Norwich City

Norwich City

Premier League

Norwich City to klub ze środkowo-wschodniej części Anglii. Podstawowe barwy tej ekipy to żółć i zieleń. Drużyna znana jest przede wszystkim pod przydomkiem The Canaries (Kanarki)

Rok założenia: 1902

Przydomek: Kanarki

Barwy: żółto-zielone

Adres:
Carrow Road, Norwich, NR1 1JE

Fax:
01603 760760

Telefon:
01603 760760

Prezes:
Delia Smith

Menedżer:
Daniel Farke

Stadion:
Carrow Road

Pojemność:
27,244

Sukcesy

Puchar Ligi:
2 tytułów

Zdobytych w 1962, 1985

Norwich City – historia klubu

Norwich City to klub ze środkowo-wschodniej części Anglii. Podstawowe barwy tej ekipy to żółć i zieleń. Drużyna znana jest przede wszystkim pod przydomkiem The Canaries (Kanarki). Norwich powstało 17 czerwca 1902 roku po spotkaniu grupy przyjaciół w Criterion Cafe. Większość sezonów klub rozegrał na drugim oraz trzecim poziomie zmagań w Anglii. Najlepsze miejsce Kanarków w elicie to zajęcie trzeciej pozycji. Norwich ma na koncie dwa triumfy w Pucharze Ligi Angielskiej.

Od 1935 roku Norwich rozgrywa swoje mecze na obiekcie Carrow Road. Jest to dość kameralny stadion jak na angielskie realia, a jego pojemność wynosi 27 244 miejsc. W pierwszych sześciu latach po założeniu Norwich rywalizowało na  Newmarket Road. Następnie Kanarki grały jeszcze przy Rosary Road, na obiekcie znanym jako The Nest.

Największym rywalem Norwich jest drużyna Ipswich Town, a mecze pomiędzy tymi drużynami określane są mianem „East Anglian Derby”. Do 2021 roku te kluby mierzyły się ze sobą łącznie 148 razy, a bilans jest bliski remisu. W 60 spotkaniach triumfowało Ipswich, natomiast w 58 grach lepsze okazywało się Norwich.

Od Southern League do elity

W angielskich rozgrywkach ligowych Norwich City zadebiutowało w sezonie 1905/06 od półprofesjonalnych zmagań w Southern League. Kanarki zajęły wówczas siódmą pozycję. Od sezonu 1920/21 Norwich rywalizowało już w Football League Third Division, czyli na trzecim poziomie profesjonalnych rozgrywek w kraju. Wówczas utworzono tę ligę, a Norwich było wśród jej założycieli. Kanarki zakończyły wtedy zmagania na szesnastej pozycji. W kampanii 1933/34 Norwich triumfowało w trzeciej lidze i awansowało po raz pierwszy na zaplecze elity. Tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej Kanarki ponownie spadły do Third Division.

W kampanii 1958/59 Norwich doszło do półfinału Pucharu Anglii, a rok później po wielu latach przerwy ponownie awansowało na drugi poziom zmagań w kraju, gdzie zadomowiło się na dłużej i występowało na tym szczeblu nieprzerwanie do 1972 roku. W międzyczasie Norwich sięgnęło po pierwsze trofeum na rodzimej ziemi. W sezonie 1961/62 zwyciężyło zmagania o Puchar Ligi Angielskiej (druga edycja rozgrywek). Później ten sam sukces Kanarki powtórzyły jeszcze w 1985 r. Sezon 1971/72 okazał się przełomowy dla Norwich, które wygrało rozgrywki Second Division i premierowo awansowało do elity.

Wyższy poziom i podium w Premier League

W latach 70. i 80. XX w. Norwich rywalizowało już głównie w najwyższej klasie rozgrywkowej w Anglii. Od momentu pierwszego w historii awansu do elity Kanarki spędziły w tym okresie w drugiej lidze tylko trzy pojedyncze sezony. W kampanii 1988/89 klub zajął w elicie czwarte miejsce i doszedł do 1/2 finału Pucharu kraju. Najlepsze miejsce w angielskich rozgrywkach dla Norwich pokrywa się z czasem utworzenia Premier League. W debiutanckim sezonie tych zmagań Kanarki zajęły trzecie miejsce, za Manchesterem United i Aston Villą. W kampanii 1993/94 Norwich zadebiutowało na arenie międzynarodowej w Pucharze UEFA. W drugiej rundzie klub wyeliminował w dwumeczu Bayern Monachium, ale w trzeciej rundzie zmagań został powstrzymany przez Inter Mediolan. W 1995 roku Norwich spadło z Premier League i opuściło jej szeregi na dziewięć kolejnych lat.

Norwich w XXI wieku i pierwszy Polak w klubie

Najwięcej sezonów w XXI wieku Norwich spędziło na zapleczu elity. W kampanii 2009/10 klub grał nawet przez rok w trzeciej lidze, ale następne zanotował dwa awanse z rzędu i powrócił do Premier League na trzy kampanie. W kolejnych latach Norwich wracało do elity jeszcze dwukrotnie, ale za każdym razem po jednym sezonie spadało z ligi, w tym po raz ostatni w sezonie 2019/20. W lipcu 2020 roku graczem Kanarków został Przemysław Płacheta.