Mistrzostwa świata 2022 – maskotka

Największa impreza piłkarska nie może się odbyć bez oficjalnej maskotki, która będzie się kojarzyć z turniejem. Taką posiada również mundial 2022. Maskotka została zaprezentowana przy okazji losowania fazy grupowej. Nosi imię La’eeb i jest odwzorowaniem tradycyjnego arabskiego stroju. Według organizatorów, odnosi się to znakomitego zawodnika, który czerpie radość z gry w piłkę nożną. Zadaniem maskotki będzie zaangażowanie młodszych kibiców do czynnego udziału w mistrzostwach świata w Katarze.

Mundial 2022 – maskotka La’eeb

Na pierwszy rzut oka możemy się zastanawiać, czym właściwie jest ta maskotka. Mundial 2022 jest mocno nietypowym wydarzeniem i oficjalną maskotkę również do tego trendu dostosowano. Część kibiców stwierdziła, że jest to duch, a inny La’eeb przypomina płaszczkę. Maskotka nie jest ani jednym ani drugim. Czym więc jest?

La’eeb – maskotka MŚ 2022 – to ghutra. Jest to arabskie określenie nakrycia głowy popularnego w tym rejonie świata. Niektórzy używają także terminu “kefija”. Prawdopodobnie będziemy oglądać regularnie ten element garderoby na swoich ekranach podczas transmisji mistrzostw świata, ponieważ dla Katarczyków jest to najpopularniejszy rodzaj odzieży. 

Maskotka MŚ 2022. Fot. PressFocus

Organizatorzy są zachwyceni, że La’eeb jest pierwszą maskotką mistrzostw świata rozgrywanych na Bliskim Wschodzie. Tak twierdził Khalid Ali Al Mawlawi, zastępca dyrektora generalnego FIFA ds. marketingu i komunikacji. Według twórców La’eeb pochodzi z równoległego uniwersum maskotek i zachęcają oni do tego, aby każdy wyobraził sobie na swój sposób to, jak właściwie wygląda.

„Jesteśmy pewni, że fani na całym świecie pokochają tę zabawną postać. La’eeb będzie odgrywać kluczową rolę, ponieważ chcemy  angażować młodszych i starszych kibiców w czynny udział w mistrzostwach świata w Katarze.” – dodał Al Mawlawi. W mediach społecznościowych będzie można swobodnie korzystać z obrazków, grafik i naklejek z wizerunkiem La’eeba. Na tej płaszczyźnie maskotka mistrzostw świata może wywołać spore poruszenie.

Organizatorzy postarali się też o ciekawą historię, opowiedzianą przy pomocy oficjalnego wideo FIFA. Według niej La’eeb był obecny podczas wszystkich dotychczasowych mistrzostw świata i przyczynił się do wielu kultowych goli. W filmie posłużono się chociażby słynną Ręką Boga autorstwa Diego Maradony i ekwilibrystyczny strzał głową Robina Van Persiego w meczu z Hiszpanią podczas mundialu w Brazylii. Oczywiście biorąc pod uwagę mundial 2022, maskotka również będzie obecna w trakcie meczów. Twórcy są zdania, że będzie dosłownie wszędzie, roztaczając aurę radości i młodzieńczego zapału, zachęcając jednocześnie do wiary we własne możliwości hasłem “teraz jest wszystkim”.

Maskotki mistrzostw świata

Nieodłączną częścią mistrzostw świata jest oficjalna maskotka. Mundial 2022 podtrzymuje tę tradycję i niewątpliwie mamy teraz do czynienia z bardzo charakterystyczną postacią. Będzie ona mogła być kojarzona wyłącznie z mistrzostwami świata w Katarze, więc twórcy maskotki wykonali bardzo dobrą robotę. Tradycja z turniejowymi maskotkami narodziła się w 1966 roku, kiedy mistrzostwa rozgrywane były w Anglii. Od tamtej pory co cztery lata pojawiają się barwne stwory, które towarzyszą kibicom aż do samego końca rozgrywek. Jak do tej pory przedstawiały się maskotki mistrzostw świata?

