Janusz Niedźwiedź

Janusz Niedźwiedź to trener, który do tej pory potwierdził się przede wszystkim w niższych ligach. Ma on na swoim koncie sukcesy w 3. i 2. lidze. Obecnie jest trenerem Ruchu Chorzów. Wcześniej prowadził Widzew Łódź, z którym w 2022 roku wywalczył awans do Ekstraklasy.

fot. PressFocus

Janusz Niedźwiedź – podstawowe informacje

Imię i nazwiskoJanusz Niedźwiedź
Data urodzenia23 stycznia 1982 roku
Miejsce urodzenia Szczecinek
NarodowośćPolska
Aktualny klubRuch Chorzów
Wzrost1,8 m

Janusz Niedźwiedź – kariera

Janusz Niedźwiedź jest trenerem młodego pokolenia w naszym kraju. Do 2013 roku był on zawodowym piłkarzem, choć już wtedy stawiał pierwsze kroki w roli szkoleniowca. Niedźwiedź występował na pozycji pomocnika. Nie ma w swoim dorobku gry w największych klubach w Polsce. Kariera ta ograniczyła się do niższych lig piłkarskich. Janusz Niedźwiedź bronił barw m.in. Amici II Wronki, Olimpii Elbląg, Warty Poznań, Polonii Słubice czy Warty Sieradz.

W 2013 oficjalnie zakończył przygodę z piłką nożną w roli zawodnika. Co ciekawe, rok wcześniej Niedźwiedź zaczął trenować lokalny zespół, Jarota Jarocin. Po tym, kiedy zawiesił buty na kołku, rozpoczął przygodę w Termy Uniejów. W tym samym roku objął Radomiaka.

Janusz Niedźwiedź w kolejnych latach kariery szkoleniowej prowadził Podhale Nowy Targ. Stamtąd trafił do Stali Rzeszów, w której osiągnął pierwszy znaczący sukces.

Janusz Niedźwiedź – prowadzone drużyny

klubrozpoczęcie pracyzakończenie pracy
Jarota Jarocin16 kwietnia 201219 września 2012
Radomiak Radom7 maja 201317 września 2013
Jarota Jarocin10 czerwca 201526 września 2017
NKP Podhale27 września 201730 czerwca 2018
Stal Rzeszów1 lipca 20189 marca 2020
Górnik Polkowice3 sierpnia 202030 czerwca 2021
Widzew Łódź1 lipca 20215 września 2023
Ruch Chorzów29 grudnia 2023

Stal Rzeszów

Do stolicy podkarpacia Janusz Niedźwiedź przybył w 2018 roku. Wówczas Stal występowała na poziomie 3. ligi, co oznaczało czwarty szczebel rozgrywkowy. Janusz Niedźwiedź szybko zyskał lokalną sympatię, bo Stal pod jego wodzą grała skuteczny futbol. W sezonie 2018/2019 okazała się najlepsza w czwartej grupie III ligi. Wówczas Stal Rzeszów w 34 meczach odniosła tylko 2 porażki. Tym sposobem już w pierwszym roku pracy trenerskiej w Rzeszowie Janusz Niedźwiedź wprowadził ten klub do 2. ligi.

Szkoleniowiec Niedźwiedź pozostał w Rzeszowie do 2020 roku. Dokładnie do 9 marca, kiedy to obie strony rozwiązały umowę za porozumieniem stron. Oficjalnym powodem odejścia Janusza Niedźwiedzia były rozbieżności w wizji zespołu, jak i zarządzaniem klubu. Pod wodzą Niedźwiedzia Stal Rzeszów przez 14 miesięcy była niepokonana na swoim obiekcie.

Po odejściu ze Stali Rzeszów trener Niedźwiedź związał się na krótko z litewskim FK Riteriai. Następnie wrócił do Polski, gdzie przejął Górnika Polkowice.

Górnik Polkowice

To że Janusz Niedźwiedź potrafi przygotować drużynę do tego, żeby ta biła się o awans do wyższych rozgrywek, potwierdził również w Górniku Polkowice. Tak jak w Rzeszowie, tak i w Polkowicach już w pierwszym sezonie metody szkoleniowe Niedźwiedzia dały zwycięstwo w lidze. Kiedy przychodził do Polkowic Górnik grał w 2. lidze, a po kilku miesiącach jego pracy drużyna ta trafiła do 1. ligi. Co więcej, podopieczni Niedźwiedzia awansowali z pierwszego miejsca w tabeli. W 36 meczach odnieśli 22 zwycięstwa, 10 remisów i 4 porażki.

Tym sposobem Janusz Niedźwiedź został okrzyknięty jako jeden ze specjalistów od awansów. Dlatego w 2021 roku po jego usługi sięgnął Widzew Łódź, który liczy na powrót do Ekstraklasy po latach nieobecności w tych rozgrywkach.

Widzew Łódź

Janusz Niedźwiedź po awansie do 1. ligi z Górnikiem Polkowice szybko przykuł uwagę włodarzy Widzewa Łódź. Ci już w czerwcu zakontraktowali go na przyszły sezon 2021/2022. Niedźwiedź podpisał dwuletni kontrakt. Cel, jaki przed nim postawiono, jest jasny: awans do Ekstraklasy. W uzasadnieniu klub potwierdził, że wyjątkowo ceni zdolności Janusza Niedźwiedzia w osiąganiu wyznaczonych zadań.

Jak na razie Widzew ze współpracy z Januszem Niedźwiedziem może być zadowolony. Już w pierwszym roku drużyna pod jego wodzą walczyła o awans do Ekstraklasy, ale ostatecznie ta sztuka im się nie udało. Kolejne podejście było już skuteczne. W sezonie 2021/22 Widzew zajął drugie miejsce w tabeli pierwszej ligi i uzyskał bezpośredni awans do najwyższej klasy rozgrywkowej.

W pierwszym sezonie po awansie do Ekstraklasy drużyna zajęła 12. miejsce w tabeli. Początek sezonu 2023/24 nie był już udany i we wrześniu władze klubu podjęły decyzję o zmianie szkoleniowca. Niedźwiedzia w Łodzi zastąpił Daniel Myśliwiec.

Ruch Chorzów

Tuż przed końcem 2023 roku Janusz Niedźwiedź został ogłoszony nowym szkoleniowcem Ruchu Chorzów, gdzie przejął zespół po tymczasowym szkoleniowcu Januszu Wosiu. Wcześniej był łączony z zastąpieniem Jacka Zielińskiego na stanowisku trenera Cracovii.

Janusz Niedźwiedź – aktualności