyte w 1892, 1893, 1895, 1902, 1913, 1936

Puchar Anglii

2 razy

Zdobyty w 1937, 1973

Tarcza Dobroczynności

2 razy

Zdobyta w 1902, 1936

Newsy

Sunderland AFC – terminarz i wyniki

Sunderland AFC – skład i statystyki

Najlepsi strzelcy Sunderlandu w Championship

Sunderland AFC – transfery

Sunderland AFC – historia klubu

Sunderland Association Football Club to klub z północy Anglii, który został założony w październiku 1879 roku przez Jamesa Allana - nauczyciela Hendon Board School. Pierwotna nazwa drużyny brzmiała Sunderland and District Teachers' Association Football Club, a członkami organizacji mogli być wyłącznie nauczyciele, co zniesiono po roku funkcjonowania klubu.

Sunderland mocno zapisał się na kartach historii angielskiej piłki nożnej, zwłaszcza będąc w pierwszych latach istnienia profesjonalnych rozgrywek w tym kraju wiodącą drużyną obok takich ekip jak Aston Villa czy Preston North End. Sunderland większość sezonów spędził na najwyższym poziomie zmagań i należy do czołówki angielskich drużyn pod tym względem. Największe sukcesy Sunderlandu to wywalczenie sześciu mistrzowskich tytułów oraz zdobycie dwóch Pucharów Anglii.

Klub Sunderland AFC utożsamia się z czerwono-biało-czarnymi barwami i jest znany pod przydomkiem The Black Cats, czyli Czarne Koty. Przez 99 lat Sunderland rozgrywał swoje mecze na 30-tysięcznym stadionie Roker Park, który został zburzony w 1997 roku. Obecnie ekipa z północy Anglii gra na obiekcie Stadium of Light, który pomieści 49 tysięcy widzów.

Największym rywalem Czarnych Kotów jest ekipa Newcastle United. Mecze pomiędzy tymi drużynami określane są mianem „Derbów Tyne-Wear”. Są to nazwy dwóch rzek, przebiegających przez odpowiednio Newcastle i Sunderland. Oba miasta dzieli od siebie ledwie 18 km, a inna nazwa starć tych drużyn to „Derby Północno-Wschodnie”. Jak dotąd Sunderland mierzył się z Newcastle w 154 oficjalnych spotkaniach, w których Czarne Koty triumfowały 51 razy, natomiast popularne Sroki mają o dwa triumfy więcej.

Długie lata w elicie i liczne sukcesy

Sunderland dołączył do zmagań najwyższego poziomu w Anglii od kampanii 1890/91, czy od trzeciego sezonu istnienia profesjonalnych rozgrywek w tym kraju. Już w premierowym sezonie klub dotarł do półfinału Pucharu Anglii. W swoim drugim sezonie w elicie Czarne Koty wywalczyły premierowe mistrzostwo oraz ponownie doszły do 1/2 finału Pucharu kraju. W sezonie 1892/93 Sunderland obronił mistrzostwo, a w kolejnej edycji zmagań lepsza była tylko Aston Villa. Na mistrzowski tron Czarne Koty powróciły już w kampanii 1894/95. W tamtym okresie Sunderland do sukcesów prowadził niezwykle bramkostrzelny Johnn Campell.

Kolejne tytuły Sunderland wywalczył w sezonach 1901/02, 1912/13, a ostatni w historii w kampanii 1935/36. W 1937 roku Sunderland uzyskał premierowy Puchar kraju. Do drugiej wojny światowej Czarne Koty wraz z Aston Villą były najbardziej utytułowanymi klubami w Anglii z sześcioma mistrzostwami na koncie. Po raz ostatni Sunderland zakończył zmagania elity na podium w sezonie 1949/50, zajmując trzecią pozycję. W kampanii 1957/58 Czarne Koty pierwszy raz w historii zanotowały spadek, po 68 latach nieprzerwanych występów w ekstraklasie.

Ostatnie trofeum, debiut w Europie i walka na trzecim poziomie

Od momentu pierwszej degradacji Sunderland w XX w. nie był w stanie nawiązać do przedwojennych sukcesów. Klub balansował między elitą a drugą ligą, a grając na najwyższym poziomie zmagań, z reguły walczył jedynie o utrzymanie. W sezonie 1972/73 Czarne Koty grały na zapleczu ekstraklasy, ale w tej kampanii sięgnęły po Puchar Anglii, który jak się okazało, był ostatnim trofeum tego zespołu w historii. W kolejnym sezonie drugoligowiec zadebiutował w Pucharze Zdobywców Pucharów UEFA, ale odpadł już na etapie 2. rundy eliminacji.

W sezonie 1987/88 Sunderland po raz pierwszy w historii spadł do trzeciej ligi, ale już po roku powrócił na zaplecze elity. Pod koniec stulecia i na początku XXI wieku Sunderland grając w Premier League, wywalczył dwukrotnie z rzędu siódme miejsce (sezony 1999/00 i 2000/01). W latach 2007-2016 Czarne Koty grały w elicie dziesięć sezonów bez przerwy, ale głównie zajmując miejsca w dolnej części tabeli. Następnie Sunderland zanotował dwa spadki z rzędu i od kampanii 2018/19 grał w League One, czyli trzeciej klasie rozgrywkowej w Anglii. Był to najgorszy okres w historii klubu z północy Anglii.