Falmer Stadium (Anglia, Falmer)

Falmer Stadium, od nazwy sponsora znane jako American Express Community Stadium lub w skrócie The Amex – stadion położony we wsi Falmer. Jest ona oddalona o sześć kilometrów od Brighton w Anglii. Swoje domowe spotkania rozgrywa na nim klub piłkarski Brighton & Hove Albion. Rozpoczęcie budowy stadionu rozpoczęło się w 2008 roku, a trzy lata później oddano obiekt do użytku. Od 2017 roku The Amex nieprzerwanie gości spotkania na poziomie Premier League. Może pomieścić ponad 30 tysięcy kibiców.

fot. PressFocus

Falmer Stadium – podstawowe informacje

KrajAnglia
MiastoFalmer
AdresVillage Way, Brighton BN1 9BL
Data otwarcia16.07.2011
Koszt budowy105 mln £
Pojemność 30 750
Drużyna rozgrywająca mecze na obiekcieBrighton & Hove Albion

Spis treści:

Falmer Stadium – dom Brighton & Hove Albion

W 1995 roku pojawiły się pierwsze plany wybudowania dla zespołu Mew nowego stadionu. Miało to związek ze sprzedażą dotychczasowego domu zespołu, Goldstone Ground, które zaaranżował były zarząd drużyny. Przez dwa sezony została ona zmuszona do współdzielenia stadionu z Gillingham.

Drużyna lawirowała między niższymi ligami w Anglii, a plan budowy przedłużał się. Początkowo wydawało się, że Brighton & Hove Albion otrzyma nowy dom na początku XXI wieku, ale doszło do tego dopiero w 2011 roku. Był to dobry okres klubu, który właśnie awansował do Championship. Mecz otwarcia odbył się 6 sierpnia, a rywalem Mew była drużyna Doncaster Rovers. Spotkanie obejrzało 20 210 widzów.

Po tym jak w 2017 roku Brighton po raz pierwszy od 34 lat awansował do najwyższej klasy rozgrywkowej, The Amex jest jedną z aren Premier League.

Najważniejsze wydarzenia na The Amex (Falmer, k. Brighton):

  • 6.08.2011: pierwszy mecz ligowy, Brighton & Hove Albion – Doncaster Rovers 2:1
  • 12.08.2017: pierwszy mecz w Premier League, Brighton & Hove Albion – Manchester City 0:2
  • 12.01.2019: pobito rekord frekwencji na The Amex, Brighton & Hove Albion – Liverpool FC 0:1

Falmer Stadium – arena nie tylko piłkarska

Na stadionie w Falmer nie odbywają się wyłącznie spotkania piłki nożnej. Arena jest przystosowana również do goszczenia zawodników rugby, a jej debiutem w tej roli przypadł na 2015 rok. Rozgrywano wówczas Puchar Sześciu Narodów U-20. W tym samym roku The Amex gościło też dwa spotkania Pucharu Świata w Rugby.