Adam Buksa

Adam Buksa

Adam Buksa jest polskim piłkarzem. Występuje na pozycji napastnika. We wrześniu 2021 roku zadebiutował w reprezentacji Polski.

Czytaj dalej…

Adam Buksa – najważniejsze informacje

Imię i nazwiskoAdam Buksa
Data urodzenia12 lipca 1996 rok
Miejsce urodzeniaKraków
NarodowośćPolska
Aktualny klubNew England Revolution
PozycjaNapastnik
Waga78 kg
Wzrost1,91 m

Adam Buksa – kariera

Adam Buksa karierę zaczynał w krakowskich klubach, ale co ciekawe, w żadnym z nich nie grał na poziomie Ekstraklasy. Jeszcze w wieku juniorskim wyjechał do Włoch do Novary Calcio. W końcu zainteresowała się nim Lechia Gdańsk i to ona umożliwiła mu debiut w najlepszej polskiej lidze.

Buksa był uznawany za jeden z największych talentów w Ekstraklasie. Nad Bałtykiem nie zagrzał długo miejsca. Przeniósł się najpierw do Zagłębia Lubin, a potem do Pogoni Szczecin. Przez dwa lata gry w barwach Portowców wyrobił sobie niezłą markę w Polsce, ale jego wysiłki nie przeszły niezauważone także za granicą. Początkowo wydawało się, że przeniesie się do któregoś z zachodnioeuropejskich klubów, ale ostatecznie wylądował w MLS w zespole New England Revolution.

Adam Buksa był powoływany do juniorskich reprezentacji Polski, a we wrześniu 2021 roku otrzymał szansę od Paulo Sousy w pierwszej kadrze. Zadebiutował w meczu z Albanią (4:1) w eliminacjach mistrzostw świata i strzelił w nim gola. Trzy dni później wszedł z ławki rezerwowych w spotkaniu z San Marino (7:1) i zdobył hat tricka klasycznego.

Adam Buksa ma młodszego brata Aleksandra, który również jest piłkarzem. Obecnie występuje w barwach włoskiego klubu Genoa CFC.

Adam Buksa – aktualności