Stadion im. Orła Białego (Polska, Legnica)

Stadion im. Orła Białego w Legnicy to obiekt, na którym swoje domowe mecze rozgrywa Miedź Legnica. Stadion może pomieścić ponad sześć tysięcy kibiców. Arena meczów Ekstraklasy w sezonach 2018/2019 oraz 2022/2023.

Stadion Miedzi Legnica
fot. PressFocus

Stadion im. Orła Białego w Legnicy – podstawowe informacje

KrajPolska
MiastoLegnica
Adresul. Hetmańska 2, 59-220 Legnica
Data otwarcia1948
Pojemność6 194
Drużyna rozgrywająca mecze na obiekcieMiedź Legnica

Stadion im. Orła Białego – dom Miedzi Legnica

Stadion im. Orła Białego w Legnicy obrósł pewną legendą. Powstał tuż po zakończeniu II wojny światowej, w 1948 roku. Według wspomnianej legendy w wykopach pod boiskiem znaleziono kilka poniemieckich czołgów, które miały stać wcześniej w miejscu powstawania obiektu. Nie sposób jednak potwierdzić prawdziwości tych doniesień.

Rzecz jasna, tak stary obiekt przeszedł kilka renowacji. Pierwsza miała miejsce pod koniec lat 60. XX wieku. To wówczas powstały nasypowe trybuny w kształcie litery “U” z otwartą północną stroną. Ta odsłania pawilon szatniowy. W takiej postaci na arenie mogło zasiąść nawet 20 tysięcy kibiców. Na takim obiekcie Miedź stoczyła boje o swoje pierwsze istotne trofeum, czyli zdobyty w 1992 roku Puchar Polski. Stadion nie spełniał jednak wymogów UEFA, więc starcie w Pucharze Zdobywców Pucharów przeciwko AS Monaco rozegrano już w Lubinie.

Kolejne renowacje miały miejsce już w latach 2005-2009, gdy powstały cztery żelbetonowe trybuny. Dach nad obiektem pojawił się zaś dopiero w 2017 roku.

Stadion imienia Orła Białego był świadkiem pierwszego w historii Miedzi sezonu w Ekstraklasie. Miało to miejsce w kampanii 2018/2019. Zespół szybko spadł do 1. Ligi, ale powrócił do elity w 2022 roku.