stadium-image
IMAGO/Piotr Kucza/Fotopyk
Miedź Legnica

Miedź Legnica

1. Liga
Rok założenia: 1971
Przydomek: Miedzianka
Barwy: zielono-niebiesko-czerwone
Prezes: Tomasz Brusiło
Trener: Radosław Bella
Strona: miedzlegnica.eu
Pojemność: 6156
Adres: al. Orła Białego 1, 59-220 Legnica

Następny mecz

Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 5 marca 2024 12:34.

Miedź Legnica - piłkarze

Sukcesy

Puchar Polski

1 raz

Zdobyty w 1992

Newsy

Miedź Legnica – terminarz i wyniki

Miedź Legnica – skład i statystyki

Najlepsi strzelcy Miedzi Legnica w 1 Lidze

Miedź Legnica – transfery

Miedź Legnica to polski klub sportowy, założony w 1971 roku. Zdobywca Pucharu Polski z 1992 roku, jako klub grający na drugim szczeblu rozgrywkowym. Miedzianka pierwszy raz występowała w Ekstraklasie w sezonie 2018/2019, a w 2022 roku wróciła do niej po trzyletniej przerwie.

Początki i zdobycie jedynego trofeum

Miedź Legnica to stosunkowo młody klub. Powstał on bowiem zaledwie w 1971 roku. Zapleczem finansowym instytucji, która nazywała się wówczas KS Miedź, były legnickie zakłady pracy: Huta Miedzi, Zakłady Mechaniczne "Legmet" oraz Fabryka Przewodów Nawojowych "Elpena". Miedzianka przez dwie dekady pracowała na swój pierwszy – i jak dotąd jedyny – sukces.

Występując na drugim szczeblu rozgrywek, Miedź sięgnęła po Puchar Polski. W sezonie 1991/1992 drużyna pokonała po drodze znacznie wyżej notowanych rywali, między innymi Stal Mielec, Olimpię Poznań, Zawiszę Bydgoszcz czy Stilon Gorzów Wielkopolski. W finale Miedzianka dotrwała do serii rzutów karnych, a po nich pokonała Górnik Zabrze.

Ten triumf pozwolił legniczanom po raz pierwszy wystąpić w europejskich pucharach. W 1/16 finału Pucharu Zdobywców Pucharów Miedzianka mierzyła się z AS Monaco, prowadzonym wówczas przez Arsene’a Wengera. Klub nie przyniósł wstydu polskiej piłce: u siebie przegrali 0:1, a we Francji wywalczyli bezbramkowy remis.

Miedź Legnica obecnie

Drugim wielkim sukcesem Miedzianki był awans do Ekstraklasy w sezonie 2018/2019. Po raz pierwszy w swej historii klub występował w najwyższej  klasie rozgrywkowej. Potrwało to jednak zaledwie jedną kampanię. Legniczanie wrócili do I ligi, gdzie występowali przez trzy lata. W sezonie 2021/22 nie dali żadnych szans swoim rywalom, kończąc rywalizację na pierwszym miejscu w tabeli z 15-punktową przewagą nad drugim Widzewem. Tym samym mogli cieszyć się z powrotu do najwyższej klasy rozgrywkowej.

Od lipca 2021 roku rolę trenera Miedzi pełnił Wojciech Łobodziński, który w pierwszym sezonie swojej pracy wprowadził drużynę do Ekstraklasy. Ta okazała się jednak zbyt wysokimi progami dla drużyny z Legnicy, która wróciła od pierwszej ligi. W międzyczasie doszło do zmiany na stanowisku trenera, a misję poprowadzenia zespołu na zapleczu Ekstraklasy otrzymał Radosław Bella.