stadium-image
IMAGO/Gianluca Ricci
Bologna FC

Bologna FC

Serie A
Rok założenia: 1909
Przydomek: Rossoblu
Barwy: czerwono-granatowe
Prezes: Joey Saputo
Trener: Thiago Motta
Strona: bolognafc.it
Pojemność: 38279
Adres: via Casteldebole 10 40132 Bolonia

Następny mecz

Genoa

Serie A |

26 maja 2024

18:00

Bologna
Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 24 maja 2024 10:44.

Bologna FC - piłkarze

Sukcesy

Mistrzostwo Włoch

7 razy

Zdobyte w 1925, 1929, 1936, 1937, 1939, 1941, 1964

Puchar Włoch

2 razy

Zdobyty w 1970, 1974

Newsy

Bologna FC – terminarz i wyniki

Bologna FC – skład i statystyki

Najlepsi strzelcy Bolonii w Serie A

Bologna FC – transfery

Bologna FC to siedmiokrotny Mistrz Włoch. Od ostatniego Scudetto minęło już jednak prawie… 60 lat. Kiedy powstał ten klub? W jakich czasach święcił największe triumfy? Jak obecnie radzą sobie zawodnicy tej drużyny? Poniżej znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje dotyczące ekipy z Bolonii. Nie brakuje wątków historycznych, statystyk, a także najnowszych wieści z drużyny.

Historia klubu

Ekipa z Bolonii powstała 3 października 1909 roku. Ciekawostką jest fakt, że pierwszym prezesem został… szwajcarski dentysta Louis Rauch. Tak naprawdę najwięcej do powiedzenia miał jednak Emilio Arnstein. To właśnie on zwerbował do klubu pierwszych zawodników. W tym gronie znajdował się m.in. Antonio Bernabeu (brat słynnego Santiago). Pierwszym kapitanem został zaś Arrigo Gradi. 20 marca 1910 roku Bologna FC rozegrała premierowe spotkanie. Gracze tej ekipy pewnie pokonali Virtus 9:1.

Pierwsze istotne sukcesy klubu z Bolonii

Drużyna ze Stadio Renato Dall'Ara (nazwa obiektu pochodzi od imienia i nazwiska prezesa, który piastował to stanowisko w latach 1934-1964) wygrała Scudetto po raz pierwszy w historii w sezonie 1924/25. Bardzo duży udział w tym sukcesie miał Angelo Schiavio. Włoch zadebiutował w barwach Rossoblu (Czerwono-niebieskich) w 1922 roku. Grał w tym zespole przez 17 kolejnych lat. Do dzisiaj jest to najlepszy strzelec w historii ekipy z Bolonii.

Kibice Rossoblu czekali na drugi triumf w Serie A do sezonu 1928/29. W decydującym spotkaniu Bologna FC pokonała Torino FC 1:0. To był złoty okres dla klubu z Bolonii. Włoska ekipa świetnie radziła sobie nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami. W 1932 i 1934 roku klub ze Stadio Renato Dall'Ara zdobył Puchar Mitropa. Był to zaś jeden z pierwszych międzynarodowych turniejów rozgrywanych w Europie. Jeszcze przed wybuchem II Wojny Światowej Schiavio i spółka zdobyli trzy kolejne Mistrzostwa Włoch (w sezonach 1935/36, 1936/37 i 1938/39). Szóste Scudetto zostało zgarnięte w 1941 roku. Wtedy to Bologna FC zostawiła w pokonanym polu m.in. Inter Mediolan, AC Milan, Fiorentinę oraz Juventus FC.

Wiele lat oczekiwań na kolejny triumfy

Po II Wojnie Światowej Bologna FC długo nie mogła wrócić na odpowiednie tory. We wcześniejszych latach ekipa z Bolonii była określana jako klub, który wzbudza strach na całym świecie. Potem sympatycy Rossoblu przeżywali wiele rozczarowań. Nowi piłkarze nie dawali aż tak dużej jakości, jak ich poprzednicy. Dopiero w 1961 roku Bologna FC po raz trzeci zdobyła Puchar Mitropa. W sezonie 1963/64 Rossoblu wywalczyli zaś siódme (jak na razie ostatnie) Scudetto. Czerwono-niebiescy zdobyli 54 oczka. Tamten sezon był bardzo dramatyczny. Po wygranej 2:1 nad Milanem (na San Siro) pięciu zawodników Rossoblu zostało oskarżonych o przyjmowanie nielegalnych substancji. Klubowi z Bolonii odjęto zaś trzy oczka. Masowe protesty doprowadziły do wykonania kolejnych badań. Te okazały się negatywne, a kara została anulowana.

