Eintracht Frankfurt

Eintracht Frankfurt

Bundesliga

Eintracht jest klubem z Frankfurtu, czyli piątego co do wielkości miasta w Niemczech. Początki zespołu sięgają 1899 roku. Wówczas w miejscowości utworzono dwie ekipy – Frankfurter Fußball-Club Viktoria von 1899, który uważany jest za prototyp obecnie znanego Eintrachtu oraz Frankfurter Fußball-Club Kickers von 1899. W 1911 roku te dwa kluby połączyły się i drużyna funkcjonowała pod nazwą Frankfurter Fußball-Verein (Kickers Viktoria).

Rok założenia: 1899

Przydomek: Orły

Barwy: czerwono-czarno-białe

Adres:
Mörfelder Landstraße 362 60528 Frankfurt

Fax:
069-95503110

Telefon:
069-955030

Strona:
eintracht.de

Prezes:
Peter Fischer

Menedżer:
Oliver Glasner

Pojemność:
51,500

Sukcesy

Mistrzostwo Niemiec:
1 tytuł

Zdobyte w 1959

Puchar Niemiec:
5 tytułów

Zdobytych w 1974, 1975, 1981, 1988, 2018

Puchar UEFA:
1 tytuł

Zdobyte w 1980

Eintrach Frankfurt – terminarz i wyniki

Eintracht Frankfurt – skład

Eintrach Frankfurt – najlepsi strzelcy

Eintracht Frankfurt – aktualności klubowe

Eintracht Frankfurt – historia klubu

Eintracht Frankfurt eV zdecydowaną większość sezonów rozegrał w najwyższej klasie rozgrywkowej w Niemczech. Klub posiada kilka przydomków jak: SGE, Launische Diva (Kapryśna Diwa) czy Die Adler (Orły), lecz w Polsce najbardziej znany jest pod ostatnim wymienionym. Eintracht posiada czerwono-czarne-biało barwy, a w herbie klubu widnieje czerwony orzeł z koroną na białym tle. Ekipa z miasta leżącego po obu stronach rzeki Men ma na swoim koncie jedno mistrzostwo Niemiec i pięciokrotnie sięgała po Puchar kraju. Eintracht odniósł także zwycięstwo na arenie międzynarodowej, triumfując w Pucharze UEFA w sezonie 1979/80. W drużynie z Frankfurtu w przeszłości grało kilku polskich zawodników, m.in. Cezary Tobollik, Janusz Turowski, Włodzimierz Smolarek, Jan Furtok czy Paweł Kryszałowicz.

Mistrzostwo i krajowe puchary

Początkowo Eintracht rywalizował w rozgrywkach regionalnych. W sezonie 1929/30 klub wywalczył po raz pierwszy mistrzostwo Niemiec Południowych, a ten sam wynik powtórzył dwa lata później. W 1932 roku Orły stanęły przed szansą premierowego triumfu w mistrzostwach kraju, ale w finale lepszy okazał się Bayern Monachium, który wygrał 2:0. Największy sukces w lidze niemieckiej Eintracht zanotował w 1959 roku, kiedy to zdobył pierwsze i jak się później okazało jedyne mistrzostwo w zmaganiach elity. Wówczas Orły pokonały w finale po dogrywce ekipę Kickers Offenbach 5:3. W późniejszych latach już po powstaniu Bundesligi Eintracht pięciokrotnie zdołał zająć trzecie miejsce na koniec zmagań, a ostatni raz w 1993 roku. W latach 70. i 80. XX wieku Eintracht łącznie czterokrotnie triumfował w zmaganiach o Puchar kraju.

Pamiętne lata w Europie

W kampanii 1959/60 Eintracht po raz pierwszy przystąpił do rozgrywek na arenie międzynarodowej i dość niespodziewanie doszedł do finału Pucharu Europy. Wówczas ekipa z Frankfurtu musiała uznać wyższość Realu Madryt 3:7. W 1967 roku Orły wygrały natomiast zmagania w Pucharze Intertoto, pokonując w finałowym dwumeczu Inter Bratysława 4:3, natomiast w 1/2 rozgrywek niemiecka drużyna wyeliminowała Zagłębie Sosnowiec. W kolejnych latach Eintracht jeszcze kilkukrotnie pokazywał się z dobrej strony w europejskich pucharach, ale największy sukces zanotował w sezonie 1979/80. Wtedy frankfurtczycy wygrali Puchar UEFA, okazując się lepszą drużyną od innego niemieckiego klubu – Borussii Moenchengladbach (3:3 w dwumeczu, ale lepszy bilans bramek na wyjeździe).

Eintracht Frankfurt w XXI wieku

Po sezonie 2000/01 Eintracht po raz drugi w historii spadł z Bundesligi, by awansować do niej po dwóch latach przerwy. Powrót nie był udany, ponieważ Orły już po roku w elicie ponownie doświadczyły degradacji. W kampanii 2004/05 ekipa z Frankfurtu uzyskała awans do Bundesligi, zajmując trzecie miejsce. Po kilku przeciętnych sezonach w elicie klub znów spadł do drugiej ligi po kampanii 2010/11, lecz tak jak ostatnio, tak i tym razem Orły już po roku wróciły do ekstraklasy. Eintracht jako beniaminek zajął najlepsze – szóste miejsce w Bundeslidze w XXI wieku w sezonie 2012/13. Od tego czasu zespół nieprzerywanie gra w elicie. W kampanii 2017/18 Orły po raz piąty w historii cieszyły się z triumfu w Pucharze Niemiec, po sensacyjnym zwycięstwie nad Bayernem 3:1. W kolejnej kampanii Eintracht doszedł do półfinału Ligi Europy, lecz przegrał w dwumeczu po rzutach karnych z Chelsea Londyn.