Polski klub piłkarski z siedzibą we Wrocławiu. Na co dzień występuje w PKO BP Ekstraklasie oraz Pucharze Polski. Jeden z siedmiu klubów, które zdołały dwukrotnie wygrać mistrzostwo kraju. W tabeli wszechczasów Ekstraklasy jest on sklasyfikowany na ósmej pozycji.
Śląsk Wrocław – podstawowe informacje
Rok założenia: 1947
Przydomek: Wojskowi
Barwy: zielono-biało-czerwone
Adres:
ul. Oporowska 62
53-434 Wrocław
Fax:
(71) 332-41-21
Telefon:
(71) 361-33-42
Strona: :
www.slaskwroclaw.pl
Sukcesy
Mistrzostwo Polski:
2 tytuły
Zdobyte w 1977, 2012
Wicemistrzostwo Polski:
3 tytuły
Zdobyte w 1978, 1982, 2011
Puchar Polski:
2 tytuły
Zdobyte w 1976, 1987
Superpuchar Polski:
2 tytuły
Zdobyte w 1987, 2012
Puchar Ekstraklasy:
1 tytuł
Zdobyty w 2009
Aktualności klubowe
Djurdjević zadowolony z postawy Śląska. “Pokazaliśmy charakter”
Pogoń – Śląsk: koniec ligowej niemocy
Pogoń Szczecin – Śląsk Wrocław: gdzie oglądać? Transmisja w TV oraz stream (05.02.2023)
Pogoń Szczecin – Śląsk Wrocław: typy, kursy, zapowiedź (05.02.2023)
Pogoń – Śląsk. Gustafsson: moi piłkarze są spragnieni gry
Derby Dolnego Śląska. Fornalik: nie popadamy w jakąś super euforię
Śląsk – Zagłębie: bardzo ważne przełamanie [WIDEO]
Śląsk Wrocław – Zagłębie Lubin: gdzie oglądać? Transmisja w TV oraz stream (28.01.2023)
Śląsk – Zagłębie: typy, kursy, zapowiedź (28.01.2023)
W końcu wraca PKO Ekstraklasa. Raków walczy o mistrzostwo, Miedź i Korona o utrzymanie
Olkiewicz w środę #47. Wrocław i Śląsk – przykład psucia piłki
Były reprezentant Polski odszedł z klubu Ekstraklasy
Jest decyzja PZPN po skandalu rasistowskim w Pucharze Polski
Runjaic podsumowuje pierwszą część sezonu: możemy być zadowoleni z tego miejsca
Tobiasz ratuje Legię, niewykorzystany karny Josue
Początki Śląska Wrocław
Historia klubu sięga 18 marca 1946 roku. Wówczas, przy przeniesionej do Wrocławia z Przemyśla Oficerskiej Szkole Saperów powstał Klub Sportowy Pionier, mający również sekcję piłki nożnej. Piłkarze rozpoczęli sezon 1946/47 w B-klasie. Zajęli w niej pierwsze miejsce, awansując do A-klasy. W 1947 roku Pionier Wrocław połączył siły Klubem Sportowym Podchorążak, funkcjonującym przy Oficerskiej Szkole Piechoty Nr 1. Uznaje się, że właśnie w tym roku oficjalnie powstał klub, znany obecnie jako Wojskowy Klub Sportowy Śląsk Wrocław.
Wejście na wielką scenę
Jedno z największych miast w Polsce musiało czekać aż dwadzieścia lat na swojego reprezentanta w najwyższej klasie rozgrywkowej. Śląsk trafił tam w 1965 roku. Pierwszy mecz Wojskowi przegrali, ulegając Szombierkom Bytom aż 0:3. Debiutanckie trafienie dla Śląska w 1. lidze zdobył Joachim Stachuła. Pierwsze lata w polskiej elicie były dla zespołu średnio udane. Lawirował on między pierwszą, a drugą klasą rozgrywkową, by wreszcie, w 1973 roku zadomowić się w 1. lidze, gdzie trwali niezmiennie przez następne dwie dekady.
Złoty przełom lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych
Okres ten powszechnie uznawany jest za najlepszy w historii klubu. W latach 1974-1982 Śląsk aż pięciokrotnie kończył rozgrywki ligowe na podium, sięgając wówczas po raz pierwszy po najważniejsze polskie trofea: puchar (1976) i mistrzostwo (1977).
Wojskowi osiągali też w tamtym czasie historyczne rezultaty w Europie. Dwukrotnie dotarli do 1/8 Pucharu UEFA i raz do ćwierćfinału Pucharu Zdobywców Pucharu. Sukcesy odnosiły wtedy także drużyny młodzieżowe wrocławskiego klubu. W tym okresie wielu graczy Śląska trafiło do reprezentacji, by wymienić tylko dwukrotnego medalistę mistrzostw świata, Władysława Żmudę, ulubieńca kibiców Janusza Sybisa czy rekordzistę pod względem występów w barwach klubu w Ekstraklasie, Mieczysława Kopyckiego. Zarówno do pucharu, jak i mistrzostwa Polski poprowadził Wojskowych trener Władysław Żmuda.
Czasy 2011-obecnie
Na kolejne sukcesy na niwie krajowej kibice Śląska musieli czekać kolejne trzy dekady. W 2011 roku wrocławianie, dość niespodziewanie, sięgnęli po wicemistrzostwo kraju. Od ósmej kolejki sezonu na ławce trenerskiej Wojskowych zasiadł Orest Lenczyk. Osiągnął na tyle fantastyczne wyniki, że z zespołu walczącego o utrzymanie stworzył drużynę, która w ostatecznym rozrachunku ustąpiła tylko Wiśle Kraków.
W kolejnym roku najważniejszym, wydawałoby się, wydarzeniem dla kibiców, było otwarcie nowego, nowoczesnego stadionu, mogącego pomieścić ponad 45 tysięcy fanów. Piłkarze oraz trener uczcili ten historyczny moment w najlepszy możliwy sposób – sięgając po drugie w historii mistrzostwo Polski.
Zespół świetnie spisywał się jako kolektyw – żaden z zawodników Śląska nie znalazł się wśród najlepszych strzelców. Wyróżnić należy jednak Sebastiana Milę, który w tych rozgrywkach zanotował najwięcej, bo aż czternaście, asyst. W 2012 roku Wojskowi sięgnęli także po drugi w historii Superpuchar Polski, pokonując w nim Legię Warszawa.
Od 2013 roku Śląsk nie znalazł się już na podium PKO BP Ekstraklasy. Ponadto, odkąd po rundzie zasadniczej postanowiono dzielić tabelę na grupę mistrzowską i spadkową, wrocławianie częściej pojawiali się w tej drugiej, walcząc z bezpośrednimi rywalami o utrzymanie.
Niewiele brakowało, a Śląsk pożegnałby się z Ekstraklasą w sezonie 2021/22. Ostatecznie drużyna zakończyła rozgrywki tuż nad strefą spadkową. Mimo utrzymania posady trenera nie zdołał uratować Piotr Tworek, którego na tym stanowisku od sezonu 2022/23 zastąpił Ivan Djurdjević.