Suzuki Arena (Polska, Kielce)

Suzuki Arena to obiekt piłkarski znajdujący się w Kielcach, na którym swoje domowe mecze rozgrywa miejscowa Korona. Otwarto go w 2006 roku i może pomieścić ponad 15 tysięcy kibiców.

Stadion Korony Kielce
PressFocus

Suzuki Arena – podstawowe informacje

KrajPolska
MiastoKielce
Adresul. Ściegiennego 6, 25-001 Kielce
Data otwarcia01.04.2006
Pojemność15 500
Drużyna rozgrywająca mecze na obiekcieKorona Kielce

Suzuki Arena – dom Korony Kielce

Suzuki Arena to stadion, który powstał w miejscu dawnego obiektu Korony Kielce. Choć wspomniana arena otrzymała modernizacje w latach 80. i 90., szybko przestała spełniać wymagania dotyczące gry w Ekstraklasie.

Trwające niespełna dwa lata prace rozpoczęły się w listopadzie 2004 roku. W kwietniu 2006 roku Korona zagrała już pierwsze spotkanie przeciwko Zagłębiu Lubin. Niedługo później stadion gościł pierwszy mecz międzynarodowy – starcie z Borussią Dortmund.

W momencie otwarcia był to najnowocześniejszy obiekt piłkarski w Polsce. Zbudowano go na planie prostokąta. Ma stosunkowo niewielką powierzchnię, w związku z ograniczeniami dotyczącymi usytuowania go w pobliżu centrum miasta. Zadaszone trybuny są dwupoziomowe, a wyższa kondygnacja nachodzi na dolną. To pozwala gościć znaczną liczbę kibiców – ponad 15 tysięcy. Koszt budowy areny wyniósł niespełna 50 milionów złotych.

Suzuki Arena kilkukrotnie gościła seniorską reprezentację Polski. To właśnie w Kielcach rozpoczęły się zwycięskie dla Biało-czerwonych eliminacje do Euro 2008. Ponadto na tym obiekcie rozegrano słynny mecz z San Marino w 2009 roku. Polacy wygrali 10:0, a pierwsza bramka padła najszybciej w naszej historii – już w 23. sekundzie spotkania.

W 2012 roku Suzuki Arena gościła też finał Pucharu Polski, z którego z tarczą wyszli piłkarze Legii Warszawa. Stadion też był też jednym z sześciu miast-gospodarzy Euro 2017 U21. Rozegrano na nim trzy spotkania Grupy A, w tym pojedynek młodzieżówek Anglii i Polski (3:0).

W sezonie 2022/2023 na Suzuki Arena wrócą mecze Ekstraklasy. Piłkarze Korony awansowali bowiem do elity po dwóch latach spędzonych w Fortuna 1. Lidze.