stadium-image
IMAGO/Malcolm Bryce
Rok założenia: 1979
Przydomek: Wieśniacy
Barwy: biało-czarne
Prezes: Shahid Khan
Trener: Marco Silva
Strona: fulhamfc.com
Stadion: Craven Cottage
Pojemność: 25700
Adres: Stevenage Road, SW6 6HH London

Fulham - piłkarze

Sukcesy

Finał Pucharu Anglii Anglii

1 raz

Osiągnięty w 1975

Finał Ligi Europy

1 raz

Osiągnięty w 2010

Następny mecz

Fulham

Premier League |

2 marca 2024

16:00

Brighton
Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 24 lutego 2024 18:14.

Newsy

Fulham – terminarz i wyniki

Fulham – skład i statystyki

Najlepsi strzelcy Fulham w Premier League

Fulham – transfery

Fulham - historia klubu

Fulham Football Club to angielski zespół z zachodniej części Londynu, zlokalizowany w dzielnicy Hammersmith and Fulham. Jest najstarszym klubem piłkarskim utworzonym w stolicy kraju. Klub znany jest pod przydomkiem The Cottagers (Wieśniacy) lub The Whites (Biali). Podstawowe barwy tej drużyny to właśnie biel oraz czerń. W swojej bogatej historii Fulham spędziło najwięcej sezonów na drugim poziomie rozgrywkowym w Anglii. W tym londyńskim zespole nigdy nie występowali Polacy.

Klub został utworzony w 1879 roku pod nazwą Fulham St Andrew’s Church Sunday School z inicjatywy wyznawców Kościoła Anglii z Kensington. Od grudnia 1888 roku klub zmienił nazwę na Fulham Football Club, pod którą występuje aż po dziś dzień. Dekadę później The Whites uzyskali status klubu zawodowego i otrzymali zaproszenie do półprofesjonalnych rozgrywek Ligi Południowej. Wcześniej zespół rywalizował w amatorskich zmaganiach w Londynie. Od kampanii 1907/1908 Fulham dołączyło do profesjonalnych rozgrywek Football League W Anglii. Największe osiągnięcia tej drużyny na własnej ziemi to gra w finale Pucharu Anglii oraz zakończenie ligowych zmagań w elicie na siódmej pozycji. Na arenie międzynarodowej Cottagers zdołali dojść do finału Ligi Europy, w którym lepsze okazało się Atletico Madryt.

Pomiędzy drugim a trzecim szczeblem i walka w Pucharze kraju

Już w pierwszym sezonie w profesjonalnych rozgrywkach w Anglii Fulham zajęło obiecujące czwarte miejsce na zapleczu elity. W tej kampanii klub doszedł nawet do półfinału Pucharu kraju. Do 1928 roku popularni Biali nieprzerwanie grali w drugiej lidze, bez powtórzenia miejsca z debiutanckiego sezonu. Potem zespół zanotował spadek i przez cztery sezony grał na trzecim szczeblu zmagań. Następnie aż do kampanii 1948/49 Fulham rywalizowało na drugim poziomie. W 1936 roku ekipa z zachodniego Londynu po raz drugi w swojej historii doszła do półfinału Pucharu Anglii.

Dwa podejścia do elity oraz premierowy finał

W kampanii 1949/50 Fulham po raz pierwszy zadebiutowało w najwyższej klasie rozgrywkowej w Anglii, ale już po trzech sezonach zostało zdegradowane. Kolejne podejście Białych do elity było lepsze od poprzedniego, ale nadal bez sukcesów. Od 1959 roku przez dziewięć kolejnych edycji The Cottagers grali w najwyższej klasie rozgrywkowej. W latach 70. XX w. klub grał na zapleczu ekstraklasy, a w międzyczasie dwa sezony w trzeciej lidze. W sezonie 1974/75 The Cottagers zagrali w finale Pucharu Anglii, ale przegrali z West Ham United 0:2. Do końca wieku klub balansował pomiędzy drugim a trzecim poziomem zmagań.

Era Premier League i walka w Europie

Fulham F.C. po ponad 30 latach ponownie wywalczyło awans do elity i od sezonu 2001/02 grało w Premier League. W pierwszym sezonie gry w ekstraklasie klub dotarł do półfinału Pucharu kraju. Przez trzynaście lat ekipa z Londynu nieustannie rywalizowała na najwyższym poziomie rozgrywkowym w Anglii. W tym okresie zajęło swoje najlepsze siódme miejsce na koniec zmagań (w kampanii 2008/09).

Na początku XXI w. Fulham zainaugurowało zmagania w europejskich pucharach. W 2002 roku wygrało swoją parę finałową w Pucharze Intertoto, pokonując w dwumeczu włoską Bolognę. Największy sukces na arenie międzynarodowej klub zanotował w kampanii 2009/10, kiedy to doszło do spotkania decydującego o wywalczeniu trofeum w Lidze Europy. Wówczas wygrało wyżej notowane Atletico Madryt 2:1. Po raz ostatni Fulham rywalizowało poza granicami kraju w sezonie 2011/12. Wtedy ekipa z Londynu mierzyła się w fazie grupowej Ligi Europy m.in. z Wisłą Kraków, ale nie zdołała awansować do rundy pucharowej.

W sezonie 2013/14 Fulham F.C. zajęło w Premier League przedostatnie - 19. miejsce i spadło do drugiej ligi. Tam spędziło cztery kolejne sezony. W kampanii 2017/18 Biali ponownie wywalczyli awans do elity, ale ponowna przygoda z Premier League nie trwała długo, gdyż po roku znów spadli na zaplecze ekstraklasy. Po sezonie 2019/20, tak jak dwa lata wcześniej Biali awansowali do Premier League po batalii w play-offach.