stadium-image
IMAGO/Jakub Ziemianin/400mm.pl
Śląsk Wrocław

Śląsk Wrocław

Ekstraklasa
Rok założenia: 1948
Przydomek: Wojskowi
Barwy: zielono-biało-czerwone
Prezes: Patryk Załęczny
Trener: Jacek Magiera
Strona: slaskwroclaw.pl
Pojemność: 45105
Adres: Aleja Śląska 1, 54-118 Wrocław

Następny mecz

Śląsk Wrocław

Ekstraklasa |

2 marca 2024

17:30

Widzew Łódź
Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 25 lutego 2024 00:16.

Śląsk Wrocław - piłkarze

Sukcesy

Mistrzostwo Polski

2 razy

Zdobyte w 1977, 2012

Wicemistrzostwo Polski

3 razy

Zdobyte w 1978, 1982, 2011

Puchar Polski

2 razy

Zdobyte w 1976, 1987

Finał Pucharu Polski

1 raz

Osiągnięty w 2013

Superpuchar Polski

2 razy

Zdobyty w 1987, 2012

Puchar Ligi

1 raz

Zdobyty w 2009

1/4 finału PZP

1 raz

Osiągnięty w 1977

Newsy

Śląsk Wrocław – terminarz i wyniki

Śląsk Wrocław – skład i statystyki

Najlepsi strzelcy Śląska Wrocław w Ekstraklasie

Śląsk Wrocław – transfery

Polski klub piłkarski z siedzibą we Wrocławiu. Na co dzień występuje w PKO BP Ekstraklasie oraz Pucharze Polski. Jeden z siedmiu klubów, które zdołały dwukrotnie wygrać mistrzostwo kraju. W tabeli wszechczasów Ekstraklasy jest on sklasyfikowany na ósmej pozycji.

Początki Śląska Wrocław

Historia klubu sięga 18 marca 1946 roku. Wówczas, przy przeniesionej do Wrocławia z Przemyśla Oficerskiej Szkole Saperów powstał Klub Sportowy Pionier, mający również sekcję piłki nożnej. Piłkarze rozpoczęli sezon 1946/47 w B-klasie. Zajęli w niej pierwsze miejsce, awansując do A-klasy. W 1947 roku Pionier Wrocław połączył siły Klubem Sportowym Podchorążak, funkcjonującym przy Oficerskiej Szkole Piechoty Nr 1. Uznaje się, że właśnie w tym roku oficjalnie powstał klub, znany obecnie jako Wojskowy Klub Sportowy Śląsk Wrocław.

Wejście na wielką scenę

Jedno z największych miast w Polsce musiało czekać aż dwadzieścia lat na swojego reprezentanta w najwyższej klasie rozgrywkowej. Śląsk trafił tam w 1965 roku. Pierwszy mecz Wojskowi przegrali, ulegając Szombierkom Bytom aż 0:3. Debiutanckie trafienie dla Śląska w 1. lidze zdobył Joachim Stachuła. Pierwsze lata w polskiej elicie były dla zespołu średnio udane. Lawirował on między pierwszą, a drugą klasą rozgrywkową, by wreszcie, w 1973 roku zadomowić się w 1. lidze, gdzie trwali niezmiennie przez następne dwie dekady.

Złoty przełom lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych

Okres ten powszechnie uznawany jest za najlepszy w historii klubu. W latach 1974-1982 Śląsk aż pięciokrotnie kończył rozgrywki ligowe na podium, sięgając wówczas po raz pierwszy po najważniejsze polskie trofea: puchar (1976) i mistrzostwo (1977).

Wojskowi osiągali też w tamtym czasie historyczne rezultaty w Europie. Dwukrotnie dotarli do 1/8 Pucharu UEFA i raz do ćwierćfinału Pucharu Zdobywców Pucharu. Sukcesy odnosiły wtedy także drużyny młodzieżowe wrocławskiego klubu. W tym okresie wielu graczy Śląska trafiło do reprezentacji, by wymienić tylko dwukrotnego medalistę mistrzostw świata, Władysława Żmudę, ulubieńca kibiców Janusza Sybisa czy rekordzistę pod względem występów w barwach klubu w Ekstraklasie, Mieczysława Kopyckiego. Zarówno do pucharu, jak i mistrzostwa Polski poprowadził Wojskowych trener Władysław Żmuda.

Czasy 2011-obecnie

Na kolejne sukcesy na niwie krajowej kibice Śląska musieli czekać kolejne trzy dekady. W 2011 roku wrocławianie, dość niespodziewanie, sięgnęli po wicemistrzostwo kraju. Od ósmej kolejki sezonu na ławce trenerskiej Wojskowych zasiadł Orest Lenczyk. Osiągnął na tyle fantastyczne wyniki, że z zespołu walczącego o utrzymanie stworzył drużynę, która w ostatecznym rozrachunku ustąpiła tylko Wiśle Kraków.

W kolejnym roku najważniejszym, wydawałoby się, wydarzeniem dla kibiców, było otwarcie nowego, nowoczesnego stadionu, mogącego pomieścić ponad 45 tysięcy fanów. Piłkarze oraz trener uczcili ten historyczny moment w najlepszy możliwy sposób – sięgając po drugie w historii mistrzostwo Polski.

Zespół świetnie spisywał się jako kolektyw – żaden z zawodników Śląska nie znalazł się wśród najlepszych strzelców. Wyróżnić należy jednak Sebastiana Milę, który w tych rozgrywkach zanotował najwięcej, bo aż czternaście, asyst. W 2012 roku Wojskowi sięgnęli także po drugi w historii Superpuchar Polski, pokonując w nim Legię Warszawa.

Od 2013 roku Śląsk nie znalazł się już na podium PKO BP Ekstraklasy. Ponadto, odkąd po rundzie zasadniczej postanowiono dzielić tabelę na grupę mistrzowską i spadkową, wrocławianie częściej pojawiali się w tej drugiej, walcząc z bezpośrednimi rywalami o utrzymanie.

Niewiele brakowało, a Śląsk pożegnałby się z Ekstraklasą w sezonie 2021/22. Ostatecznie drużyna zakończyła rozgrywki tuż nad strefą spadkową. Mimo utrzymania posady trenera nie zdołał uratować Piotr Tworek, którego na tym stanowisku od sezonu 2022/23 zastąpił Ivan Djurdjević.

W kwietniu 2023 roku do prowadzenia Śląska wrócił Jacek Magiera, któremu postawiono za cel uratowanie drużyny przed spadkiem z Ekstraklasy, co poważnie mu groziło. Cel udało się zrealizować.