stadium-image
IMAGO/Jane Stokes
Brighton & Hove Albion

Brighton & Hove Albion

Premier League
Rok założenia: 1901
Przydomek: Mewy
Barwy: niebiesko-białe
Prezes: Tony Bloom
Trener: Roberto De Zerbi
Stadion: Falmer Stadium
Pojemność: 30750
Adres: Village Way, BN1 9BL Brighton

Brighton & Hove Albion - piłkarze

Sukcesy

Finał Pucharu Anglii

1 raz

Osiągnięty w 1983

Następny mecz

Newsy

Brighton & Hove Albion – terminarz i wyniki

Brighton & Hove Albion – skład i statystyki

Najlepsi strzelcy Brighton w Premier League

Brighton & Hove Albion – transfery

Brighton & Hove Albion F.C. – angielski klub piłkarski z siedzibą w mieście Brighton. Od 2017 roku nieprzerwanie występujący w Premier League. Zdobywca Tarczy Wspólnoty w 1910 roku.

Brighton & Hove Albion – początki i mozolna droga do ekstraklasy

Brighton & Hove Albion ma długą, acz niezbyt bogatą historię. Klub powstał bowiem już w sierpniu 1901 roku i przez pierwsze 19 lat istnienia występował w Southern League. 1910 rok to dla fanów Mew wyjątkowe wspomnienie; wówczas bowiem ich ulubieńcy sięgnęli po jedyne, jak dotychczas, trofeum. Pokonali wówczas mistrza Anglii, Aston Villę i sięgnęli po Tarczę Dobroczynności (obecną Tarczę Wspólnoty). Kolejne sześć dekad to dla Brightonu okres tułaczki. Dopiero w sezonie 1978/1979 Mewy po raz pierwszy awansowały do najwyższej klasy rozgrywkowej. Trenerem tamtej drużyny był Alan Mullery, były reprezentant Anglii.

Kłopoty finansowe i wpłynięcie na bezpieczne wody

Rok 1983 był dla fanów Mew słodko-gorzki. Ich ulubieńcy spadli z pierwszej ligi, ale jednocześnie awansowali do pierwszego – i jak do tej pory jedynego – finału Pucharu Anglii. Tam mocno postawili się faworyzowanym graczom Manchesteru United. W pierwszym meczu padł remis 2:2, ale już w rewanżu Czerwone Diabły spokojnie wbiły rywalom cztery gole, zabierając ze sobą trofeum.

Lata dziewięćdziesiąte to prawdopodobnie najgorszy okres Brighton w swojej historii. Ogromne problemy finansowe i związana z tym sprzedaż stadionu Goldstone Ground sprawiły, że i na murawie zawodnikom szło kiepsko. W 1997 roku Mewy cudem uniknęły spadku z Football League, gdy w ostatnich sekundach meczu zremisowały z Hereford United – bezpośrednim rywalem w walce o utrzymanie. Wraz z nową dekadą przyszły spokojniejsze czasy. Między 2000 a 2002 rokiem Brighton awansował o dwie klasy rozgrywkowe i zadomowił się w Championship.

Rozsądne zarządzanie doprowadziło do tego, że w 2017 roku (po 34 latach!) Mewy wróciły do najwyższej klasy rozgrywkowej i pozostają tam do dziś, nie martwiąc się zanadto o utrzymanie.

Brighton to też od kilku lat klub wyjątkowy dla Polaków. Między 2020 a 2022 rokiem Mewy kupiły bowiem trzech młodych, niezwykle utalentowanych zawodników Ekstraklasy: Michała Karbownika, Jakuba Modera oraz Kacpra Kozłowskiego. Łącznie angielski klub dał zarobić Lechowi Poznań i Legii Warszawa 27,5 miliona euro, czyli grubo ponad sto miliony złotych.

Od 2019 roku drużynę prowadził Graham Potter. Wprowadził ją na zupełnie inny poziom. Po kilku latach w elicie stało się jasne, że ambicje klubu sięgają wyżej, niż utrzymanie i stał się on jednym z najciekawszych projektów do śledzenia. Gdy we wrześniu 2022 roku Potter porzucił Brighton na korzyść Chelsea, schedę po nim przejął Roberto De Zerbi i kontynuuje fantastyczną pracę poprzednika. Kapitanem Mew jest wychowanek klubu, Lewis Dunk.

Brighton - właściciele

Właścicielem 94% akcji klubu jest Tony Bloom. Kilka lat temu powiększył on swój stan posiadania odkupując akcje od Dicka Knight. Ten drugi pozostał jednak nadal właścicielem kilku procent akcji. Pozostałe akcje należą do rodziny Blooma.

Poniżej przedstawiamy skład zarządu Brighton.

Członkowie zarząduRola w klubie
Tony BloomPrezes
Paul Barber CEO
Peter Godfrey Wiceprezes
Paul MullenCOO
Robert ComerSekretarz