stadium-image
IMAGO/Werner Otto
Borussia M'gladbach

Borussia Moenchengladbach

Bundesliga
Rok założenia: 1900
Przydomek: Źrebaki
Barwy: czarno-biało-zielone
Prezes: Rolf Koings
Trener: Gerardo Seoane
Strona: borussia.de
Stadion: Borussia-Park
Pojemność: 54057
Adres: Hennes-Weisweiler-Allee 1, 41179 Mönchengladbach

Następny mecz

FSV Mainz 05

Bundesliga |

2 marca 2024

15:30

Borussia M’gladbach
Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 23 lutego 2024 22:07.

Sukcesy

Mistrzostwo Niemiec

5 razy

Zdobyte w 1970, 1971, 1975, 1976, 1977

Puchar Niemiec

3 razy

Zdobyty w 1960, 1973, 1995

Finał Pucharu Europy

1 raz

Osiągnięty w 1977

Puchar UEFA

2 razy

Zdobyty w 1975, 1979

Newsy

Borussia Moenchengladbach – terminarz i wyniki

Borussia Moenchengladbach – skład i statystyki

Najlepsi strzelcy Borussii M’gladbach w Bundeslidze

Borussia M’gladbach – transfery

Borussia Moenchengladbach to niemiecki klub piłkarski, który występuje w Bundeslidze. Przedstawiamy podstawowe informacje o Źrebakach - aktualny skład, statystyki i historia w jednym miejscu.

Borussia Moenchengladbach - historia klubu

Borussia Moenchengladbach to niemiecki zespół, który powstał w 1900 roku. W tabeli wszech czasów pod względem wartości i liczby zdobywanych miejsc na podium Borussia zajmuje trzecią pozycję, a wyprzedzają ją jedynie Bayern Monachium i Borussia Dortmund. Borussia znana jest wśród fanów futbolu pod przydomkami: Die Fohlen (Źrebaki), Fohlenelf (Jedenastka Źrebaków), a w Polsce także w skrócie BMG. Podstawowe barwy drużyny są czarno-biało-zielone. Borussia Moenchengladbach większość sezonów spędziła w Bundeslidze, a na najwyższym szczeblu rozgrywkowym występuje nieprzerwanie od sezonu 2008/09.

Najważniejsze sukcesy w historii Źrebaków to pięciokrotnie zdobycie mistrzostwa Niemiec oraz dwukrotne zwycięstwo w Pucharze UEFA. Ponadto Borussia Moenchengladbach trzykrotnie triumfowała w zmaganiach o Puchar kraju. Drużyna wywalczyła również Superpuchar Niemiec. Najwięcej występów w barwach Źrebaków zaliczył Berti Vogts - 419, natomiast zdecydowanie najbardziej bramkostrzelny gracz Borussii to Jupp Heynckes ze 195 trafieniami na koncie.

Początkowe dekady funkcjonowania klubu

Borussia Moenchengladbach rozpoczęła swoją działalność jako FC Borussia. Po dwunastu latach od powstania zespół dołączył do ligi zawodowej - Verbandsligi. Ważnym momentem w dziejach Źrebaków było rozpoczęcie budowy stadionu w 1914 roku na ziemi, która została zakupiona specjalnie na ten cel. Przez wiele lat Borussia rozgrywała swoje spotkania na obiekcie Boekelbergstadion. Tuż po zakończeniu I wojny światowej doszło do fuzji dwóch ekip - FC Borussii z Turnverein Germania 1889 i w efekcie tego nowa nazwa drużyny brzmiała 1899 VfTuR M.Gladbach. W 1920 roku klub z Moenchengladbach triumfował w rozgrywkach o mistrzostwo Niemiec Zachodnich, pokonując 3:1 w finale drużynę Koelner BC 01. Rok później doszło do kolejnej zmiany nazwy klub, a od tej chwili Źrebaki nazywały się Borussia VfL 1900 e.V. M.Gladbach. Przez kilkanaście kolejnych lat Borussia grała w ligach okręgowych.

