Górnik wygrał w Gliwicach

dodał: KMM  |  źródło: LigaPolska.pl  |  17.08.2012 22:32
Górnik Zabrze pokonał w derbowym spotkaniu 1. kolejki T-Mobile Ekstraklasy Piasta Gliwice 2:1. Gospodarze prowadzili po główce Zganiacza, ale w drugiej połowie po czerwonej kartce dla defensora Piastunek zabrzanie wyprowadzili dwa decydujące ciosy.

Po raz pierwszy w drużynie Górnika zagrali sprowadzeni tego lata Bartosz Iwan i Seweryn Gancarczyk, którzy znaleźli się w wyjściowej jedenastce. W składzie znalazło się także miejsce dla Prejuce'a Nakoulmy. Wśród gospodarzy zadebiutowali Paweł Oleksy i Damian Zbozień, także ściągnięci w trwającym okienku transferowym.

Pierwsza połowa derbowego spotkania rozpoczęła się niemrawo, lecz sygnał do cięższej pracy dał w 14 minucie Bartosz Iwan, który groźnie główkował po dośrodkowaniu Michała Bembena. Dobrze w tej sytuacji zachował się bramkarz Piasta Dariusz Trela.

Kolejna główka była już dokładniejsza i przyniosła bramkowy efekt. Wykonał ją jednak nie zabrzanin, a pomocnik gospodarzy Mariusz Zganiacz, który znakomicie wykorzystał wrzutkę Mateusza Matrasa. Zganiacz rzucił się „szczupakiem” na piłkę, trafił w słupek, ale futbolówka po odbiciu się od niego trafiła w plecy bramkarza Górnika i wpadła do siatki.

Goście po stracie bramki zaatakowali intensywniej. Minimalnie obok słupka po składnej akcji strzelał Paweł Olkowski, który wcześniej zmarnował także szybko wyprowadzony kontratak. W 33 minucie po wycofaniu piłki przez Iwana ładnie z dystansu uderzał Mariusz Przybylski, lecz i jemu zabrakło dokładności, bo dobrze interweniował Trela.

Bramkarz Piasta po raz kolejny uratował swój zespół zaraz po zmianie stron, gdy z kilku metrów na jego bramkę główkował zupełnie nieatakowany Olkowski. Wykazywać się swoimi umiejętnościami Trela nie musiał pięć minut później, gdy indywidualną akcję przeprowadził Nakoulma, ale mając dogodną pozycję uderzył daleko od bramki.

Piastunki nie były bynajmniej bezradne podczas ataków bezradne. Niebezpieczną bronią na zabrzan były kontrataki, a po jednym z nich sam przed bramkarzem znalazł się Ruben Jurado. Hiszpan zamiast do siatki trafił jednak w Łukasza Skorupskiego.

W 60 minucie znów zaatakował Olkowski, tym razem szarżujący z prawej strony. Skrzydłowy Górnika uderzył zza pola karnego, piłka odbiła się po drodze od Arkadiusza Milika i trafiła w słupek bramki Piasta. W odpowiedzi z dystansu strzelał Zganiacz, lecz bez powodzenia.

Nastroje w Gliwicach zepsuły się pomiędzy 65 a 68 minutą spotkania. Najpierw czerwoną kartką ukarany został Mateusz Matras, który podczas wykonywania wślizgu zderzył się z także operującym na parterze Sewerynem Gancarczyka. Decyzja arbitra Szymona Marciniaka, cokolwiek kontrowersyjna, pomogła zabrzanom, którzy trzy minuty później zdobyli wyrównującego gola. Po dośrodkowaniu z prawej strony głową z bliska piłkę do bramki wpakował zamykający akcję Mariusz Przybylski.

Górnik zamknął gliwiczan na ich połowie i w 81 minucie wyszedł na prowadzenie. Z daleka piłkę w szesnastkę wrzucił prawy obrońca Michał Bemben, a głową futbolówkę do bramki skierował Arkadiusz Milik, który idealnie się ustawił i doskonale wyszedł w powietrze, nie dając szans ani obrońcom, ani bramkarzowi.

W końcówce spotkanie się otworzyło i Trójkolorowi wyprowadzili kontrę dwóch na jednego. Pędzący z piłką Przemysław Oziębała dograł do Nakoulmy, ten z łatwością trafił do siatki, ale gol nie mógł zostać uznany. Afrykański napastnik był bowiem na spalonym.

Piast Gliwice – Górnik Zabrze 1:2 (1:0)
1:0 Zganiacz 20'
1:1 Przybylski 67'
1:2 Milik 81'

You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near '} ORDER BY id ASC' at line 3
SELECT id_zawodnik, imie, nazwisko, przydomek, numer, pozycja, zdjecie, m.minuta_in, m.minuta_out FROM baza_zaw_mecze m, db_pilkarze p WHERE m.id_zawodnik=p.id_pilkarz AND id_mecz=20725 AND id_druzyna={id} ORDER BY id ASC

Oceń zawodników: Piast Gliwice vs Górnik Zabrze (1:2)

Skład: Piast Gliwice

Skład: Górnik Zabrze