Kyle Walker

Kyle Walker

Kyle Walker to piłkarz występujący na pozycji prawego obrońcy w zespole Manchesteru City. Do 2022 roku z Obywatelami czterokrotnie sięgnął po tytuł mistrza Premier League. Regularny reprezentant Anglii, z którą sięgnął po wicemistrzostwo Europy w 2021 roku.

Czytaj dalej…

Kyle Walker – najważniejsze informacje

Imię i nazwiskoKyle Walker
Data urodzenia28 maja 1990 roku
Miejsce urodzeniaSheffield
NarodowośćAnglia
Aktualny klubManchester City
PozycjaPrawy obrońca
Waga83 kg
Wzrost1,83 m

Kyle Walker – kariera

Kyle Walker pochodzi z Sheffield i tam, w barwach United kształtował się jako zawodnik. Szybko jednak zwrócił na siebie uwagę Tottenhamu. Spurs kilkukrotnie go wypożyczali, ale dostrzegali potencjał w silnym fizycznie i niezwykle szybkim zawodniku. Po tym, jak okrzepł w zespołach Queens Park Rangers i Aston Villi, z miejsca stał się podstawowym zawodnikiem Kogutów.

Sezon 2011/2012, pierwszy rozegrany w pełni w Londynie, był dla niego niezwykle udany. Na tyle, że Stowarzyszenie Zawodowych Piłkarzy wybrało go najlepszym młodym zawodnikiem, trafił też do Drużyny Roku. Od tej pory stał się jednym z fundamentów Tottenhamu, grał też regularnie w reprezentacji Anglii.

Walker błyszczał w kolejnych sezonach w barwach Spurs, ale nie przydało mu to splendoru. Jego największym osiągnięciem w barwach Kogutów był awans do finału Pucharu Ligi Angielskiej w 2015 roku. W poszukiwaniu trofeów latem 2017 roku zmienił Tottenham na Manchester City. Spurs otrzymali za swego gracza ponad 52 miliony euro.

W ekipie Obywateli z miejsca odnalazł się na prawej stronie defensywy. Pod wodzą Pepa Guardioli Walker sięgnął po cztery mistrzostwa kraju, Puchar Anglii, cztery Puchary Ligi Angielskiej i dwie Tarcze Wspólnoty, wystąpił też w finale Ligi Mistrzów. We wszystkich tych sukcesach Anglik miał wydatny udział, nigdy nie wypadając na dłużej z wyjściowej jedenastki – chyba, że z powodów zdrowotnych.

Dynamiczny prawy obrońca jest też murowanym kandydatem do gry w reprezentacji Anglii – i to pomimo niezwykle silnej konkurencji. W barwach Synów Albionu rozegrał już ponad 70 spotkań i wziął udział w czterech wielkich turniejach (Euro 2016 i 2021, a także mundiale w Rosji i Katarze). Jeden z nich, mistrzostwa Europy, zakończyły się dla Walkera i jego kadry wicemistrzostwem kontynentu.

Kyle Walker – aktualności