stadium-image
IMAGO/Łukasz Skwiot/Cyfrasport
Lechia Gdańsk

Lechia Gdańsk

Ekstraklasa
Rok założenia: 1945
Przydomek: Biało-Zieloni
Barwy: biało-zielone
Prezes: Paolo Urfer
Strona: lechia.pl
Pojemność: 43165
Adres: Pokoleń Lechii Gdańsk 1, 80-560 Gdańsk

Następny mecz

Motor Lublin

PKO BP Ekstraklasa |

1 lutego 2025

18:00

Kursy nie są obecnie dostępne.
Lechia Gdańsk
Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 7 grudnia 2024 16:38.

Lechia Gdańsk - piłkarze

Sukcesy

Puchar Polski

2 razy

Zdobyty w 1983, 2019

Finał Pucharu Polski

2 razy

Osiągnięty w 1955, 2020

Superpuchar Polski

2 razy

Zdobyty w 1983, 2019

Newsy

Lechia Gdańsk – terminarz i wyniki

Lechia Gdańsk – skład i statystyki

Najlepsi strzelcy Lechii Gdańsk w Ekstraklasie

Lechia Gdańsk – transfery

Lechia Gdańsk to polski klub, który w ostatnich latach regularnie występował w rozgrywkach Ekstraklasy, ale w sezonie 2023/24 zagra w 1 Lidze. Lechia Gdańsk to m.in. triumfator Pucharu Polski. W ubiegłych sezonach Lechia aspirowała nawet do mistrzostwa kraju, ale ostatecznie do tego sukcesu nie doszło.

Lechia Gdańsk - historia klubu

Lechia została założona w 1945 roku, a więc znacznie później niż inne polskie kluby takie jak Wisła Kraków, Legia Warszawa czy Cracovia. W pierwszoligowych rozgrywkach Lechia zadebiutowała w 1948 roku.

Barwy Lechii Gdańsk, czyli biało-zielone nawiązują do Lechii Lwów.

W swojej ponad 70-letniej historii Lecha nie zdobyła jeszcze tytułu mistrza Polski. Lechiści mają jednak na swoim koncie dwa Puchary i Superpuchary Polski wywalczone w 1983 i 2019 roku.

Od sezonu 2011/12 Lechia Gdańsk mecze domowe rozgrywa na stadionie "Energa" wybudowanym z okazji organizacji turnieju Euro 2012.

Wzloty i upadki

Lechia udział w rozgrywkach ligowych zaczynała od A klasy, a po kilku latach trafiła do Ekstraklasy. Zespół ten długo nie zagościł jednak na piłkarskich salonach Polski i na początku lat 50. spadł na zaplecze pierwszej ligi. 

Od 1955 roku do 1963 roku Lechia występowała w Ekstraklasie. W tamtym czasie jej najwyższą pozycją w lidze była trzecia lokata wywalczona w sezonie 1955/56. Wówczas w ekipie z Gdańska grali tacy zawodnicy jak  Roman Rogocz, Robert Gronowski, Czesław Nowicki, Leszek Goździk, a trenerem był Tadeusz Foryś.

1963 roku dla Lechii Gdańsk był wyjątkowo trudny, a co gorsza zapoczątkował mroczne lata w historii tego klubu. Lechia w lidze zajęła przedostatnie miejsce, co skutkowało spadkiem do 2. ligi. Tam Lechia pozostała na kolejne cztery lata, by spaść jeszcze niżej, czyli do 3. ligi.

Generalnie od 1963 roku do 1984 roku Lechii Gdańsk nie było w rozgrywkach na najwyższym szczeblu.

Walka z Juventusem

W 1983 roku Lechia wygrała Puchar Polski, a to oznaczało, że zagra w rozgrywkach Pucharu Zdobywców Pucharu. Tam Lechiści trafili na Juventus Turyn, który posiadał w swoim składzie mistrzów świata na czele z Paolo Rossim. "Stara Dama" nie pozostawiła złudzeń, kto jest lepszy. Najpierw Lechia uległa 0:7 w Turynie, a następnie 2:3 na własnym obiekcie.

