Fulham

Fulham

Premier League

Fulham FC to angielski klub piłkarski występujący w Premier League. Przedstawiamy wyniki meczów, skład, terminarz i historię The Cottagers.

Fulham – podstawowe informacje

Rok założenia: 1879

Przydomek: Cottagers

Barwy: biało-czarne

Adres:
Craven Cottage, Stevenage Road, Fulham, LONDON, SW6 6HH

Fax:
(0) 20 7384 4715

Telefon:
(0) 20 7893 8383

Strona: :
www.fulhamfc.com

Prezes:
Shahid Khan

Menedżer:
Marco Silva

Stadion:
Craven Cottage

Pojemność:
19,359

Aktualności klubowe

Fulham – historia klubu

Fulham Football Club to angielski zespół z zachodniej części Londynu, zlokalizowany w dzielnicy Hammersmith and Fulham. Jest najstarszym klubem piłkarskim utworzonym w stolicy kraju. Klub znany jest pod przydomkiem The Cottagers (Wieśniacy) lub The Whites (Biali). Podstawowe barwy tej drużyny to właśnie biel oraz czerń. W swojej bogatej historii Fulham spędziło najwięcej sezonów na drugim poziomie rozgrywkowym w Anglii. W tym londyńskim zespole nigdy nie występowali Polacy.

Klub został utworzony w 1879 roku pod nazwą Fulham St Andrew’s Church Sunday School z inicjatywy wyznawców Kościoła Anglii z Kensington. Od grudnia 1888 roku klub zmienił nazwę na Fulham Football Club, pod którą występuje aż po dziś dzień. Dekadę później The Whites uzyskali status klubu zawodowego i otrzymali zaproszenie do półprofesjonalnych rozgrywek Ligi Południowej. Wcześniej zespół rywalizował w amatorskich zmaganiach w Londynie. Od kampanii 1907/1908 Fulham dołączyło do profesjonalnych rozgrywek Football League W Anglii. Największe osiągnięcia tej drużyny na własnej ziemi to gra w finale Pucharu Anglii oraz zakończenie ligowych zmagań w elicie na siódmej pozycji. Na arenie międzynarodowej Cottagers zdołali dojść do finału Ligi Europy, w którym lepsze okazało się Atletico Madryt.

Pomiędzy drugim a trzecim szczeblem i walka w Pucharze kraju

Już w pierwszym sezonie w profesjonalnych rozgrywkach w Anglii Fulham zajęło obiecujące czwarte miejsce na zapleczu elity. W tej kampanii klub doszedł nawet do półfinału Pucharu kraju. Do 1928 roku popularni Biali nieprzerwanie grali w drugiej lidze, bez powtórzenia miejsca z debiutanckiego sezonu. Potem zespół zanotował spadek i przez cztery sezony grał na trzecim szczeblu zmagań. Następnie aż do kampanii 1948/49 Fulham rywalizowało na drugim poziomie. W 1936 roku ekipa z zachodniego Londynu po raz drugi w swojej historii doszła do półfinału Pucharu Anglii.

Dwa podejścia do elity oraz premierowy finał

W kampanii 1949/50 Fulham po raz pierwszy zadebiutowało w najwyższej klasie rozgrywkowej w Anglii, ale już po trzech sezonach zostało zdegradowane. Kolejne podejście Białych do elity było lepsze od poprzedniego, ale nadal bez sukcesów. Od 1959 roku przez dziewięć kolejnych edycji The Cottagers grali w najwyższej klasie rozgrywkowej. W latach 70. XX w. klub grał na zapleczu ekstraklasy, a w międzyczasie dwa sezony w trzeciej lidze. W sezonie 1974/75 The Cottagers zagrali w finale Pucharu Anglii, ale przegrali z West Ham United 0:2. Do końca wieku klub balansował pomiędzy drugim a trzecim poziomem zmagań.

Era Premier League i walka w Europie

Fulham F.C. po ponad 30 latach ponownie wywalczyło awans do elity i od sezonu 2001/02 grało w Premier League. W pierwszym sezonie gry w ekstraklasie klub dotarł do półfinału Pucharu kraju. Przez trzynaście lat ekipa z Londynu nieustannie rywalizowała na najwyższym poziomie rozgrywkowym w Anglii. W tym okresie zajęło swoje najlepsze siódme miejsce na koniec zmagań (w kampanii 2008/09).

Na początku XXI w. Fulham zainaugurowało zmagania w europejskich pucharach. W 2002 roku wygrało swoją parę finałową w Pucharze Intertoto, pokonując w dwumeczu włoską Bolognę. Największy sukces na arenie międzynarodowej klub zanotował w kampanii 2009/10, kiedy to doszło do spotkania decydującego o wywalczeniu trofeum w Lidze Europy. Wówczas wygrało wyżej notowane Atletico Madryt 2:1. Po raz ostatni Fulham rywalizowało poza granicami kraju w sezonie 2011/12. Wtedy ekipa z Londynu mierzyła się w fazie grupowej Ligi Europy m.in. z Wisłą Kraków, ale nie zdołała awansować do rundy pucharowej.

W sezonie 2013/14 Fulham F.C. zajęło w Premier League przedostatnie – 19. miejsce i spadło do drugiej ligi. Tam spędziło cztery kolejne sezony. W kampanii 2017/18 Biali ponownie wywalczyli awans do elity, ale ponowna przygoda z Premier League nie trwała długo, gdyż po roku znów spadli na zaplecze ekstraklasy. Po sezonie 2019/20, tak jak dwa lata wcześniej Biali awansowali do Premier League po batalii w play-offach.

Fulham – wyniki i terminarz

Fulham – skład i statystyki piłkarzy

Najlepsi strzelcy Fulhamu w Premier League