Premierowy Puchar i Początki w Bundeslidze

Kolejnym istotnym rokiem w historii Borussii Moenchengladbach jest rok 1960. Wówczas Źrebaki triumfowały w Pucharze Niemiec Zachodnich, po pokonaniu 1. FC Koeln. W tym samym roku Borussia sięgnęła po debiutanckie trofeum za zwycięstwo w Pucharze całych Niemiec, ogrywając Karlsruher SC 3:2. Również w 1960 roku zespół zmienił swoją nazwę na Borussia VfL Moenchengladbach z powodu zmiany nazwy miasta. W sezonie 1964/65 Źrebaki wygrały zmagania w lidze regionalnej i uzyskały awans do Bundesligi. W tym samym roku kwalifikację na najwyższy szczebel krajowy uzyskał późniejszy dominator zmagań - Bayern Monachium i to te dwa kluby początkowo rywalizowały o miano najlepszej ekipy w kraju. Pod koniec lat 60. XX w. Borussia dwa razy z rzędu kończyła ligowe zmagania na trzeciej pozycji.

Złote lata siedemdziesiąte i podbój Europy

Borussia Moenchengladbach lata 70. XX wieku rozpoczęła od wywalczenie pierwszego w historii klubu mistrzostwa Niemiec, wyprzedzając Bayern i Herthę Berlin. Do tytułu poprowadził Źrebaki Herbert Laumen - strzelec 19 goli. W kolejnym sezonie Borussia znowu okazała się najlepsza w rozgrywkach, stając się tym samym pierwszym niemieckim zespołem, który obronił mistrzostwo w Bundeslidze. W kolejnych trzech sezonach triumfował Bayern, a Borussia w tym czasie zanotowała miejsce trzecie i drugie. W 1973 roku Źrebaki wywalczyły drugi w historii Puchar kraju. W latach 1974-1977 ekipa z Moenchengladbach wyrównała wyczyn monachijczyków i trzykrotnie z rzędu cieszyła się z mistrzowskiego tytułu w lidze niemieckiej. Bundesliga została zdominowana przez ten klub.

W latach 70. XX w. Borussia Moenchengladbach co roku występowała na arenie międzynarodowej i w tym czasie jej pozycja na Kontynencie była bardzo mocna. W sezonie 1974/75 Borussia wygrała Puchar UEFA po zwycięstwie w dwumeczu nad holenderskim FC Twente 5:1. W kampanii 1978/79 Źrebaki ponownie sięgnęły po trofeum za wygranie tych samych rozgrywek, pokonując Crvenę zvezdę 2:1, Borussia w tej dekadzie miała szanse na kolejne trofea w Europie, ale m.in. dwukrotnie w finale na jej drodze stanął Liverpool.

W stronę przeciętności, spadki i walka o powrót do czołówki

Od 1977 roku do końca XX wieku Borussia nie zdobyła już nigdy mistrzostwa kraju, a w sumie tylko dwukrotnie zajmowała trzecią pozycję w lidze. Wraz z kolejnymi sezonami drużynie przytrafiały się zdecydowanie częściej miejsca w środku stawki, a nawet niżej. Ostatnim poważnym sukcesem Źrebaków na krajowym podwórku było zwycięstwo w Pucharze Niemiec w 1995 roku, kiedy to pokonali VfL Wolfsburg 3:0.

Po sezonie 1998/99 Borussia Moenchengladbach na dwa lata opuściła elitę, a po powrocie zajmowała miejsca w drugiej części tabeli. W kampanii 2006/07 Źrebaki ponownie zostały zdegradowane, ale już po roku uzyskały awans do Bundesligi. Dopiero w drugiej dekadzie XXI wieku Borussia podniosła swój poziom i regularnie zaczęła zajmować miejsca w górnej drabince rozgrywek. W sezonie 2014/15 Źrebaki uplasowały się nawet na trzeciej pozycji. Od sezonu 2012/2013 Borussia znowu zaczęła w miarę regularnie występować w rozgrywkach europejskich, ale bez spektakularnych osiągnięć.

Warto wspomnieć, że w przeszłości w Borussii Moenchengladbach w przeszłości występowali Polacy. Pierwszym z nich był Andrzej Juskowiak. Napastnik w latach 1996-1998 zdobył dla Źrebaków 16 goli w 59 meczach. Przez rok (od 2001 do 2002)) piłkarzem tego klubu był także Marcin Mięciel, który w 19 meczach zanotował dwa trafienia. W latach 2005-2008 zawodnikiem Źrebaków był natomiast mający podwójne obywatelstwo Eugen Polanski.