Ivan
Toney

Ivan Toney to piłkarz występujący na pozycji środkowego napastnika w klubie Brentford FC. Znajduje się również w kręgu zainteresowań selekcjonera reprezentacji Anglii.

Czytaj dalej…

IMAGO/Micah Crook/PPAUK
Imię i nazwisko Ivan Toney
Data urodzenia 1996-03-16
Miejsce urodzenia Northampton
Narodowość Anglia
Aktualny klub Brentford FC
Pozycja środkowy napastnik
Waga 74 kg
Wzrost 179 cm

Ivan Toney – kariera

Ivan Toney to typowy przykład piłkarza, który swoje miejsce musiał wywalczać krok po kroku. Anglik został najmłodszym graczem, który wystąpił w barwach Northampton Town. W swoim pierwszym sezonie strzelił 13 bramek w 60 meczach, czym zwrócił uwagę Newcastle United. Sroki regularnie wypożyczały jednak napastnika, przez co temu trudno było ustabilizować formę. Dopiero przenosiny na stałe do Peterborough stanowiły przełom dla Toneya.

Został najlepszym strzelcem oraz graczem roku w League One (trzecim poziomie rozgrywkowym), czym zwrócił uwagę większego zespołu. W Brentfordzie prawdziwie rozkwitł jako snajper. W sezonie 2020/2021 strzelił aż 31 bramek, pomagając Pszczołom w awansie do Premier League. Na elitarnym poziomie nie stracił swojej skuteczności, z miejsca stając się jednym z najgroźniejszych napastników w lidze. Pomimo wielkiego zainteresowania nie opuścił, jak dotąd, Brentfordu, w którym regularnie zdobywa gole, zapewniając kolegom punkty.

Pod koniec 2022 roku na Toneya padł jednak blady strach. FA oskarżyło Anglika o rzekome naruszenie 232 przepisów dotyczących gier hazardowych, a później federacja dorzuciła kolejnych 30 zarzutów. Jeszcze nie wiadomo, jak zakończy się ta historia, ale niewykluczone, że FA zawiesi napastnika – i to na bardzo długo.

Toney z powodu wielkiej konkurencji nadal nie zadebiutował w seniorskiej reprezentacji Anglii; ba, był pomijany nawet w kadrach młodzieżowych. Gdy po zakończeniu Mistrzostw Świata w Katarze zdobył pierwszego gola dla Brentfordu, wymownie celebrował trafienie, sugerując Garethowi Southgate’owi obowiązek powołania go na następne zgrupowanie. Sytuacji Toneya z pewnością nie poprawiają jednak zarzuty wystosowane przez FA z powodu naruszenia przepisów dot. gier hazardowych.

Ivan Toney – aktualności

Najczęściej zadawane pytania:

Jaki numer na koszulce ma Ivan Toney?

Ivan Toney rozgrywa spotkania w koszulce z numerem 17.

W jakich klubach grał Ivan Toney?

Ivan Toney w trakcie swojej kariery grał w klubach: Northampton, Newcastle United, Barnsley, Shrewsbury Town, Scunthorpe United, Wigan Athletic, Peterborough i Brentford.