stadium-image
IMAGO/Łukasz Sobala/PressFocus
Korona Kielce

Korona Kielce

Ekstraklasa
Rok założenia: 1973
Przydomek: Scyzory
Barwy: żółto-czerwone
Prezes: Łukasz Jabłoński
Trener: Kamil Kuzera
Stadion: Arena Kielce
Pojemność: 15700
Adres: ul. Ściegiennego 8, 25-033 Kielce

Następny mecz

Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 5 marca 2024 12:34.

Sukcesy

Finał Pucharu Polski

1 razy

Osiągnięty w 2007

Newsy

Korona Kielce – terminarz i wyniki

Korona Kielce – skład i statystyki

Najlepsi strzelcy Korony Kielce w Ekstraklasie

Korona Kielce – transfery

Korona Kielce – początki

Korona Kielce powstała w 1973 roku w wyniku połączenia Iskry Kielce i SHL Kielce. Początkowo klub występował w lidze okręgowej, dopiero w 1975 roku po raz pierwszy awansował do II ligi. Lata 80. i 90. to wieczna tułaczka Koroniarzy po niższych ligach. W tym okresie spędzili oni 14 sezonów na drugim i 17 kampanii na trzecim szczeblu rozgrywkowym. Najlepszy okres w historii klubu miał przypaść na XXI wiek.

XXI wiek – najlepszy okres pomimo afery korupcyjnej

W 2002 roku Koronę przejęła firma Kolporter S.A. To pomogło zespołowi w wywalczeniu swych największych sukcesów na polskich boiskach. W 2005 roku po raz pierwszy kielczanie awansowali do Ekstraklasy. Już dwa lata później dotarli do finału krajowego pucharu, gdzie przegrali jednak z Dyskobolią Grodzisk Wielkopolski 0:2. 2008 rok to czarny rozdział w historii Korony. Wówczas klub został zdegradowany do I ligi za działania korupcyjne.

Nie odbiło się to jednak znacznie na sportowej formie drużyny. Po roku wróciła już do Ekstraklasy i występowała w niej nieprzerwanie do 2020 roku. W tym okresie Korona dwukrotnie sięgnęła po najwyższe w swej historii, piąte miejsce w lidze. Gdy zrobiła to w 2012 roku, zespół poczęto nazywać "Bandą świrów". Przed początkiem kampanii Scyzory były bowiem skazywane na walkę o utrzymanie.

Korona Kielce obecnie

Od 2020 roku Korona występowała występował w I lidze. Od grudnia 2021 roku zespół prowadzi trener Leszek Ojrzyński, który w sezonie 2021/22 wywalczył z nim powrót do Ekstraklasy. Korona awansowała do najwyższej klasy rozgrywkowej dzięki wygranej w barażach.

Początek sezonu 2022/23 nie był udany dla Korony, czego konsekwencją była zmiana na stanowisku trenera. Zwolnionego pod koniec października 2022 roku Leszka Ojrzyńskiego zastąpił Kamil Kuzera. Pod jego wodzą drużyna spisywała się świetnie i zdołała zapewnić sobie utrzymanie w lidze.