stadium-image
IMAGO/P. Dziurman/400mm.pl
Zagłębie Lubin

Zagłębie Lubin

Ekstraklasa
Rok założenia: 1985
Przydomek: Miedziowi
Barwy: miedziano-biało-zielone
Prezes: Michał Kielan
Pojemność: 16086
Adres: ul. Skłodowkiej-Curie 98, 59-300 Lublin

Następny mecz

Legia Warszawa

Ekstraklasa |

20 lipca 2024

18:00

Zagłębie Lubin
Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 11 czerwca 2024 16:53.

Sukcesy

Mistrzostwo Polski

2 razy

Zdobyte w 1991, 2007

Wicemistrzostwo Polski

1 raz

Zdobyte w 1990

Finał Pucharu Polski

3 razy

Osiągnięty w 2005, 2006, 2014

Superpuchar Polski

1 raz

Zdobyty w 2007

Newsy

Zagłębie Lubin – terminarz i wyniki

Zagłębie Lubin – skład i statystyki

Najlepsi strzelcy Zagłębia Lubin w Ekstraklasie

Zagłębie Lubin – transfery

Polski klub piłkarski z siedzibą w Lubinie. Na co dzień występuje w PKO BP Ekstraklasie oraz Pucharze Polski. Jeden z siedmiu klubów, które zdołały dwukrotnie wygrać mistrzostwo kraju.

Zagłębie Lubin - historia klubu

Zagłębie Lubin jest jednym z najstarszych klubów zlokalizowanych na Dolnych Śląsku. Jego historia sięga końca II Wojny Światowej. Niedługo po wyzwoleniu kilku pasjonatów utworzyło koło OMTUR. Miało to miejsce 10 sierpnia 1945 roku, a koło zawierało sekcję piłki nożnej. Pół roku później, w marcu, powstał w Klub Sportowy "Zawisza". To pod tą nazwą funkcjonował klub, znany dziś jako Zagłębie. Emil Czyżowski, współpracując ze Stanisławem Mastalskim oraz Józefem Bodzionym, wraz z kilkoma innymi osobami utworzyli zarząd klubu. Pierwsze oficjalne spotkanie klubu z Lubina datowane jest na 5 maja 1946 roku. Dwutysięczna publiczność mogła cieszyć się, bo w swoim debiucie ich ulubieńcy odnieśli zwycięstwo.

Długa droga na szczyt

Zagłębie Lubin czekało na debiut w polskiej ekstraklasie przez cztery dekady. W sezonie 1985/1986 zajęli 12. miejsce i utrzymali się w elicie. W następnych latach Miedziowi lawirują między pierwszą, a drugą klasą rozgrywkową, mają też na koncie kilka sukcesów.
Pierwszym z nich było wywalczenie wicemistrzostwa kraju w 1990 roku. Osiągnięcie o tyle imponujące, że Zagłębie było wówczas beniaminkiem. Sukces nie był wypadkiem przy pracy; w kolejnym sezonie drużyna z Dolnego Śląska sięgnęła po pierwsze w historii mistrzostwo Polski. Jedną z gwiazd drużyny był Adam Zejer, który wspomnianym triumfem zapracował sobie na transfer do tureckiego Besiktasu.

Słodko-gorzka pierwsza dekada XXI wieku

Lata 2001-2010 były dla fanów Zagłębia Lubin niczym przejażdżka na rollercoasterze. W 2003 roku spadli do drugiej ligi, by w kolejnym sezonie wrócić do elity. W kampanii 2005/2006 stanęli na najniższym stopniu podium w walce o mistrzostwo Polski, a rok później sięgnęli już po główną nagrodę. Miedziowi przez większą część sezonu oglądali plecy GKS-u Bełchatów, ale w ostatnich trzech kolejkach udowodnili swoją wartość. Zagłębie, między innymi z Łukaszem Piszczkiem w składzie, sięgnęli po mistrzostwo dość niespodziewanie. Wypożyczony z Herthy Berlin, legendarny już, zawodnik reprezentacji Polski, został w tym sezonie trzecim najlepszym strzelcem ligi, z 11 bramkami na koncie.

Jego kolega z drużyny, Michał Chałbiński, zdobył o jedną więcej – obaj byli głównymi autorami historycznego triumfu zespołu z Dolnego Śląska. Rok później nikt z fanów nie miał już w głowie pozytywnych myśli. Zagłębie zostało zdegradowane w wyniku afery korupcyjnej. Wedle śledztwa, lubinianie w niezgodny z prawem sposób uzyskali awans do I ligi w 2004 roku. Za karę Miedziowi nie tylko spędzili sezon 2008/2009 na zapleczu ekstraklasy, ale też została na nich nałożona kara dziesięciu ujemnych punktów. Mimo tego, po roku wrócili na najwyższy szczebel rozgrywek.

Nowy stadion

Miało to o tyle wielkie znaczenie, że na 2010 rok zaplanowano otwarcie nowego stadionu Zagłębia, nad którym prace trwały od trzech lat. Nowa arena jest powodem do dumy dla kibiców Miedziowych; powstała ona w miejscu, w którym wcześniej zlokalizowany był Stadion Górniczego Ośrodka Sportu. Koszt budowy nowego stadionu wyniósł około 130 milionów złotych. Na trybunach zasiąść może ponad 16 tysięcy kibiców. Arena gościła finał Superpucharu Polski w 2009 roku, którego zwycięzcą okazał się Lech Poznań. Kolejorz po rzutach karnych pokonał wówczas Wisłę Kraków.

Zagłębie Lubin obecnie

Od momentu przenosin na nowy stadion, Miedziowi tylko jeden sezon spędzili poza ekstraklasą. Wyłączając kampanię 2014/2015, Zagłębie różnie radzi sobie na krajowych boiskach, ale rok po powrocie do elity zawodnicy z Lubina zajęli nawet trzecie miejsce w walce o mistrzostwo. W sezonie 2021/22 niemal do końca walczyli o utrzymanie. Od grudnia 2021 do listopada 2022 roku trenerem zespołu był Piotr Stokowiec. Po jego odejściu drużynę tymczasowo objął Paweł Karmelita. Ostatecznie 29 listopada 2022 roku zdecydowano się na zatrudnienie Waldemara Fornalika.