REKLAMA
REKLAMA

UEFA o zasadach kwalifikacji do LM i LE

dodał: Marcin Mondorowicz  |  źródło: UEFA.com  |  22.02.2020 22:22
UEFA o zasadach kwalifikacji do LM i LE

UEFA

Nowy profil goal.pl na Facebooku!
Europejska Unia Piłkarska (UEFA) potwierdziła, że kwalifikacje do Ligi Mistrzów i Ligi Europy muszą być rozstrzygnięte w oparciu o "zasługi sportowe".

Władze UEFA spotkały się w czwartek, aby po raz kolejny przedyskutować wpływ pandemii koronawirusa na rozgrywki piłkarskie i ponowie wydały rekomendację, aby rozgrywki we wszystkich krajowych federacjach zostały dokończone.

UEFA wezwała wszystkie krajowe związki do zbadania wszystkich możliwych opcji naturalnego dokończenia najważniejszych rozgrywek krajowych dających kwalifikację do rozgrywek europejskich. W oficjalnym komunikacie UEFA podkreśliła jednak, że "zdrowie zawodników, kibiców i wszystkich osób zaangażowanych w piłkę, jak również ogółu społeczeństwa, musi pozostać w tym momencie głównym przedmiotem troski".

"Idealnym scenariuszem, o ile pozwoli na to sytuacja, jest dokończenie obecnie zawieszonych rozgrywek krajowych, co umożliwi klubom piłkarskim zakwalifikowanie się do rozgrywek klubowych UEFA na podstawie zasług sportowych w ich oryginalnym formacie. Gdyby nie było to możliwe, w szczególności ze względu na kwestie związane z kalendarzem, byłoby lepiej, gdyby zawieszone rozgrywki krajowe zostały wznowione w innym formacie w sposób, który nadal ułatwiałby klubom zakwalifikowanie się na podstawie osiągnięć sportowych" - czytamy w komunikacie UEFA.

W dalszej części komunikatu UEFA czytamy:

"Dokładając wszelkich starań, aby dokończyć rozgrywki krajowe, Krajowe Związki mogą mieć uzasadnione powody do przedwczesnego zakończenia rozgrywek krajowych, w szczególności w następujących przypadkach:

- istnienie oficjalnego zarządzenia zakazującego rozgrywek sportowych, nie pozwalającego na to, aby zawody zostały dokończone przed terminem, który umożliwiłby zakończenie bieżącego sezonu w odpowiednim czasie przed rozpoczęciem następnego.

- problemy gospodarze nie do przezwyciężenia, które uniemożliwiają zakończenie sezonu, ponieważ zagrażałoby to długoterminowej stabilności finansowej krajowych rozgrywek i klubów.

Jeśli rozgrywki krajowe zostałyby przedwcześnie zakończone z uzasadnionych powodów zgodnie z powyższymi warunkami, UEFA wymagałaby od danego związku krajowego wybrania klubów do rozgrywek UEFA w sezonie 2020/21 na podstawie osiągnięć sportowych w rozgrywkach krajowych w sezonie 2019/20:

- procedura wyboru klubów powinna opierać się na obiektywnych, przejrzystych i niedyskryminacyjnych zasadach. W przeciwnym razie związki i ligi powinny mieć możliwość decydowania o końcowych miejscach w swoich rozgrywkach krajowych, z uwzględnieniem szczególnych okoliczności każdych rozgrywek.

- ostatecznie określenie kwalifikujących się miejsc do zawodów klubowych UEFA powinno zostać potwierdzone przez odpowiednie właściwe organy na szczeblu krajowym.

UEFA zastrzega sobie prawo do odmowy lub oceny zgłoszenia dowolnego klubu zaproponowanego przez krajową federację przy przedwczesnym zakończeniu rozgrywek krajowych, w szczególności w przypadku, gdy:

- zawody krajowe nie zostały przedwcześnie zakończone z powodów podanych w niniejszych wytycznych UEFA lub nad podstawie innych uzasadnionych przyczyn związanych ze zdrowiem publicznym;

- kluby został wybrane zgodnie z procedurą, która nie była obiektywna, przejrzysta i niedyskryminująca, w związku z czym nie można było uznać, że wybrane kluby zostały zakwalifikowane na podstawie osiągnięć sportowych;

- istnieje publiczne postrzeganie nieuczciwości w odniesieniu do kwalifikacji klubu.