MundialMaskotkaOpis
Anglia 1966World Cup WillieLew symbolizujący Anglię, ubrany w koszulkę z flagą Wielkiej Brytanii i napisem “World Cup”. Jego kwadratowe kształy przypominały jednego z działaczy angielskiej federacji – Wilsona, stąd przydomek Willie.
Meksyk 1970JuanitoChłopiec w charakterystycznym dla reprezentacji Meksyku stroju piłkarskim i ogromnym sombrero z napisem “Mexico ‘70”. Jego imię jest zdrobnieniem od popularnego w tym regionie Juana.
RFN 1974Tip i TapDwóch chłopców w strojach reprezentacji Niemiec. Jeden miał na swojej koszulce numer “74”, zaś drugi litery “WM” nawiązujące do słowa “Weltmeisterschaft”, czyli mistrzostwa świata.
Argentyna 1978GauchitoKolejny chłopiec, tym razem w barwach reprezentacji Argentyny. Nosił żółtą apaszkę i błękitny kapelusz z napisem “Argentina ‘78”.
Hiszpania 1982NaranjitoPomarańcza, a więc bardzo popularny w Hiszpanii owoc. Ubrana w strój reprezentacji gospodarzy. Nazwa to zdrobnienie od hiszpańskiego słowa oznaczającego pomarańczę.
Meksyk 1986PiquePapryczka jalapeño charakterystyczna dla kuchni meksykańskiej. Posiada wąsy i ubrana jest w sombrero, czerwoną koszulkę, białe spodenki i bardzo duże czarne piłkarskie buty.
Włochy 1990CiaoPiłkarska figurka z kwadratowych klocków w kolorach zielonym, czerwonym i białym, które symbolizują Italię. Zamiast głowy ma piłkę, a jego imię to tradycyjne włoskie pozdrowienie.
USA 1994Striker, World Cup PupStriker oznacza strzelca, a przybrał on postać psa, czyli popularnego zwierzęcia domowego w USA. Ubrany w czerwono-białą koszulkę z napisem “USA ‘94” i niebieskie spodenki.
Francja 1998FootixKogut będący jednym z narodowych symboli Francji. Posiada czerwoną głowę i niebieski tułów z napisem “France ‘98”. Jego nierozłącznym atrybutem była piłka mistrzostw świata. Jego nazwa oznacza futbol z klasyczną dla Galów końcówką “-ix”.
Korea Płd./Japonia 2002Ato, Kaz i NikPomarańczowe, fioletowe i niebieskie futurystyczne stworzenia. Ato jest trenerem, a Kaz i Nik zawodnikami fikcyjnej dyscypliny przypominającej piłkę nożną. Nazwy zostały wybrane w głosowaniu przez kibiców.
Niemcy 2006Goleo VIPopularny lew ubrany w koszulkę reprezentacji Niemiec z numerem “06”. Imię Goleo jest, jak się można domyślić, połączeniem słów oznaczających gola i lwa.
RPA 2010ZakumiTo lampart, czyli zwierzę popularne w Republice Południowej Afryki. Jest koloru żółtego, ale ma bujną zieloną fryzurę. Ubrany w zielone spodenki i białą koszulkę. Jego nazwa pochodzi od “ZA”, czyli RPA i “kumi” oznaczającego dziesiątkę w afrykańskich językach.
Brazylia 2014FulecoBrazylijski pancernik, którego nazwa to połączenie słów ‘futebol’ i ‘ecologia’, a więc nawiązanie do piłki nożnej i środowiska. Był w kolorze żółtym i niebieskim, a ubrane miał zielone spodenki i białą koszulkę, więc identycznie jak jego poprzednik.
Rosja 2018ZabivakaWilk którego imię oznacza w języku rosyjskim strzelca. Nosił czerwone spodenki i biało-niebieską koszulkę z napisem “Russia 2018”.
Katar 2022La’eebTo latająca biała kefija, czyli tradycyjne arabskie nakrycie głowy. Posiada jednak oczy, brwi i ma otwarte usta. La’eeb oznacza utalentowanego zawodnika.

Maskotka MŚ 2022

Piłkarskie mistrzostwa świata dają krajom gospodarzy ogromną szansę na pokazanie pozostałym ludziom swojej kultury i tradycji. Skala wydarzenia przyciąga wielkie zainteresowanie zarówno do tego, co dzieje się na boiskach, jak i poza nimi. Nic dziwnego, że Katarczycy chcieli, aby La’eeb była dla nich jak najbardziej charakterystyczną maskotką. Mundial 2022 to dla nich okazja przedstawienia się światu z jak najlepszej strony, ale też pokazanie swojego kraju od środka.

W historii mundiali państwa, które organizowały turnieje chciały jak najlepiej przedstawić w swoich maskotkach esencję całego kraju. W zabawny sposób nawiązywały do barw, symboli czy charakterystycznych cech, co z całą pewnością udało się w przypadku MŚ 2022. Maskotka ma za zadanie przyciągnąć uwagę dzieci i wzbudzić ich zainteresowanie turniejem, a także stać się elementem rozpoznawalności mundialu. W przypadku La’eeba taka sztuka jak najbardziej może się udać.

Maskotka mistrzostw świata 2022 jest jednocześnie nawiązaniem do korzeni kultury arabskiej. Niemniej La’eeb nie ma wyłącznie zwolenników. Niektórzy Katarczycy narzekają, że nawiązuje tylko do męskiego stroju, a twórcy zapomnieli o kobietach. Trzeba im jednak oddać, że projekt, ogólnie rzecz biorąc, jest bardzo innowacyjny. Przede wszystkim jest to pierwsza latająca maskotka w historii mundiali. Do tego wcześniej nie było przedstawicieli Bliskiego Wschodu. Na koniec warto też zaznaczyć, że La’eeb może sprawdzić się w praktyce, będąc jedyną maskotką, która będzie mogła zostać wykorzystana jako… część garderoby.