Grzegorz Krychowiak

Grzegorz Krychowiak

Grzegorz Krychowiak to piłkarz występujący na pozycji defensywnego pomocnika. Z reprezentacją Polski wziął udział w czterech turniejach rangi mistrzowskiej. Występował w czołowych ligach europejskich, a aktualnie broni barw Al-Shabab.

Czytaj dalej…

Grzegorz Krychowiak – podstawowe informacje

Imię i nazwiskoGrzegorz Krychowiak
Data urodzenia29 stycznia 1990 rok
Miejsce urodzeniaGryfice
NarodowośćPolska
Aktualny klubAl-Shabab
PozycjaDefensywny pomocnik
Waga84 kg
Wzrost1,87 m

Grzegorz Krychowiak – kariera

W swojej dotychczasowej karierze Krychowiak może pochwalić się licznymi trofeami zdobytymi w prestiżowych rozgrywkach. Z pewnością najcenniejsze są dla niego dwa zwycięstwa z rzędu w Lidze Europy (2015, 2016), osiągnięte jako zawodnik Sevilli. Polak zdobywał złote medale podczas pobytu w Paris Saint-Germain.

Przygodę z zawodowym futbolem Krychowiak rozpoczął we Francji, gdzie został ukształtowany piłkarsko. Jego umiejętności były stopniowo doceniane w Ligue 1, którą opuścić na rzecz Sevilli. To właśnie w Andaluzji prezentował najwyższy poziom sportowy. Wybierany był między innymi do jedenastki sezonu w La Lidze.

W 2016 roku Krychowiak wrócił do Francji, by zasilić Paris Saint-Germain. Pobyt w tym zespole to stałe pasmo rozczarowań dla Polaka, który dla tej ekipy zaliczył niespełna 20 występów. Definitywnie opuścił ją w 2019 roku na rzecz Lokomotiwu Moskwa. W tym zespole Polak odbudował swoją formę sportową i ponownie odnosił drużynowe i indywidualne sukcesy. Z powodu zmian w pionie sportowym Lokomotiwu, latem 2021 roku Krychowiak przeniósł się do FK Krasnodar. Wybuch wojny na Ukrainie sprawił, że reprezentant Polski postanowił natychmiast zmienić klub. Postawił na saudyjski Al-Shabab, gdzie oficjalnie pozostanie wypożyczony do 30 czerwca 2023 roku. Najprawdopodobniej nigdy nie założy już jednak koszulki Krasnodaru. Choć zdawało się, że tak egzotyczny transfer zamknie mu drogę do kadry, pozostał ważną postacią w ekipie Czesława Michniewicza.

W seniorskiej reprezentacji Polski Krychowiak debiutował już w 2008 roku. Od tego momentu rozegrał ponad 90 meczów i dołączył do klubu wybitnego reprezentanta. Z biało-czerwonymi osiągnął ćwierćfinał Euro 2016. Imponował wówczas doskonałą formą. Grał także na Mundialach (2018, 2022) i Euro 2020.

Grzegorz Krychowiak – aktualności