Przemysław
Płacheta

Przemysław Płacheta to zawodnik występujący na pozycji skrzydłowego. Jest reprezentantem Polski oraz piłkarzem Norwich City.

Czytaj dalej…

20
IMAGO/Nick Potts
Imię i nazwisko Przemysław Płacheta
Data urodzenia 1998-03-23
Miejsce urodzenia Łowicz
Narodowość Polska
Aktualny klub Norwich City
Pozycja lewoskrzydłowy
Waga 72 kg
Wzrost 178 cm

Przemysław Płacheta – kariera

Płacheta mając 17 lat wyjechał za granicę, by szlifować swoje umiejętności w RB Lipsk. W Niemczech nie zrobił jednak kariery i zimą 2018 roku wrócił do Polski. Po półtora roku grania w pierwszej lidze, zasilił szeregi ekstraklasowego Śląska Wrocław. Jego udana przygoda z wrocławskim klubem trwała jeden sezon. Następnie przykuł uwagę Norwich City, które zapłaciło za niego trzy miliony euro. W angielskiej ekipie pełnił głównie funkcję rezerwowego. Pomógł natomiast w wywalczeniu awansu do Premier League. Kanarki spędziły w elicie tylko rok. Po spadku do Championship uznano, że Płacheta nie będzie mógł liczyć na regularną grę w ich barwach, więc wypożyczono go na rok do Birmingham City. Tam na początku sezonu 2022/2023 grał regularnie, ale później dobrą serię przerwała poważna kontuzja. W styczniu 2023 roku wrócił do Norwich.

Reprezentacyjną przygodę Płacheta rozpoczął od grania w kadrze u-18. Wraz z upływem czasu pokonywał kolejne szczeble aż do drużyny u-21. Z zespołem Czesława Michniewicza pojechał na młodzieżowe Mistrzostwa Europy (2019), gdzie biało-czerwoni byli blisko osiągnięcia półfinału. W seniorach Płacheta zadebiutował 11 listopada 2020 roku za kadencji Jerzego Brzęczka przeciwko Ukrainie. Kilka miesięcy później zagrał na Euro 2020. Brak regularnej gry i kontuzja pozbawiły go szansy wyjazdu na Mistrzostwa Świata w Katarze.

Przemysław Płacheta – aktualności

Najczęściej zadawane pytania:

Jaki numer na koszulce ma Przemysław Płacheta?

Przemysław Płacheta rozgrywa spotkania w koszulce z numerem 20.

W jakich klubach grał Przemysław Płacheta?

Przemysław Płacheta w trakcie swojej kariery grał w klubach Pelikan Łowicz, UKS SMS Łódź, Polonia Warszawa, RB Lipsk, Sonnenhof-Grossapach, Pogoń Siedlce, Podbeskidzie Bielsko-Biała, Śląsk Wrocław, Norwich City i Birmingham City.