OTRZYMUJ NAJNOWSZE LIGOWE AKTUALNOŚCI


REKLAMA

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby dodać komentarz:

Komentarze | 6 komentarzy

Ermac | 23.04.2020 17:51

Uefa rekomenduje hehe, z tego co ja się orientuję to rząd np. w Hiszpanii, czy takiej Anglii w przypadku wykrycia u danej osoby koronawirusa NAKAZUJE 14-dniową kwarantannę, tyczy się to również otoczenia takiej osoby, oraz osób, uwaga, wracających z zagranicy, nawet gdy wynik testu jest negatywny.
Wyobraźmy sobie teraz taką sytuację, po meczu zawodnicy są badani i jeden z nich ma pozytywny wynik na COVID-19, automatycznie cała drużyna leci na kwarantannę pauzując przez 14 dni, bo przecież mieli z zarażonym kontakt.
Uefa w takiej sytuacji chce organizować europejskie puchary? Przecież to są jakieś jaja.

dalmare | 23.04.2020 20:11

Po prostu organy zarządzające piłką (jak i inni zarządzający działami gospodarki), łącząc się telewizyjnie wykonują codzienną pracę w oparciu o spływające dane zdrowotne i akty administracyjne z krajów, tak aby być gotowym na możliwe po czerwcu wygasanie zarażeń; patrz aktualizowane prognozy 'dnia bez śmierci covid' czy 'dnia bez zarażeń' w poszcz krajach. Priorytetowe w sporcie 'wywalczone nie nadane' pozostaje bez zmian.
Relacje z narad są codzienne, czy to gazzetta czy marca/as. Projekty sierpniowych Pucharów ograniczają podróże przez formułę pojedynczego meczu, miniturnieju, skoszarowania (także obsługujących) w bezpiecznych lokalizacjach. Publiczność wróci na imprezy masowe po wdrożeniu szczepionki.

piotruś83 | 23.04.2020 21:11

UEFA bedzie naciskac zeby druzyny ktore sa najwyzej w rankingu graly w nastepnym sezonie w pucharach. Oczywiscie w przypadku gdy dana liga nie bedzie w stanie dokonczyc rozgrywek. W Anglii w takim przypadku top4 to Liverpool, City, United i Arsenal. Chelsea na 5 miejscu gdyby City nie zagralo.

dalmare | 23.04.2020 23:42

^ "'...UEFA bedzie naciskac zeby druzyny ktore sa najwyzej w rankingu graly w nastepnym sezonie w pucharach..."-
-  skądże, rozstrzygają rozegrane mecze, drobiazgowo określono jak wolno ustalać:
as.com/futbol/2020/04/23/internac ional/1587642599_400210.html

piotruś83 | 24.04.2020 02:49

Rozmarzylem sie :) A tak na serio to w razie nie dokonczenia sezonu ligi beda mogly decydowac w jaki sposob wybiora druzyny do pucharow, ale ostateczne slowo bedzie nalezalo do UEFA.

Ermac | 24.04.2020 21:56

@dalmare

Problem w tym, że te wszystkie prognozy są patykiem na wodzie pisane, bo nikt nie wie czy wirus odpuści, jak odpuści to kiedy, jak odpuści to kiedy wróci.

Dzisiaj z La Rambla:
"Prezes Komitetu Medycznego UEFA Tim Meyer: Dokończenie europejskich pucharów jest bardziej skomplikowane niż wznowienie rozgrywek krajowych, nawet przez obecne restrykcje w podróżowaniu. Możliwe, że będą potrzebne specjalne pozwolenia. Trzeba mieć na uwadze różne scenariusze sanitarne i prawne. W niektórych miejscach poziom trudności byłby znacznie wyższy."
Chciałbym znać odpowiedź na pytanie, jaka będzie procedura postępowania w przypadku wykrycia koronawirusa u zawodnika po meczu.
Kwarantanna 14 dni dla zawodnika?
Kwarantanna 14 dni dla zawodnika i całej drużyny?
Kwarantanna 14 dni dla zawodnika i całej drużyny , oraz drużyny przeciwnika z którym rozgrywali spotkanie?

Co z tymi testami?
"Ministerstwo Zdrowia w Hiszpanii nie zamierza zmieniać zasad dotyczących przeprowadzania testów na obecność koronawirusa. Zgodnie z ustawą, można jednak je wykonać tylko w przypadku tych piłkarzy, którzy mają objawy choroby"
"Sekretarz generalny departamentu zdrowia Generalitat Joan Guix: Testy na COVID-19 są do wyłącznej dyspozycji administracji publicznej. Piłkarze nie mogą przejść tych testów w sposób legalny."

No i dlaczego ten test ma otrzymać piłkarz, a nie np. pani ekspedientka w supermarkecie? Ona potrzebuje go bardziej, priorytety.

Moim zdaniem powinniśmy zapomnieć o europejskich pucharach w tym, oraz w przyszłym sezonie.



goal.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy