Dlaczego mundial gramy jesienią?

Wielkie turnieje piłkarskie do tej pory kojarzyły nam się z latem i wakacjami. Mistrzostwa świata w Katarze będą wyjątkiem od tej reguły. To pierwsze MŚ, które nie będą rozgrywane w czerwcu i lipcu, a w listopadzie i grudniu. Dlaczego mundial gramy jesienią? Jakie niesie to ze sobą konsekwencje i co to oznacza dla rozgrywek ligowych? Na te właśnie pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

Mundial 2022 – dlaczego jesienią?

Dla wielu kibiców piłkarskich na całym świecie na pewno zaskoczeniem był termin rozgrywania tegorocznych mistrzostw świata. Od momentu przyznania przez FIFĘ organizacji turnieju Katarowi wiadomo było, że będzie on bardzo nietypowy. Początkowo nie wiadomo było nawet, ile drużyn ugości tegoroczny mundial. Ostatecznie stanęło na dobrze znanym formacie dla 32 reprezentacji i dopiero od następnego turnieju zobaczymy zwiększoną liczbę zespołów. Odnośnie terminu postanowiono jednak odejść od klasycznego rozwiązania i to nie latem rozegrany zostanie mundial 2022.

Dlaczego jesienią? To największa nowość jeśli chodzi o MŚ i pierwsza taka sytuacja w historii tych rozgrywek. Ma to związek z warunkami atmosferycznymi panującymi latem w Katarze. W okresie wakacyjnym temperatury sięgają tam regularnie 40 stopni, więc po prostu będzie za gorąco, aby zawodowi sportowcy mogli grać na najwyższym poziomie. Władze FIFA zdecydowały więc, że mistrzostwa świata 2022 rozpoczną się 20 listopada, a mecz finałowy odbędzie się 18 grudnia. W tym okresie wskaźniki termometrów mają się wahać pomiędzy 20, a 30 stopniami, a to już warunki bardziej zbliżone do znanych nam na co dzień.

Działacze z organizacji UEFA proponowali wcześniej nawet rozgrywanie turnieju w styczniu i lutym. FIFA nie wyraziła jednak na to zgody, argumentując swoją decyzję nałożeniem się w takim przypadku turnieju z zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi. W końcu wybór padł na listopad i grudzień, a więc praktycznie środek sezonu ligowego w najmocniejszych ligach Europy i nie tylko. Przedstawicielom rozgrywek krajowych oczywiście nie podoba się pomysł organizacji mundialu w takim terminie. Niewątpliwie wpłynie to na przesunięcia w terminarzu sezonu 2022/2023 i skomplikuje życie drużynom klubowym.

Komplikacje związane z mistrzostwami świata w Katarze

Mundial po raz pierwszy w historii rozegrany zostanie w ostatnim kwartale roku kalendarzowego. Nietypowy czas rozgrywania mistrzostw świata na jesieni oznacza mnóstwo utrudnień dla klubów, właścicieli lig i oczywiście samych piłkarzy. Wielkie imprezy były dotychczas rozgrywane po zakończeniu sezonu, więc w żaden sposób nie kolidowały z rozgrywkami klubowymi. Teraz odbędą się w jego trakcie, zatem wszyscy dookoła będą musieli zmienić swoje plany ze względu na mundial 2022. Czemu jesienią gramy mistrzostwa, już wiadomo, ale nawet mogąc się na to przygotować, i tak wywoła to spore trudności w kwestiach organizacyjnych pozostałych rozgrywek.

Jak wiadomo większość terminarzy ligowych zorganizowanych jest na zasadzie jesień/wiosna, a tylko niektóre ligi rozpoczynają granie na wiosnę i kończą jesienią. Mundial 2022 oznacza przymusową przerwę we wszystkich najpopularniejszych ligach świata, bo kluby nie miałyby możliwości skorzystania ze swoich najlepszych piłkarzy. Mecze reprezentacyjne, a już zwłaszcza mistrzostwa świata, mają jednak pierwszeństwo przed potyczkami klubów. Z punktu widzenia osób związanych z piłką klubową – trzeba się więc będzie dostosować pod mundial. Czy jest to sprawiedliwe? Nie do końca, ale to jedyne rozwiązanie, żeby piłkarze mogli prezentować optymalną formę na katarskich stadionach.

