Oficjalna piosenka mistrzostw świata 2022. Hymn mundialu w Katarze

Każdy wielki turniej posiada hymn, który będzie mu towarzyszył przed rozgrywkami, a także w ich trakcie. Nie inaczej jest także w tegorocznym turnieju i powstałą oficjalna piosenka mistrzostw świata 2022. Czy utwór stanie się hitem również poza światem piłki nożnej? Trudno powiedzieć, ale przecież mieliśmy już takie przypadki w przeszłości, więc nie jest to niemożliwe. 

Mundial 2022 – piosenka

Artyści tworzący muzykę z myślą o wielkich imprezach piłkarskich stoją zwykle przed niemałym wyzwaniem. Ich piosenki muszą być na tyle dobre, żeby porwały miliony kibiców piłkarskich z całego świata. Trzeba jednak przyznać, że mieliśmy już wiele charakterystycznych utworów przy okazji rozgrywanych mistrzostw świata czy też mistrzostw Europy. Takowa powstała też na mundial 2022. Piosenka o tytule “Hayya Hayya” została pierwszym oficjalnym materiałem, który pojawił się po zatwierdzeniu przez FIFA. Organizatorzy mundialu zapowiadają jednak, że nie będzie to ostatnia piosenka przy okazji mistrzostw świata w Katarze.

Tytuł “Hayya Hayya” w wolnym tłumaczeniu z języka arabskiego oznacza “żwawiej, żwawiej”, a w wersji angielskiej postawiono na “Better Together”, czyli “razem lepiej”. Za stworzenie piosenki odpowiada troje artystów z różnych zakątków świata. Są to Trinidad Cardona z USA, Davido z Nigerii oraz Aisha z Kataru. Muzyka łączy zarówno muzykę arabską, R&B, afrobeat, a nawet reggae. Pod względem kulturowym i muzycznym to ciekawa mieszanka, której efekty każdy może sprawdzić na oficjalnym kanale Youtube FIFY. Po raz pierwszy oficjalne wykonanie na żywo miało miejsce przy okazji losowania grup mistrzostw świata 2022.

Dyrektor handlowy FIFA – Kay Madati – stwierdził, że piosenka, w której występują różne style muzyczna stanowi symbol przeplatania się wielu kultur podczas trwania takiej imprezy jak mundial 2022. Piosenka łączy dźwięki Ameryki z Afryką i Bliskim Wschodem, więc podobnie jak piłka nożna, taka muzyka może jednoczyć ludzi. Wydanie piosenki jest także zapowiedzią oficjalnej ścieżki dźwiękowej mistrzostw świata w Katarze. FIFA za jej pomocą zamierza aktywizować kibiców i łączyć piłkę nożną z muzyką, które są pasją setek milionów ludzi na całym świecie.

Twórcy piosenki na mundial 2022

Piosenka powstała przy współpracy z trojgiem artystów pochodzących z trzech zupełnie różnych części świata. Mamy tu przedstawicieli Stanów Zjednoczonych, Nigerii i Kataru, a każdy z nich prezentuje odmienny styl. Poniżej zamieściliśmy sylwetki wszystkich trzech autorów.

Trinidad Cardona – amerykański Youtuber, który pochodzi z Phoenix w stanie Arizona. Płynie w nim także krew meksykańska, a co ciekawe został wychowany przez dwie matki. Wokalista jest autorem m.in. piosenek zatytułowanych “Dinero”, “Jennifer” i “Love me back”, które cieszą się największą popularnością pod względem odsłuchań. Trinidad w swojej twórczości łączy hip-hop, pop i dancehall. Inspiruje się takimi gwiazdami światowej sławy jak Travis Scott czy Kanye West. Na koncie ma współpracę m.in. z Arianą Grande, Rihanną i Justinem Bieberem. Według niego piosenka na mistrzostwa świata 2022 świetnie oddaje klimat tego turnieju.

Davido – Nigeryjczyk jest zarówno piosenkarzem, jak i producentem, a także sam pisze teksty. Miesza tradycyjny afrykański styl z popem i muzyką elektroniczną. Pozwoliło mu to na stworzenie wielu hitowych utworów takich jak “Fall” oraz “If”, które doczekały się setek milionów odtworzeń. W 2019 roku wyprzedał swoją europejską trasę koncertową, więc na naszym kontynencie również nie jest postacią anonimową. Miał zresztą okazję tworzyć wspólnie z Chrisem Brownem i Nicki Minaj. – Wielkie świętowanie – z tym głównie kojarzy mu się piosenka. Mundial 2022 na pewno będzie świętem i Davido jest zdania, że tego teraz potrzebuje cały świat. Według niego ludzie ze wszystkich szerokości geograficznych powinni się w tym czasie połączyć, a “Hayya Hayya” ma im to ułatwić.

Aisha – ostatnią artystką w piosence jest reprezentantka Kataru. Gospodarze mistrzostw świata mają więc też swój akcent w oficjalnym utworze mundialu. Aisha to jedna z najpopularniejszych piosenkarek w swoim kraju, ale szerszej publiczności nie miała okazji się wcześniej zaprezentować. Występowała za to przy okazji Zgromadzenia ONZ i dla niej wzięcie udziału w utworze, który zostanie usłyszany na całym świecie to z pewnością wielkie przeżycie. Tak samo jak dla kibiców cały mundial 2022.

Piosenka na mistrzostwa świata 2022 – najważniejsze informacje

TytułHayya Hayya (Better Together)
ArtyściTrinidad Cardona, Davido oraz Aisha
ProdukcjaRedOne
Rodzaj muzykiR&B i reggae
Data publikacji utworu1 kwietnia 2022

Mistrzostwa świata to wielkie wydarzenie nie tylko pod względem sportowym, ale także kulturowym. Zderzenie się ze sobą nacji ze wszystkich kontynentów kuli ziemskiej przytrafia się tylko podczas takich imprez. Miejmy nadzieję, że piosenka mistrzostw świata 2022 pozwoli nam przywołać same dobre wspomnienia związane z katarskim mundialem ilekroć ponownie ją usłyszymy w kolejnych latach.