Łukasz Fabiański

Łukasz Fabiański

Łukasz Fabiański to zawodnik występujący na pozycji bramkarza. Przez większą część kariery reprezentuje kluby z Wysp Brytyjskich. Z reprezentacją Polski brał udział w trzech turniejach rangi mistrzowskiej.

Czytaj dalej…

Łukasz Fabiański – podstawowe informacje

Imię i nazwiskoŁukasz Fabiański
Data urodzenia18 kwietnia 1985 roku
Miejsce urodzenia Kostrzyn na Odrą
NarodowośćPolska
Aktualny klubWest Ham United
PozycjaBramkarz
Waga83 kg
Wzrost1,90 m

Łukasz Fabiański – kariera

Fabiański na szerokie wody wypłynął podczas sezonu 2005/2006. Wówczas zdobył z Legią Warszawa mistrzostwo Polski oraz został wybrany na najlepszego bramkarza Ekstraklasy. Wyróżnienie to otrzymał także rok później, gdy opuszczał stołeczny klub na rzecz Arsenalu.

W drużynie Kanonierów nie zawsze był pierwszym wyborem trenera. Podczas siedmioletniego pobytu rozegrał 78 meczów oraz zdobył jeden Puchar Anglii. Latem 2014 roku został zawodnikiem Swansea City. Cztery lata później Polaka kupił West Ham, z którym Fabiański zakwalifikował się do Ligi Europy na sezon 2021/2022.

W seniorskiej reprezentacji Polski Fabiański wystąpił blisko 60 razy. Otrzymał powołanie na Mistrzostwa Świata w 2006 roku, ale nie dostąpił zaszczytu zagrania meczu. W 2016 roku doszedł z kadrą Adama Nawałki do ćwierćfinału Mistrzostw Europy, broniąc w czterech z pięciu potyczek. Na Mundialu w 2018 roku wystąpił przeciwko Japonii.

Łukasz Fabiański – aktualności