Mundial jesienią – plusy

Warto spojrzeć też to, że rozgrywamy mundial jesienią z drugiej strony. Przede wszystkim piłkarze będą mieli okazję zaprezentowania optymalnej formy w warunkach sprzyjających grze w futbol. Przy 40 stopniach w cieniu byłoby to znacznie trudniejsze, o ile w ogóle możliwe. W okropnych upałach nie tylko nie moglibyśmy oglądać naszych ulubionych zawodników w ich najlepszej wersji. Zwyczajnie mogłoby dojść wtedy do tragedii, bo według brytyjskiego Guardiana tylko w trakcie jednego lata przy budowie stadionów zginęło 70 robotników. W większości chodziło o przemęczenie lub zawał serca.

Z perspektywy polskiego kibica śledzącego  poczynania drużyn przed telewizorem, organizacja mistrzostw w tym okresie to znakomita sprawa. Latem musiałby często rezygnować z pogody, żeby móc obejrzeć interesujący go mecz. Umówmy się, w czerwcu i lipcu na zewnątrz czeka nas znacznie więcej atrakcji niż w listopadzie czy w grudniu. Wtedy nie za bardzo ludzie mają ochotę wychodzić z domów, a mecze piłkarskie mistrzostw świata na pewno urozmaicą im ten czas.

Mistrzostwa świata 2022. Czemu w listopadzie?

Organizację mistrzostw świata Katarowi przyznano jeszcze w 2010 roku. Już wtedy decyzja władz FIFA spotkała się z niezadowoleniem. Od razu lekarze ostrzegali, że mecze latem w akurat tym regionie świata są zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia piłkarzy. Zdecydowano się więc na mniej inwazyjny termin, w którym warunki pogodowe będą zbliżone do tych, z którymi gracze są lepiej oswojeni. 

Wiemy już dlaczego akurat jesienią zostaną zorganizowane mistrzostwa świata 2022. Czemu w listopadzie? Dokładnie wtedy musi się rozpocząć turniej, aby wielki finał przypadł na 18 grudnia, czyli narodowe święto niepodległości Kataru. Organizatorzy podjęli wszelkie starania, żeby oba wydarzenia zbiegły się ze sobą w czasie. Z tego względu będziemy mieli do czynienia ze stosunkowo krótkim mundialem i w sumie będzie on trwać przez 28 dni. Dla porównania poprzednie mistrzostwa świata w Rosji trwały 34 dni, a jeszcze wcześniej w Brazylii – 32 dni.

FIFA musi też skrócić termin zwolnienia zawodników z klubów na turniej, żeby przerwa w rozgrywkach klubowych nie była jeszcze bardziej wydłużona. Zazwyczaj były to dwa tygodnie przed rozpoczęciem mundialu. Teraz prawdopodobnie będzie to tylko tydzień. Organizatorzy przystali też na propozycję terminu meczu finałowego 18.12 i odrzucili wnioski dotyczące zorganizowania go 23 grudnia, a więc dzień przed wigilią świąt Bożego Narodzenia. Na pewno koncepcja spodobała się fanom i władzom Premier League, ponieważ nie przeszkodzi to zorganizować tradycyjnej kolejki Boxing Day w angielskiej lidze, która co roku odbywa się 26 grudnia. Koniec końców, może się więc okazać, że wszyscy będą zadowoleni z tego, że mundial gramy jesienią.

Jak wygląda rozkład jazdy na okres przed mistrzostwami i kiedy możemy liczyć na mecz otwarcia mundialu 2022 i finał turnieju?

  • 02.11.2022 – ostatnie mecze fazy grupowej Ligi Mistrzów 2022/2023
  • 07.11/14.11.2022 – rozpoczęcie okresu zgrupowań reprezentacyjnych w Katarze.
  • 20.11.2022 – otwarcie mistrzostw świata 2022
  • 18.11.2022 – finał MŚ 2022 w Katarze podczas dnia niepodległości