Po raz pierwszy w historii o losach Scudetto miał zadecydować dodatkowy mecz (z Interem Mediolan). Kilka dni przed spotkaniem zmarł wieloletni prezes (piastujący to stanowisko przez 30 lat) Renato Dall'Ara. Gracze z Bolonii byli jednak w stanie wznieść się na wyżyny swoich umiejętności i pokonali Inter Mediolan na Stadio Olimpico 2:0. To dało im przepustkę do Pucharu Europy. W tych rozgrywkach zostali szybko wyeliminowani przez Anderlecht. Co ciekawe, klub z Belgii awansował dalej… dzięki rzutowi monetą. Na kolejne sukcesy trzeba było czekać do sezonu 1969/70. Wtedy to Rossoblu wygrali Coppa Italia pokonując w decydującym spotkaniu Torino FC. Ten wyczyn powtórzyli cztery lata potem wygrywając z Palermo FC. Niedługo potem karierę zakończyła ikona klubu z Bolonii – Giacomo Bulgarelli, który do dzisiaj może pochwalić się największą liczbą występów w szeregach Rossoblu.

Huśtawka emocjonalna dla sympatyków Czerwono-niebieskich

Ekipa z Bolonii była systematycznie osłabiana, co oczywiście nie podobało się kibicom. W sezonie 1981/82 Rossoblu po raz pierwszy spadli z ligi. W utrzymaniu nie pomogła nawet wchodząca gwiazda w osobie Roberto Manciniego (kiedyś świetny piłkarz, obecnie selekcjoner reprezentacji Włoch). To nie był jednak koniec. W następnym sezonie Bologna FC zdobyła tylko 32 oczka w 38 spotkaniach i… spadła do Serie C. Minęło kilka lat, zanim Rossoblu awansowali do najwyższej klasy rozgrywkowej. W sezonie 1987/88 Bologna FC w pokonanym polu zostawiła m.in. Lazio Rzym oraz Atalantę Bergamo i znowu mogła zawitać do Serie A. Ekipa ze Stadio Renato Dall'Ara nie odniosła jednak żadnych sukcesów.

Po kilku latach… znowu grała zaś w Serie C. W sezonie 1990/91 Rossoblu zajęli ostatnie miejsce lidze. W kampanii 1992/93 spadli zaś na trzeci poziom rozgrywkowy. Znowu musiała nastąpić przebudowa drużyny. Klub z Bolonii czekał kilka lat na powrót do Serie A. Kibice nie mogli jednak narzekać, bo Rossoblu od razu zajęli siódme miejsce (w kampanii 1996/97). W następnym sezonie do ekipy dołączył Roberto Baggio. M.in. dzięki jego bramkom Rossoblu awansowali do Pucharu Intertoto. Co więcej, Czerwono-niebiescy triumfowali w tych rozgrywkach pokonując w finale Ruch Chorzów (1:0 u siebie i 2:0 na wyjeździe).

Jak Bologna FC spisuje się w XXI wieku?

W 2002 roku Bologna FC ponownie doszła do finału Pucharu Intertoto. Tym razem lepsi w dwumeczu okazali się gracze Fulham FC (2:2 u siebie i 1:3 na wyjeździe). Drużyna ze Stadio Renato Dall'Ara spadła do Serie B w sezonie 2004/05. Rossoblu udało się wrócić w szeregi najlepszych na kampanię 2008/09. W tamtym okresie kluczowym zawodnikiem był Marco Di Vaio. Kibice Czerwono-niebieskich przeżyli kolejny szok w rozgrywkach 2013/14. Bologna FC zdobyła zaledwie 32 punkty i zajęła przedostatnie miejsce. Tym razem Rossoblu szybko jednak wrócili do Serie A. Po części wpływ na to mieli już nowi właściciele. 15 października 2014 roku Bologna FC trafiła w ręce konsorcjum kierowanego przez Joeya Saputo, który do dzisiaj jest prezesem ekipy ze Stadio Renato Dall'Ara. Od tamtego czasu Rossoblu cały czas grają w Serie A. Zazwyczaj kończą jednak rozgrywki w dolnej części tabeli. W kampanii 2020/21 Bologna FC zajmuje jedenaste miejsce (stan na marzec 2021 roku). Podstawowym golkiperem Rossoblu jest Łukasz Skorupski.