Lata 90.

W latach 90. ponownie Lechia trafiła na zaplecze Ekstraklasy. W 1995 roku doszło do fuzji z Olimpią Grudziądz, a następnie z Polonią Gdańsk. Na nic to się zdało, bo Lechia na długie lata pozostawała na peryferiach wielkiego futbolu.

XXI wiek - nowe otwarcie

W 2001 roku Lechia Gdańsk upadła, a klub ponownie został powołany do życia. To wiązało się z tym, że musiał rozpocząć grę na najniższym szczeblu krajowym. Lechia ponownie wylądowała w A-klasie, gdzie po roku awansowała do Ligi Okręgowej. W kolejnych latach Lechia z roku na rok pięła się wyżej zdobywając kolejne awanse. W 2004 roku była 4. liga, a w 2005 roku Lechiści rywalizowali w 3. lidze. Po awansie do 2. ligi Lechia przez trzy lata walczyła o Ekstraklasę. W końcu sztuka ta się udała w sezonie 2007/2008. Wówczas po raz pierwszy od 20 lat Lechia stała się członkiem najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce.

Lechia w pogoni za czołówką

Lechia mniej więcej od sezonu 2013/14 znajduje się w ligowej czołówce. Nie jest to ścisły top, ale Lechii jest bliżej do czuba tabeli niż do spadku. Sezon 2018/19 dla Lechii był jednym z najlepszych w historii. Wówczas podopieczni Piotra Stokowca zdobyli brązowy medal w Ekstraklasie, a także pokonali w finale Pucharu Polski Jagiellonię Białystok.

W ostatnich latach w Lechii grali znani zawodnicy, jak na polskie realia. W Gdańsku występowali Jakub Wawrzyniak, Grzegorz Wojtkowiak, Ariel Borysiuk, Dusan Kuciak, Sebastian Mila, Sławomir Peszko czy Rafał Wolski. Wciąż w zespole prowadzonym przez Piotra Stokowca występuje Flavio Paixao, który jest najskuteczniejszym zawodnikiem z zagranicy występującym w historii Ekstraklasy.

W najnowszej historii trenerami Arki Gdańsk byli m.in. Paweł Janas, Jerzy Brzęczek, Michał Probierz i Piotr Nowak. Od września 2021 roku drużynę prowadzi Tomasz Kaczmarek, który w pierwszym sezonie pracy poprowadził ją do zajęcia czwartego miejsca w tabeli Ekstraklasy. z Klubem pożegnał się pod koniec sierpnia 2022 roku, co jak się okazało złym ruchem ze strony klubu. Pracujący po nim Maciej Kalkowski, Marcin Kaczmarek i Davida Badia uzyskiwali znacznie słabsze wyniki, czego efektem było zakończenie sezonu 2022/23 na przedostatnim miejscu w tabeli, a co za tym idzie spadkiem z Ekstraklasy.

Powrót do Ekstraklasy

Z Ekstraklasą Lechia rozstała się tylko na rok. Powrót do najwyższej klasy rozgrywkowej wywalczyła już w sezonie 2023/24. Szkoleniowcem zespołu był Szymon Grabowski.

Derby Trójmiasta

Lechia Gdańsk derbowe starcia rozgrywa przeciwko Arce Gdynia. Mecze te są określane jako "Derby Trójmiasta". W 1964 roku po raz pierwszy rozegrano spotkanie pomiędzy Lechią a Arką, które padło łupem 2:1 tych pierwszych. Jak na razie więcej zwycięstw w tych derbach ma Lechia (17). Co ciekawe, najlepszym strzelcem w historii derbów trójmiasta jest Flavio Paixao, który Arce strzelił łącznie 10 goli.