Khalifa International Stadium (Katar, Doha)

Stadion Międzynarodowy Chalifa to wielofunkcyjny stadion umiejscowiony w stolicy Kataru, Dosze. Obiekt nosi imię emira Kataru w latach 1972-1995 i może pomieścić 45 416 kibiców. W trakcie nadchodzących Mistrzostw Świata w Katarze odbędzie się to kilka spotkań, z których najważniejsze to mecz o trzecie miejsce.

Khalifa International Stadium – podstawowe informacje

KrajKatar
MiastoDoha
AdresAl Waab St, Doha, Katar
Inauguracja1976
Pojemność 45 418
Drużyna rozgrywająca mecze na obiekcieReprezentacja Kataru

Spis treści:

Stadion Międzynarodowy Chalifa – dom reprezentacji Kataru i arena nadchodzącego mundialu

Stadion Międzynarodowy Chalifa to najstarszy ze stadionów, które gościć będą nadchodzące Mistrzostwa Świata w Katarze. Powstał w 1975 roku, a w 2005 roku przeszedł gruntowną renowację. Przed nią wykorzystywany był głównie do meczów piłkarskich, ale może gościć reprezentantów innych dyscyplin sportowych. Od 1997 roku odbywają się tam coroczne zawody lekkoatletyczne Doha Diamond League, a w 2019 roku – po przebudowie – gościł Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce.

Ponadto jest to domowy stadion piłkarskiej reprezentacji Kataru. W 2019 roku był jedną z aren Klubowych Mistrzostw Świata. Odbyło się tam pięć meczów turnieju, w tym wielki finał, w którym triumfował Liverpool.

Stadion Międzynarodowy Chalifa będzie jednym z gospodarzy nadchodzącego mundialu. Odbędzie się na nim kilka spotkań, z czego najważniejszy będzie pojedynek o trzecie miejsce. W pracach nad przystosowaniem obiektu do standardu mundialu pracowało około 30 tysięcy robotników.

Przez kilka lat budowa tego, jak i pozostałych stadionów w Katarze, była ostro krytykowana przez organizacje walczące o prawa człowieka. Krytyka dotyczyła głównie wykorzystywania pracowników migrujących, którzy pracowali w fatalnych warunkach. Amnesty International twierdzi, że w trakcie budowy obiektów zginęło piętnaście tysięcy pracowników.