Miedź Legnica

Ekstraklasa

Miedź Legnica to polski klub sportowy, założony w 1971 roku. Zdobywca Pucharu Polski z 1992 roku, jako klub grający na drugim szczeblu rozgrywkowym. Miedzianka pierwszy raz występowała w Ekstraklasie w sezonie 2018/2019, w 2022 roku wróciła do niej po trzyletniej przerwie.

Miedź Legnica – podstawowe informacje

Rok założenia: 1971

Przydomek: Miedzianka

Barwy: zielono-niebiesko-czerwone

Adres:
ul. Żeglarsk 5
59-220 Legnica

Fax:
(76) 862 11 49

Telefon:
(76) 862 11 49

Prezes:
Tomasz Brusiło

Trener:
Grzegorz Mokry

Pojemność:
6 244

Sukcesy

Puchar Polski:
1 tytuł

Zdobyty w 1992

Aktualności klubowe

Początki i zdobycie jedynego trofeum

Miedź Legnica to stosunkowo młody klub. Powstał on bowiem zaledwie w 1971 roku. Zapleczem finansowym instytucji, która nazywała się wówczas KS Miedź, były legnickie zakłady pracy: Huta Miedzi, Zakłady Mechaniczne “Legmet” oraz Fabryka Przewodów Nawojowych “Elpena”. Miedzianka przez dwie dekady pracowała na swój pierwszy – i jak dotąd jedyny – sukces.

Występując na drugim szczeblu rozgrywek, Miedź sięgnęła po Puchar Polski. W sezonie 1991/1992 drużyna pokonała po drodze znacznie wyżej notowanych rywali, między innymi Stal Mielec, Olimpię Poznań, Zawiszę Bydgoszcz czy Stilon Gorzów Wielkopolski. W finale Miedzianka dotrwała do serii rzutów karnych, a po nich pokonała Górnik Zabrze.

Ten triumf pozwolił legniczanom po raz pierwszy wystąpić w europejskich pucharach. W 1/16 finału Pucharu Zdobywców Pucharów Miedzianka mierzyła się z AS Monaco, prowadzonym wówczas przez Arsene’a Wengera. Klub nie przyniósł wstydu polskiej piłce: u siebie przegrali 0:1, a we Francji wywalczyli bezbramkowy remis.

Miedź Legnica obecnie

Drugim wielkim sukcesem Miedzianki był awans do Ekstraklasy w sezonie 2018/2019. Po raz pierwszy w swej historii klub występował w najwyższej  klasie rozgrywkowej. Potrwało to jednak zaledwie jedną kampanię. Legniczanie wrócili do I ligi, gdzie występowali przez trzy lata. W sezonie 2021/22 nie dali żadnych szans swoim rywalom, kończąc rywalizację na pierwszym miejscu w tabeli z 15-punktową przewagą nad drugim Widzewem. Tym samym mogli cieszyć się z powrotu do najwyższej klasy rozgrywkowej.

Od lipca 2021 roku rolę trenera Miedzi pełni Wojciech Łobodziński.

Miedź Legnica – terminarz i wyniki

Spotkania oraz terminarz Miedzi Legnica; aktualne wyniki klubu w rozgrywkach ligowych.

Miedź Legnica – skład i statystyki piłkarzy

Zobacz aktualny skład Miedzi Legnica oraz sprawdź statystyki poszczególnych piłkarzy.

Najlepsi strzelcy klubu w PKO Ekstraklasie