Łukasz
Fabiański

Łukasz Fabiański to zawodnik występujący na pozycji bramkarza. Przez większą część kariery reprezentuje kluby z Wysp Brytyjskich. Z reprezentacją Polski brał udział w trzech turniejach rangi mistrzowskiej.

Czytaj dalej…

1
IMAGO/David Klein
Imię i nazwisko Łukasz Fabiański
Data urodzenia 1985-04-18
Miejsce urodzenia Kostrzyn na Odrą
Narodowość Polska
Aktualny klub West Ham United
Pozycja bramkarz
Waga 83 kg
Wzrost 190 cm

Łukasz Fabiański – kariera

Fabiański na szerokie wody wypłynął podczas sezonu 2005/2006. Wówczas zdobył z Legią Warszawa mistrzostwo Polski oraz został wybrany na najlepszego bramkarza Ekstraklasy. Wyróżnienie to otrzymał także rok później, gdy opuszczał stołeczny klub na rzecz Arsenalu.

1 lipca 2007 przechodził do drużyny z Premier League z wielkimi nadziejami, jednak w północnym Londynie nie zawsze był pierwszym wyborem trenera. Na Emirates Stadium Polak spędził siedem sezonów, w których rozegrał 78 spotkań. Biorąc pod uwagę długość pobytu wynik ten z pewnością imponujący nie jest. Z Arsenalem w 2014 roku wygrał Puchar Anglii.

Po wygaśnięciu kontraktu z Arsenalem, Łukasz Fabiański przeniósł się do Swansea City, gdzie spędził kolejne cztery sezony. W nowym klubie, polski bramkarz od razu stał się zawodnikiem podstawowego składu łącznie występując 150 spotkaniach. Reprezentant Polski w tym czasie musiał 225 razy wyciągać piłkę z siatki, ale też 39 razy zachował czyste konto.

Bardzo dobre występy zaowocowały kolejnym transferem. W lipcu 2018 roku Fabiański za osiem milionów euro trafił do West Ham United, w którym gra do dziś. Jego obecny kontrakt wygasa w czerwcu 2024 roku. W zespole Młotów również wywalczył miejsce w podstawowym składzie, a na swoim koncie ma już ponad sto występów, w tym występ w Lidze Europy.

W seniorskiej reprezentacji Polski Fabiański wystąpił 56 razy. Debiutował w marcu 2006 roku pod wodzą Pawła Janas. Był uczestnikiem mistrzostw świata 2006 i 2018, a także mistrzostw Europy 2008, 2016 oraz 2020. Do polskiej drużyny narodowej był powoływany przez piętnaście lat. Reprezentacyjną karierę zdecydował się zakończyć w październiku 2021 ostatni raz występując w meczu przeciwko San Marino.

Łukasz Fabiański – aktualności

Najczęściej zadawane pytania:

Jaki numer na koszulce ma Łukasz Fabiański?

Łukasz Fabiański rozgrywa spotkania w koszulce z numerem 1.

W jakich klubach grał Łukasz Fabiański?

Łukasz Fabiański w trakcie swojej kariery grał w klubach MSP Szamotuły, Lubuszanin Drezdenko, Sparta Brodnica, Mieszko Gniezno, Lech Poznań, Legia Warszawa, Arsenal, Swansea, West Ham.